Sosyal Medya

Piyasalar

Hisse Senedi Stratejisi: Tünelin Ucunda Işık Var

En çok önerilenler listemizde bu sektörleri temsilen, Emlak GYO (EKGYO.IS) , Tofas Fabrika (TOASO.IS), Türk traktör (TTRAK.IS), ve Arçelik (ARCLK.IS) hisseleri bulunuyor...

Hisse Senedi Stratejisi: Tünelin Ucunda Işık Var

 

Piyasalar tünelin ucunda ışık görüyor

Genişleyici maliye ve para politikalarını arkasına alan hisse senedi piyasaları tepe noktasına göre kaybının %70’ini üç ay içinde geri aldı. İyimser hava devam ederse salgın öncesi değerlemelere yaz aylarında ulaşılabilir. Mali piyasaların aksine reel ekonominin korona öncesine dönmesi zaman alacak. Mayıs ortasından itibaren kontrollü bir şekilde açılan ekonominin salgın öncesi seviyelere geri dönmesi en iyimser ihtimalle 2021 yılını (V şeklinde canlanma) bulacak. Işık göründü ama reel ekonominin tünelden çıkması zaman alacak.

 

İkinci dalga nedeniyle risk iştahında kalıcı bir bozulma öngörmüyoruz

 

Ekonomilerin açılma sürecinde vaka sayısının yeniden artmaya başlaması ikinci dalga senaryolarını yeniden gündeme getirdi. Ancak risk iştahında kalıcı bir bozulma öngörmüyoruz. Temkinli iyimserliğimizin arkasında üç temel gerekçe var: (i) İlk dalga tecrübesi sayesinde toplum da sağlık sistemi de salgınla savaşmaya daha hazırlıklı, (ii) İkinci dalgayla ekonomiyi toptan kapatarak değil kırılgan kesimi koruyarak mücadele edileceğine inanıyoruz; (iii) Varlık alımları ve finansal baskılama ile ekonominin onarılacağına ve finansal istikrarın korunacağına güveniyoruz.

 

Düşük faiz ortamı büyümeyi destekliyor

 

Büyümeyi desteklemek ve finansal istikrarsızlık riskini azaltmak için gelişmiş ülkelerde 2008 krizinden beri yaygın olarak uygulanan finansal baskılama politikasına sonunda biz de katıldık. Merkez Bankası’nın son 12 ayda yaptığı 1.575 baz puan indirimi ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun yeni politika aracı Aktif Oranı uygulaması sayesinde haftalık repo ve mevduat faizleri ex-ante reel -%1-%2 (vergi sonrası -%2-%3) bandına geriledi. Düşük faiz ortamının tasarruf ve borçlanma alışkanlıklarını değiştirerek ekonominin durgunluktan çabuk çıkmasını sağlayacağına inanıyoruz. Mevcut konjonktür Türk lirası borçlu şirketlerin borçlarını çevirmesini kolaylaştırırken faiz yükünü azaltıyor, vadesi gelen döviz borçların Türk lirasına çevrilmesini teşvik ediyor.

 

Konut ve otomotiv düşük faiz ortamından en çok yararlanan sektörler

 

Kamu bankalarının otomotiv ve konut alımına yönelik başlattıkları cazip kampanyalar ve aktif oranı uygulaması kredi büyümesinin %30’lara ulaşmasını sağladı. Emlak ve otomotiv kredi koşullarındaki gevşeme ile iç talepteki canlanmadan en olumlu etkilenen sektörler. Evde geçirilen zamanın artması ve havayolu seyahati ile ilgili endişeler de konut ve otomobil talebini destekleyen diğer unsurlar.

 

TL varlıklarda yabancı yatırımcı payı dip seviyelerde

 

Pandemi sürecinde GOÜ’lerden rekor düzeyde sermaye çıkışı gerçekleşti. 21 Ocak’ı takip eden 51 günlük süre zarfında yabancı yatırımcılar 41.7 milyar dolarlık GOÜ hisse senedi ve bonosu sattı. Bu rakam 8 Eylül 2008 tarihini takip eden 51 günlük sürede yapılan satış tutarının iki katı. Mayıs ayı verilerinde az da olsa bir giriş gözleniyor. Mayıs ayındaki 4.1 milyar dolar tutarında girişin 0.7 milyar doları hisse senetlerine geri kalanı bonolara olmuş. Çin hariç tutulduğunda ise hisse senedi piyasalarına giriş sıfıra yakın.

 

TCMB verilerine göre ise Mayıs ayında hisse senetlerinden 1 milyar dolar bonolardan 938 milyon dolar olmak üzere yabancı çıkışı devam etmiş. Haziran ayında son açıklanan verilere göre hisse senetlerine 36 milyon dolar ile sınırlı bir giriş olurken, Hazine bonolarından çıkış 600 milyon dolar ile devam etmiş. TRY bono piyasasında yabancı payı %4.7 ile tarihsel en düşük seviyelerde, hisse senedinde ise %52 ile son 15 yılın en düşük seviyesinde.

 

Önümüzdeki aylarda ekonomilerdeki toparlanma, emtia fiyatlarında artış ve risk algısındaki iyileşme GOÜ’lere girişleri destekleyebilir. Burada en büyük risk virüste kontrolden çıkan ikinci bir dalga ve beklentilerde bozulma. BIST’de yıl başından bu yana yabancılar tarafından en çok satılan isimler arasında Vakıfbank (VAKBN.IS), Halkbank (HALKB.IS), Pegasus (PGSUS.IS) ve Arcelik (ARCLK.IS) var.

 

GOÜ hisse senetleri yükselişte geride kaldı

 

Gelişmiş ülke Merkez Bankaları ve Hükümetlerinin açıkladığı güçlü destek programlarının etkisi ile gelişmiş ülke hisse senetlerinden oluşan MSCI Dünya Endeksi yıl başından bu yana dolar bazında sadece %5 geriledi, aynı dönemde MSCI GOÜ endeksi %9, MSCI Türkiye endeksi ise %18 değer kaybetti.

 

Piyasalardaki yükseliş ile birlikte gelişmekte olan ülkelerin çoğunun önümüzdeki 12 aylık tahmini F/K oranları 10 yıllık ortalama değerlerin üstüne çıkarken, MSCI TR F/K çarpanı (8.6x) ortalamasının halen %6 altında.

 

Ekonomilerde V şeklinde toparlanma

 

Baz senaryomuz hem Türkiye hem Dünya için V şeklinde bir ekonomik toparlanma. 2020 yılında %4.5 oranında daralmasını beklediğimiz Türkiye ekonomisinde 2021 yılında %5.0’lik bir büyüme bekliyoruz. Ancak son dönemde uygulanan genişleyici politikalar 2020 tahminimiz üzerinde yukarı yönlü riskleri artırıyor. Varsayımımız önündeki en önemli risk virüste 2. dalganın kontrolden çıkması ve etkin bir aşı veya ilaç bulma çabalarının sonuçsuz kalması. Salgının geri döndüğü ve/veya gelişmekte olan ekonomilere yönelik risk iştahının zayıfladığı kötü senaryoda 2021 yılında U şeklinde bir toparlanma ile %2,0’lik bir büyüme öngörüyoruz. Türkiye ve yakın ticari ilişkisi olan Avrupa ülkeleri salgının yayılma hızını sağlık sistemini tehdit etmeyecek ve can kaybını sınırlayacak boyuta indirdi. Önlemleri iyi uygulayan ülkelerde ikinci dalga riski daha düşük.

 

En Çok Önerilenler Listemizde hangi şirketlere yer verdik

 

Kamu bankalarının otomotiv ve konut alımına yönelik başlattıkları cazip kampanyalar da kredi talebini tetikleyen önemli bir faktör oldu. Emlak ve otomotiv kredi koşullarındaki gevşeme ile iç talepteki canlanmadan en olumlu etkilenen sektörler. Evde geçirilen zamanın artması ve havayolu seyahati ile ilgili endişeler de konut ve otomobil talebini destekleyen diğer unsurlar. En çok önerilenler listemizde bu sektörleri temsilen, Emlak GYO (EKGYO.IS) , Tofas Fabrika (TOASO.IS), Türk traktör (TTRAK.IS), ve Arçelik (ARCLK.IS) hisseleri bulunuyor.

 

Bankacılık sektörü başta olmak üzere geride kalan döngüsel sektörlerde toparlanma öngörüyoruz. Dolayısıyla, Akbank (AKBNK.IS), Garanti Bankası (GARAN.IS) , Aksigorta (AKGRT.IS) en çok önerilenler listemizde %38 ağırlıkla tutmaya devam ediyoruz.

 

Defansif Hisselerde Geride Kalanlar

 

Halen artış potansiyeli gördüğümüz, nispeten defansif Turkcell (TCELL.IS) ve Koza Altın’ı (KOZAL.IS) en çok önerilenler listemizde tutmaya devam ediyoruz. Turkcell’de yıllardan beri süre gelen sahiplik sorunun çözülmesi şirketin uzun vadeli performansını olumlu etkileyecektir. Ortaklık yapısının çözümüne yönelik olası benzer bir gelişme Koza Atın hissesi için de tetikleyici olabilir.

İş Yatırım Strateji Raporu’ndan alıntıdır

 

Ticari Kredi Faizleri Düşmeye Devam Ediyor…

 

Fed’den ABD’li bankalara sert pandemi senaryosu önlemleri

 

Bu kaçışı durdurun!

 

FÖŞ:  Türkiye’de Para Kazanmak Yasaktır!

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler