Sosyal Medya

Şirketler

TurkRating araştırdı:  Bankalarda gerçek batık ve zorda krediler ne kadar?

Mevcut NPL hacminin bankaların toplam özkaynaklarının yaklaşık %33,4’ü iken, yakin izlemedekiler dâhil edildiğinde bu oran %98,3’e yükselmektedir. Sadece yeniden yapılandırılanlar bile dikkate alındığında, NPL’lerin özkaynaklara oranı %62,4 gibi yüksek bir orana ulasmaktadır....

TurkRating araştırdı:  Bankalarda gerçek batık ve zorda krediler ne kadar?

Bankacilik sektörünün mevcut pek çok sorunlari arasinda bir süredir en çok gündemde kalan ana basliklardan birisi Tahsili Gecikmis Alacaklardir (NPL). Ekonominin küçüldügü, issizligin tirmandigi ve faiz ve kur risklerinin oldukça yüksek oldugu bu dönemde bu konu daha uzun bir süre gündemde kalacaktir.

Burada, NPL’lerin gerçekten ne boyutta oldugu, 2019 sonuna kadar nasil bir gelisme gösterdigi ve hangi sektörlerde yogunlastigini inceledik. NPL’ler konusunda elimizde temel iki kaynak bulunmaktadir; BDDK ve Risk Merkezi. Her iki kaynagin gösterdigi NPL gelismeleri bu raporumuzda degerlendirilmistir.

NPL Artis Seyri

Hem BDDK hem Risk Merkezi verilerinde, nominal olarak NPL’lerin artisinda kirilma noktasi siyasi gelismelerin öne çiktigi Nisan 2018’de meydana gelmistir. Daha sonra, artis trendinin ivme kazanmasi döviz kurlarinin zirve yaptigi Agustos 2018 ayinda baslamistir. Agustos 2018’den itibaren bu artis trendi istikrarli bir sekilde devam etmistir. BDDK verilerine göre 2018’de nominal NPL artisi %66,2’dir. 2018’in ilk yarisinda artis hizi %15,0 iken, ikinci yarida artis hizi %31,4’e yükselmistir. 2019 yilinda da NPL artisi devam etmis ve %56,0’a ulasmistir.

BDDK ve Risk Merkezinin NPL tutarlari birbirinden farklilik göstermektedir. Bu farkliligin NPL’lerin tanimindan mi, yoksa raporlama süreçleri ile mi ilgili oldugu bilinmemektedir. Risk Merkezi rakamlari BDDK rakamlarindan 2018 yilinda %6,0, 2019 sonunda %11,3 daha yüksektir. BDDK’da toplam NPL’ler 150,7 milyar TL olarak verilmisken Risk Merkezinde 167,8 milyar TL olarak verilmistir.

Risk Merkezinin Banka, Faktoring ve Leasing NPL verilerinde, NPL oraninin bankalarda daha düsük bir seyir izledigi görülmektedir. Bu farkin, bankalarda yapilandirilan kredilerin daha yüksek olmasindan kaynaklandigi düsünülmektedir. Her iki kaynakta da bütün finansal kurumlarda NPL hacmi Eylül 2018’den itibaren artis göstermeye baslamistir.

 

BANKACILIK SEKTÖRÜ – TAHSILI GECIKMIS ALACAKLAR

Brunson krizi ile tetiklenen kur artisi sonucu TL’nin dolar karsisinda en yüksek degeri (7,20) gösterdigi Agustos 2018’in ilk günlerinden sonra kurun asamali olarak Subat 2019 tarihine kadar önemli ölçüde (5,20) gerilemesine ragmen NPL hacminde gerileme olmamistir. Alti aylik veriler, devalüasyonlarin NPL’lere geçiskenliginin tek yönlü oldugunu göstermektedir. Kur artislarinin NPL’leri tetiklemeleri ve artirmalarinin (YP kredilerin TL degerlerini de etkilemeleri dahil) kalici oldugu görülmektedir.

Yeni Düzenlemelerin Beklenen Etkileri

BDDK içinde bulundugumuz zorlu süreci dikkate alarak NPL oranlarini etkileyecek düzenlemeler getirmistir. Bu kapsamda 17 Mart 2020 tarihi itibariyle bankalarin birinci (canli krediler) ve ikinci (yakin izlemedeki krediler) grupta izlenen kredilerinin 90 gün gecikme sürelerinin, 31 Aralik 2020’ye kadar 180 gün olarak uygulanmasi saglanmistir. Ayrica yeniden yapilandirilmis kredilerin geri ödemesindeki kosullar için de kolaylik saglanmis, bir yillik izleme süresi içerisinde anapara ve/veya faiz ödemesi 30 günden fazla geciken ya da bu süre içinde bir kez daha yeniden yapilandirmaya tabi tutulan kredilerin üçüncü grupta (NPL) siniflandirilma sarti kaldirilmistir. Bu durum kisa vadede finansal sektörün TGA oranlarinin artmasinin önüne geçecektir.

Yakin Izlemedeki Krediler – Yeniden Yapilandirilan Kredilerle Birlikte NPL Orani %9,6

Bankalarin NPL’leri disinda “yakin izlemede” tuttuklari kredi hacmi de her geçen gün artmaya devam etmektedir. 36  bankanin 2019 sonu bilançolarini inceleyerek yaptigimiz bir çalisma bize 2019 yil sonunda yakin izlemedeki kredilerin 319,7 milyar TL’ye ulasmis oldugunu göstermistir. Bankalar yakin izlemedeki kredilerini, yeniden yapilandirma disi olan, sözlesmesinde degisiklik yapilan ve yeniden finansman olarak 3 ayri kategoride takip etmektedirler. Son iki kategori yeniden yapilandirilmis krediler olarak izlenmektedir.

Yakin izlemedeki kredilerden 147,8 milyar TL’si “yeniden yapilandirilmis krediler”den olusmaktadir. Bankacilik sektörünün 2019 yili %5,9 olan NPL oranina, bu yeniden yapilandirilan krediler de dahil edildiginde oran %9,6’e yükselmektedir.

 

Mevcut NPL hacminin bankalarin toplam özkaynaklarinin yaklasik %33,4’ü iken, yakin izlemedekiler dâhil edildiginde bu oran %98,3’e yükselmektedir. Sadece yeniden yapilandirilanlar bile dikkate alindiginda, NPL’lerin özkaynaklara orani %62,4 gibi yüksek bir orana ulasmaktadir.

Elbette ki yeniden yapilandirilan kredilerin hepsinin NPL’e düsmesi söz konusu olmayacaktir. Sektörü yakindan izleyenlerin görüsüne göre geçmis yillarda yakin izlemedeki kredilerin NPL’e dönüsme oraninin %5 oldugu yönündedir. Ancak içinde bulundugumuz salgin ortami ve ekonomik kosullarda bu oranin daha yüksek olmasini beklemek yanlis olmayacaktir.

 

TurkRating raporundan alıntıdır

 

Bloomberg Gelişen Piyasalar Anketi:  Türkiye yine en diplerde

 

Halkbank İlk Çeyrek Kar Analizi

 

Evren Devrim Zelyut:  İş Bankası’na Operasyon Kırılmalar Yaratacak!

 

VakıfBank İlk Çeyrek Finansal Sonuçları

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler