Sosyal Medya

Güncel

YORUM: Sosyal medyaya sansür?  Önce teknoloji bilmek gerekir

Hani geçen hafta yazmıştık ya, Ankara'daki partiler bu yüzyıla uymuyor diye. Uymuyor çünkü en basit dijital kavramlarda, gelişmelerden bile habersizler. "Sosyal Medyaya Kimlik numarası ile Girilsin" diye müthiş bir fikir ileri süren MHP'li vekilden sonra, bugün MHP'nin hem de başkan yardımcısı olan bir kişi, tutup "VPN'i kısıtlama" çağrısı yaptı.

YORUM: Sosyal medyaya sansür?  Önce teknoloji bilmek gerekir

AKP-MHP’nin sosyal medyayı da ana akım gibi zapt-u rapt altına alma girişimi TBMM’de yasalaşacak, ama pratikte hiç bir yararı olmayacak.  Sosyal medya platform  sahipleri ve içerik üreticileri teknoloji kullanımında uzmanlaşmış kurum ve kişiler. Karşılarında ise teknolojiye Fransız bir kamu yapısı var. Bu yapı ve onun itaat ettiği siyasi irade zaten teknolojiyi anlasalardı, ellerindeki nerdeyse sonsuz mali ve insan kaynağı imkanı ile önce onu ele geçirir ve kendi menfaatlerini azamiye çıkarmak için kullanırdı.

Sosyal medyayı fethetme girişimi, size “hayır” diyen yavuklunuza suikast düzenleme teşebbüsüne benziyor.

 

Bu konuda bir makale yazdım, YORUM’un altında linkte bulabilirsiniz. Yazmaya da devam edeceğim, çünkü sosyal medya Z Neslinin oyun oynadığı veya kart zamparaların “arkadaş buldukları” bir mecra değil.  Sosyal medya hükümetleri sinsi komplolarla devirmek için de tasarlanmadı. Internet ve globalleşmenin tüm engellemelere karşın yavaş yavaş oluşturduğu global kültürün gerektirdiği bir ihtiyaç olarak ortaya çıktı. Bugün sosyal medya platformları yalnız içerik sağlamak değil, e-ticaretten sanal eğitime kadar sayısız sosyal fayda sağlayan alanda hizmet veriyor.  Bu faydalardan vazgeçmeden sosyal medyayı kapatmak ya da fethetmek de mümkün dğeil.

Bu YORUM’da çok beğendiğim ve yakından takip ettiğim T24.com.tr teknoloji yazarı Füsun Sarp Nebil’nin  “Sayın Feti Yıldız geç kaldınız, VPN zaten dört sene önce engellendi” başlıklı makalesinden alıntıları size paylaşarak tezimi delillendirmeye çalışacağım:

 

Füsun Sarp Nebil ne yazdı?

 

Hani geçen hafta yazmıştık ya, Ankara’daki partiler bu yüzyıla uymuyor diye[1]. Uymuyor çünkü en basit dijital kavramlarda, gelişmelerden bile habersizler. “Sosyal Medyaya Kimlik numarası ile Girilsin” diye müthiş bir fikir ileri süren MHP’li vekilden sonra[2], bugün MHP’nin hem de başkan yardımcısı olan bir kişi, tutup “VPN’i kısıtlama” çağrısı yaptı[3].

 

Bu kişiye “VPN’i Cumhur İttifakı ortağının dört sene önce zaten engellediğini” [4] söyleyecek bir danışmanı yani “en azından araştıran ve parti başkan yardımcısını bu duruma düşmekten koruyan” bir danışmanı yok mudur?

 

Üstelik BTK bloklama bir yana, bu konuyu dört yıldır acayip takip ediyor [5]. Halen 15 günde bir operatörlerden “hangi VPN’leri blokladın bakalım” anlamında rapor istiyor ve rahmetli Özgür Uçkan’ın engellemek için mücadele verdiği “Derin Kullanım Analizi (Deep Packet Inspection – DPI)” uygulamaları ile trafiğimizi inceliyor[6]. Ama olan VPN bloklaması işte bu kadar.

 

VPN ile engellemeyi ise, yine dört yıl önce başladığında yazmıştık; “zor çamaşır” [5]. Dört yılda gelinen nokta, AKP açısından bakarsak “olabildiğince iyi”. Dahası zor.

 

Neden zor?

 

3 nedenle:

 

Çünkü doğası gereği VPN önemli işlerde kullanılır. Bu işler başkasının içine girmesinin istenmediği, güvenlik ile ilgili işlerdir. Bankacılık gibi, e – ticaret ödemeleri gibi, noterlik, şirketlerin kendi şubeleriyle haberleşmesi gibi. Bu nedenle de VPN protokollerinin bir kısmı bloklansa da hepsini bloklamak mümkün değildir [6]. Bunun için “Bkz şekil 1: Türkiye” diyebiliriz.

Bloklamadıklarınız bir yana, her zaman teknoloji önde koşar yani VPN bloklamayı aşmanın yolları vardır.

Teknoloji önde koşar derken şunu da belirtelim; internet camiası bir bütündür. İnternetin özgürlüğü için dünya çapında çalışan insanlar vardır. Bunlar Let’s Encrypt inisiyatifi ya da tarayıcıların içine gömülü VPN gibi çalışmalar yaparlar.

Yani VPN’i tam engellemek mümkün değil. Engellemek ancak ülkenin internet kullanıcılarını başka yollar (hatta internetin yeraltı yollarını) kullanmaya yani tehlikeye iter [5]. Bu istenmeyen bir durum değil midir?

 

VPN – DPI – Kişisel verilerin korunması

İşte bu nedenle gelelim madalyonun öbür tarafına yani bu VPN engellemesinin kötü yönlerine:

 

  1. Yukarıda bir VPN firmasının web sitesinden aldığımız (biz herhangi bir VPN yazılımı önerisi yapmayız çünkü bazılarının arkasında yabancı istihbarat örgütleri olduğunu hep ilettik) harita var. Bu haritaya göre, VPN bloklaması olan ülkeler şunlar;

Belarus

Çin

İran

Irak

Umman

Rusya

Uganda

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)

Venezuela

ve 10’cu ülke olarak da Türkiye. Dünyadaki 180 kadar ülkenin 10 tanesi VPN bloklama uyguluyor. Bunların hangileri olduğuna daha yakından bakın. Sizce, biz bu listeye yakışıyor muyuz?

 

 

 

 

 

 

  1. VPN ve DPI konusunda ülkemizin yerli yazılımı yok (vardı ama FETÖ’ye yakın bir şirketin yaptığı bir yazılım). Yani bu yazılımlar yabancı ülkelerin ve belki de istihbarat örgütlerinin yazılımları. Yani devlet, kullanıcıları DPI ile analiz eder ve VPN kullanmaya mecbur bırakırken aslında tehlikeye de atıyor. Üstelik ülkede Kişisel Verileri Koruma Kanunu da olduğu halde. Kanadalı Citizen Lab bu konuda yani Türk Telekom’da kullanılan Sandvine yazılımı ile kişilerin düşeceği tehlikeye karşı uyarı yapıyor [6].

 

Alıntıdır, makalenin tamamını okumak için aşağıdaki adresi ziyaret edin

 

https://www.t24.com.tr/yazarlar/fusun-sarp-nebil/sayin-feti-yildiz-gec-kaldiniz-vpn-zaten-4-sene-once-engellendi,27508

FÖŞ yazdı:  Boynuna ilmik geçen kim?  Sosyal medya?  AKP?

 

Türkiye Geri Kalmaya Mahkum mu?

 

Center for American Progress anketi:  AKP-MHP seçmeni bile medyanın özgür olduğuna inanmıyor

 

İnternet sansüründe dünya birincisiyiz!

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler