Sosyal Medya

Ekonomi

Erdoğan’ın sert açıklamalarına Rusya’dan sert cevap var

“İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki krizin esas nedeni ne yazık ki Türk meslektaşlarımızın ılımlı muhalefet savaşçıları ile Nusra Cephesi ve Hurras Ed Din gibi teröristler arasında ayrım yapma sözlerini tutmaktaki başarısızlığıdır”

Erdoğan’ın sert açıklamalarına Rusya’dan sert cevap var

Rusya Savunma Bakanlığı, Türk askerlerinin ve zırhlı araçlarının varlığı kadar Türkiye’den bölgeye yapılan asker ve silah sevkiyatının da İdlib’deki durumu daha da kötüleştirdiği açıklamasında bulundu.

Rusya’nın açıklaması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Gözlem noktalarındaki veya diğer yerlerdeki askerlerimize en küçük bir zarar gelmesi halinde, bugünden itibaren, İdlib’le ve Soçi Muhtırası sınırlarıyla bağlı kalmadan, rejim güçlerini her yerde vuracağımızı buradan ilan ediyorum” sözleri üzerine geldi.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “İdlib gerilimi azaltma bölgesinde Suriye hükümet güçlerine karşı canlı kalkan kullanan terör gruplarının provokasyonları nedeniyle sivil halk ıstırap içinde. Türkiye-Suriye sınırı üzerinden gerilimi azaltma bölgesine silah ve mühimmat gelmesi dışında Türk zırhlı araçları ile birliklerinin de İdlib’e gelmesi, durumu kızıştırıyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, “İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki krizin esas nedeni ne yazık ki Türk meslektaşlarımızın ılımlı muhalefet savaşçıları ile Nusra Cephesi ve Hurras Ed Din gibi teröristler arasında ayrım yapma sözlerini tutmaktaki başarısızlığıdır” denildi.

Rusya Büyükelçiliği’nden ilginç tweet

Türkiye’nin İdlib’de Türk askerlerine yönelik saldırıların ardından ABD ile diplomatik temaslarını yoğunlaştırması da Rusya’nın tepkisine neden oldu.

Ankara’daki Rusya Büyükelçiliği, Twitter hesabından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Türkiye’ye destek mesajı ile Anadolu Ajansı’nın, Pentagon’un PKK ve PKK’nın uzantısı olarak gördüğü YPG’ye destek olduğu yönündeki grafikli haberini yan yana paylaştı ve “Takdiri size bırakıyoruz” yorumunu yaptı.

Suriye Devlet Başkanı Esad’a bağlı birliklere destek veren Rusya ile Türkiye arasında tırmanan gerginlikte Ankara da ABD’den destek arayışında. Bu çerçevede ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve beraberindeki heyet bugün Ankara’da temaslarda bulundu. Jeffrey ve beraberindeki heyet Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile bir araya geldi.

İdlib’deki durumun ele alındığı görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, ABD’ye rejim tarafından Türk gözlem noktalarının hedef alınmasının kabul edilemez olduğunun iletildiği belirtildi. İdlib Mutabakatı’nın korunmasının gerektiği vurgulanan açıklamada rejimin saldırılarının sona ermesi gerektiği de ifade edildi. Türk tarafının açıklamasında İdlib’de sivillere yönelik rejim saldırılarının artmasıyla büyük bir insani trajediye dönüşen göç dalgasının önlenmesi için diplomatik girişimlerin başlatılması da istendi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklama da Jeffrey’nin Kalın ile yaptığı görüşmede “Suriye’de istikrarı ve güvenliği artırmaya” yönelik çabaların ele alındığı belirtildi. Ancak Jeffrey’nin Ankara’daki temaslarında ABD’nin Türkiye’ye nasıl destek vereceği konusunda bir mesaj verilmedi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler