Sosyal Medya

Ekonomi

Doğu Akdeniz’de gerginlik tırmanıyor; Almanya arabuluculuğu başarır mı?

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, 25 Ağustos'ta önce Atina daha sonra Ankara'da muhataplarıyla bir araya gelecek ve Doğu Akdeniz'de giderek artan gerilimin azaltılarak sorunların diplomasi yoluyla çözümü için zemin arayacak.

Doğu Akdeniz’de gerginlik tırmanıyor; Almanya arabuluculuğu başarır mı?

Times gazetesi, “Doğu Akdeniz’de enerji rezervleri üzerindeki gerilim büyüyor” başlıklı haberinde, Yunanistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Girit Adası yakınlarında, askeri tatbikatlara başlarken, Türkiye’nin doğalgaz yatakları arayışını genişlettiğini yazıyor.

BAE’nin Girit’in güneyi, batısı ve doğusundaki manevralarda yer alması için dört F-16 savaş uçağı gönderdiğini söyleyen Times, Yunan fırkateynlerinin ve F-16’larının da katıldığını ve 12 gün önce, Yunanistan ve Fransa bölgede ortak tatbikat yaparken, bir Türk fırkateyninin bir Yunan gemisiyle çarpıştığı olayın bir benzerinin yaşanması riskinin arttığını vurguluyor.

Gazete, bu sırada Ankara’nın Oruç Reis gemisinin bölge yakınlarında doğalğaz yatakları arama misyonunun Perşembe gününe kadar uzattığını aktarıyor. Times, geminin bölgeye Türk donanmasına ait beş geminin eskortu eşliğinde girdiğini ve Ankara ile Atina arasında çıkan krizini, diğer bölgesel güçleri de içine çektiğini belirtiyor.

Times, Milli Savunma Bakanlığı’nın da “Ege’deki güçlerin haftasonu operasyonel kapasiteyi korumak ve geliştirmek adına hava ve deniz tatbikatları yaptığını” duyurduğunu belirtiyor.

Almanya tansiyonu düşürebilir mi?

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, 25 Ağustos’ta önce Atina daha sonra Ankara’da muhataplarıyla bir araya gelecek ve Doğu Akdeniz’de giderek artan gerilimin azaltılarak sorunların diplomasi yoluyla çözümü için zemin arayacak.

Berlin’in ilk girişimi, Yunanistan’ın Mısır ile 6 Ağustos’ta deniz yetkilendirme anlaşması nedeniyle tamamlanamamıştı. Tarafların tartışmalı bölgedeki araştırma ve askeri faaliyetlerini devam ettiriyor olması, Maas’ın gerçekleştireceği bu girişimin de başarı şansını azaltan bir unsur olarak görülüyor.

Türkiye’nin Oruç Reis araştırma gemisinin 23 Ağustos’ta sona ermesi gereken çalışmalarını 27 Ağustos’a kadar uzattığını açıklaması ve Yunanistan’ın Oruç Reis’in bulunduğu alana yakın bir bölgede 3 gün sürecek askeri tatbikat yapacak olması olumsuz sinyaller olarak değerlendiriliyor. Maas’ın özellikle Ankara temaslarında Libya’da varılan ateşkesin de gündeme gelmesi bekleniyor.

AB dönem başkanı Almanya’nın Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Atina’da Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yapacağı temaslarda, tarafların Ege Denizi’nden kaynaklanan sorunların çözümü için 2002’de oluşturdukları ancak 2016’dan bu yana yapılamayan “istikşafi görüşmeler” mekanizmasını yeniden canlandırmayı amaçlıyor.

Almanya bu yöndeki ilk adımını Temmuz ayında atmıştı. Türkiye, Yunanistan ve Almanya liderlerinin dış politika danışmanlarını bir masa etrafında buluşturan Berlin yönetimi, görüşmelerin başlatılması için taraflara yardımcı olmuştu.

BBC Türkçe

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler