Sosyal Medya

Raporlar

TEB Yatırım: Tüketim sektörleri raporu

Yeniden değerleme ve büyüme yılı — Otomotiv – Beyaz Eşya – Gıda – Perakende Akif Daşıran             ULKER – TOASO…

TEB Yatırım: Tüketim sektörleri raporu

Yeniden değerleme ve büyüme yılı — Otomotiv – Beyaz Eşya – Gıda – Perakende

Akif Daşıran

            ULKER – TOASO – VESTL – CCOLA öne çıkardığımız hisselerdir;

            Hedef fiyatları ortalama %46 yükseltiyoruz (lütfen aşağıdaki tabloya bakınız)

            Cazip bulmadığımız değerlemeler nedeniyle MGROS ve BIZIM’i ‘’AL’’dan ‘’TUT’’a, DOAS’ı ‘’TUT’’DAN ‘’SAT’’a çekiyoruz.

 

 

Özet : Çarpan artışı ve büyüme yılı

2020 yılında, Türkiye’de tüketici harcamalarında faiz oranlarının düşmesi ve tüketici güveninin iyileşmesiyle ılımlı bir toparlanma bekliyoruz. Türkiye’deki fonlama maliyetlerinin düşmesi, başlangıçta tüketici harcamalarına yardımcı olacaktır ancak daha fazla iyileşme için işsizlik oranları gibi makro koşullarda daha fazla gelişme görmemiz gerektiğine inanıyoruz. Şimdilik, şirketler için fonlama koşullarının düşmesi ve Türkiye için olası bir kredi notu yükseltmesinin borçlu ve/veya sermaye yatırımı döngüsünün başında olan hisse senetlerinin çarpan iyileşmesini tetiklemesi gerektiğini düşünüyoruz.

İç talebe yönelik güçlü görünümümüz, 2020 yılında TL oynaklık riskinin devam etmesi ve tüketici hisse senetlerinin çarpan iyileşme potansiyeli göz önüne alındığında, potansiyel iç talep toparlanmasından en iyi şekilde yararlanabilecek konumda ve çarpanları tarihsel ortalamaya göre ya da benzer şirketlere derin iskontoya sahip olan ihracatçıları tercih ediyoruz.

Bu nedenle takibimizdeki tüketim sektörü hisseleri arasından ULKER / TOASO / VESTL / CCOLA tercih ediyoruz.

Kar tahminlerimizi gözden geçirip İNA değerlemelerimizdeki risksiz faiz oranımızı % 17’den %13’e düşürdük. Bayi ve tedarikçilerin fonlamaya duyulan ihtiyaçları azalacağı için, düşük faiz oranlarının şirketler için işletme sermayesinin iyileştirilmesine de yardımcı olmasını bekleriz. Bu nedenle, araştırma kapsamımızdaki tüketim sektörü şirketleri için hedef fiyatlarımızı ortalama %46 artırdık. Bununla birlikte, cazip bulmadığımız değerlemeler nedeniyle BIZIM ve MGROS’u ‘’AL’’dan ‘’Tut’’a, DOAS’ı ‘’TUT’’tan ‘’SAT’’a çektik.

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler