Sosyal Medya

Güncel

“Hasta” sayısı 3.300’ü aştı, ek tedbirler yolda

Eğer Türkiye’de gerçekten günde 84 bin yeni vaka teşhis ediliyorsa, Bakanlık hem milletimize hem de Dünya’ya karşı büyük suç işliyor. Öncelikle, gerçek ortaya çıktığında, TC pasaportu taşıyanları başka ülkelere almazlar...

“Hasta” sayısı 3.300’ü aştı, ek tedbirler yolda

Minare kılıfa sığmıyor. Sağlık Bakanlığı inatla vaka sayısını açıklamayı reddederken, resmi hasta sayısı bile 3.300’ü aşarak bizi 1ci Dalganın ortalarına geri götürdü.  Türk Tabipler Birliğe’ne göre vaka sayısı günlüük 80 binin üstünde olabilir.  Biz Bakan Koca’dan yalanlama beklerken, o ek tedbirler yolda dedi. Kışı evde geçirmeye hazır mısnız?

 

Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 94 kişi daha hayatını kaybetti, 3 bin 316 yeni hasta (semptom gösteren ve Koronavirüs testi pozitif çıkan kişi) tespit edildi. Böylece toplam ölüm sayısı 11 bin 601’e, hasta sayısı ise 417 bin 594’e yükseldi. ‘Vaka’ sayısı bilgisi paylaşılmadı.

 

 

Ek tedbirler yolda

 

Bakan Koca, bugün toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı bir açıklama yaptı. Salgına karşı yeni tedbirlerin alınacağının mesajını veren Koca, “Gereken kısıtlayıcı tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı” ifadesini kullandı.

 

Ülkemizde Mart-Mayıs ayları arasında yaşanan ilk dalganın ardından vaka sayılarını kontrol altına almayı başardık. Ancak son aylarda, tüm dünyadakine benzer bir seyirle, vaka ve ölüm sayılarında önemli artışlara şahit oluyoruz. Bugün birçok ülke kapanma tedbirleri dahil toplumsal hareketleri kısıtlamalarına yeniden başvurmaya başladı.

 

“Son dönemde sürekli dile getirdiğimiz üzere, tüm Türkiye’de genel bir artış eğilimi mevcut. Ancak İstanbul başta olmak üzere ülkemizin genelinde daha ciddi seyrediyor. Bir çok ilimizdeki artış, sağlık kuruluşlarımız üzerindeki baskının da artmasına sebep oluyor. Bilim Kurulunda artış hızının yüksek seyrettiği illerimizin üzerinde özel olarak durduk.

 

“Hastane kapasitelerimize, sağlık çalışanlarımızın koşullarına, uyguladığımız tedavi protokollerine, dünyadaki yeni tedavi seçeneklerine, aşı ve ilaç çalışmalarına yönelik detaylı değerlendirmelerimizi yaptık.

 

“Kış aylarının gelişi nedeniyle insanlar daha yoğun kapalı alanlarda bulunuyor. Vaka artışında birincil etkenin insan hareketliliği ve toplu mekanlarda bulunma olduğuna dikkat çekilerek alınması gereken kısıtlayıcı tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı.

 

Tek bir tedbir fayda sağlar, o da en az 40 gün sürecek çok katı bir sokağa çıkma yasağı.  Başkan Erdoğan bu zor kararı almazsa ne olur?  Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi İbrahim Akkurt’a kulak verelim:

 

TTB:  Vaka sayısı günlük 80 binin üstünde olabilir

İbrahim Akkurt, Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı güncel Koronavirüs tablosunu yorumladı. Akkurt, “Yüzde 3,8’in (hastalarda zatürre oranı) yüzde yüzünü dört işleme döktüğümde bugünkü gerçek vaka sayısı 87 bin 263 oluyor” dedi.

 

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı bugünkü (16 Kasım 2020) verilerine göre, 151 bin 516 testten 3 bin 316’sında hasta tespit edildi, vefat sayısı 94; hastalarda zatürre oranı bu hafta yüzde 3,8, yatak doluluk oranı yüzde 54,7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70,8 olarak açıklanmıştı.

 

Akkurt, vefat sayısına ilişkin “Gerçekten 94 kişi mi?” diye sordu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Sadece İstanbul için bu sayıya 50 ilave edin” sözlerini hatırlatan Akkurt, hastalarda zatürre oranı üzerinden tahminlerini aktardı.

 

Akkurt, “PCR testi pozitif ve radyolojik, tomografik bulgusu olan olguların yüzde 3,8’i eğer 3 bin 316 ise, 35 yıllık bir göğüs hastalıkları uzmanı, bir hekim, sahada bulunan bir kişi olarak bu yüzde 3,8’in yüzde yüzünü dört işleme döktüğümde bugünkü gerçek vaka sayısı 87 bin 263 oluyor” dedi. “Vaka sayısı gerçekten bu ürkütücü rakam mıdır?” diye sordu.

 

Eğer Türkiye’de gerçekten günde 84 bin yeni vaka teşhis ediliyorsa, Bakanlık hem milletimize hem de Dünya’ya karşı büyük suç işliyor. Bunun sonuçları çok ağır olur.  Öncelikle, gerçek ortaya çıktığında, TC pasaportu taşıyanları başka ülkelere almazlar. İkincisi, vatandaş salgın bastırıldığında da gerçeğe inanmaz, ekonomiyi daraltıcı etkis olan eve kapanma sendromuna kapılır.

En önemlisi ise, günde sadece 3.300 hasta olduğunu iddia etmek, halkı yanlış bir rehavete sürükleyerek, riskli davranışların sürmesini sağlıyor.

 

Aklın yolu bir, bu kış evdeyiz.

 

FÖŞ yazdı: Hükümet cüzdanla cenaze arabası arasında sıkıştı

 

FÖŞ:  Salgından Mali Krize Giden Yoldayız

 

Ipsos Araştırma – Halk sokağa çıkma yasağı istiyor

 

Korona tüm yurdu tuttu, devlet hala gerçeği saklıyor

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler