Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

Yetkin Report:   Yeni bakanlıklar mı geliyor?

Selvi, “köklü değişiklikler” olabileceğini yazıyor. Örneğin daha iki yıl önce birleştirilen Tarım ve Orman Bakanlığı, daha iki yıl önce birleştirilen Aile ve Çalışma Bakanlığı ayrılabilirmiş; AK Parti iktidarının ilk yıllarında birleştirilen Kültür ve Turizm Bakanlığı da öyle

Yetkin Report:   Yeni bakanlıklar mı geliyor?

 

Erdoğan da “ver kurtul” tuzağında

Hürriyet gazetesinin ağır topu Abdülkadir Selvi, yıllardır yaza yaza sonunda kabine değişikliği yaptıracak galiba, velev ki yeni bakanlıklar kurulması, bakanlık sayısının artırılması yoluyla. Sadece yeni bakanlıklar da değil, yeni TBMM Komisyonları da kurulacakmış Selvi’nin bildirdiğine göre. Bir gün önce Meclis başkanı Mustafa Şentop ile mülakat yapmıştı meslektaşımız, bir bildiği vardır. İkinci Cumhurbaşkanı Yardımcılığı ihtimali içinse bir süredir Binali Yıldırım’ın adı konuşuluyordu ama, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan başkasının bilmesi mümkün değil günümüzde.

Ayrıntıya birazdan girmek üzere şurada bir nefes alalım. Yeni bakanlıklar, yeni Meclis komisyonlarının Ankara siyasetinde bir tek anlamı vardır: kopma tehlikesi olanlara yeni makamlar, yeni kırmızı plakalı makam araçları, yeni müşavirler ve özel harcama kalemleri.

 

Peki hangi bakanlıklar?

Selvi, “köklü değişiklikler” olabileceğini yazıyor. Örneğin daha iki yıl önce birleştirilen Tarım ve Orman Bakanlığı, daha iki yıl önce birleştirilen Aile ve Çalışma Bakanlığı ayrılabilirmiş; AK Parti iktidarının ilk yıllarında birleştirilen Kültür ve Turizm Bakanlığı da öyle.

Açık söyleyelim, bunlar köklü değişiklik değil, makam üretme hamleleridir. Ankara’da kime sorsanız size kabineden en fazla beş isim sayar, değiştirildiğinde bir Erdoğan’ın politikalarında bir farklılık anlamına gelebilecek. Bu isimler, lütfen diğer bakanlar alınmasın ama Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’dür. Tabii bu listeye Cumhurbaşkanlığının dar ekibinden birkaç ismi de eklememiz gerekiyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Millî İstihbarat Teşkilâtı Başkanı Hakan Fidan, Güvenlik ve Dış Politikalar Baş Danışmanı İbrahim Kalın, Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, konjonktür itibarıyla İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve konjonktürden bağımsız olarak iki sır kâtibi: Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan ile özel danışmanı Mücahit (Ali İhsan) Arslan. Bu isimler arasındaki değişimler de bir farklılık ifade eder ama “köklü kabine değişikliği” dendiğinde, kimse kusura bakmasın, o ilk beş bakan isminde birden fazla değişiklik anlamamız gerekiyor. Gerisi siyaset ve menkul kıymetler borsası oyunlarını ilgilendirir.

 

Makam dağıtmaya başlamak neyin işareti?

Türk siyasetinde kuraldır. Kendinizi güçlü hissettiğinizde makam azaltır, güçsüzlüğünüze ilaç olacağı umuduyla makam üretirsiniz. Bir tür “ver kurtul” siyasetidir bu ama sadece kısa vadede bir ferahlık getirir.

Örneğin, şimdiye dek en fazla bakanlık sayısına sahip hükümeti, Bülent Ecevit başbakanlığında gayet kırılgan kurulmuş DSP-MHP-ANAP üçlü koalisyon hükümetiydi; yola 35 bakanla başlamış, 37 bakanla bitirmişti. Oysa tek başına iktidara geldiğinde ANAP lideri Turgut Özal kendisi dahil 25 bakanlık kabine kurmuştu.

 

 

Alıntıdır, makalenin tamamını okumak için aşağıdaki adresi ziayret edin

Yeni bakanlıklar: Erdoğan da “ver kurtul” tuzağında

 

FÖŞ yazdı:  Yarın dün bitti, bugün çok geç

 

CHP’den kıdem tazminatını koruyacak teklif…

 

Financial Times: Erdoğan’ın yeni ‘baş ağrısı’

 

FÖŞ UYARDI:  Siyasette Gerginlik Ekonomik Buhranı Derinleştirir!

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler