Sosyal Medya

Reel sektör

YORUM:  KDV indirimi esnafın derdine çare olacak mı?

KDV indirimlerinin esnafın ve tüketicinin derdine çare olmayacağını vurgulayalım. Çünkü, indirimler çok geç kaldı. Yılın en hareketli dönemlerinden biri olan Kurban Bayramı öncesi vatandaş alışveriş yapmadı....

YORUM:  KDV indirimi esnafın derdine çare olacak mı?

Sevgili Hükümetimiz’in Bayram hediyesi olarak çok sayıda mal ve hizmette KDV oranını düşürmesi, zamanlama olarak ilginçti. Çünkü  hediyeden 2 gün önce Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, “Ekonomik Güven Endeksi Haziran ayında 73,5 iken, Temmuz ayında %11,8 oranında artarak 82,2 değerine yükseldi. Yeni normalde adım adım Türkiyenin gücünü bir kere daha birlik ve beraberlik içinde göstereceğiz” açıklamasında bulunmuştu.  Alev alev parlayan ateşe mazot dökülür mü?  Ekonomide güven hızla yükseliyorsa, KDV indirimleriyle daha fazla gaz vermek cari açık ve enflasyonu patlatmaz mı?

 

Bu sorulara cevap ararken,  KDV indirimlerinin esnafın ve tüketicinin derdine çare olmayacağını vurgulayalım. Çünkü, indirimler çok geç kaldı. Yılın en hareketli dönemlerinden biri olan Kurban Bayramı öncesi vatandaş alışveriş yapmadı.

 

İstanbul’da Bayram alışverişi durgun geçti

 

Ekonomik kriz, İstanbul’da bayram alışverişi yapmak isteyenleri zorluyor. Kurban Bayramı’nda alışverişe çıkanlar, fiyatların pahalılığından şikayetçi.

 

Kürt pazarı olarak bilinen İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Kadınlar Pazarı, Kürdistan’da bulunan bütün ürünlerin satıldığı yer. Peynirden yağa, şifalı otlardan Kürt yemeklerine kadar satılan pazarda bayram telaşı son bir haftadır sürüyor. Buna rağmen hem esnaf hem de halk ekonomik krizin etkilerini yaşıyor. Diğer süreçlere göre daha az kalabalık gözlemlenen pazarda, alışveriş yapmak isteyenlerin sayısı az, esnaf da endişeli.

 

Kadınlar Pazarı’nda süt ürünleri satan başka bir esnaf, ekonomik krizden ötürü işlerinin kapanma derecesine geldiğini söyledi. 40 yıldır koçerlerden aldıkları peynirleri pazarda sattıklarını aktaran esnaf, “İş yerimizde ne bir kıpırdama ne de gelen giden var. Türkiye’nin durumu ortada. Ekonomik olarak zayıfladık, vatandaş alıveriş yapmaktan çekiniyor. Geçtiğimiz yıllarda bu pazarda müşteriye yetişemiyoruz diye köyden yeğenleri çağırırdık yardıma gelsinler diye, şimdi oğluma bile eve git diyorum. Gelenler çok az çünkü” diye konuştu.  (Kaynka:  Alevi.net, fakat orjinal kaynağı bulamadık)

 

Her gün binlerce kişinin uğradığı Mahmutpaşa Çarşısı Kurban Bayramı’na sayılı günler kala boş kaldı. Bayramın yaklaşmasıyla beraber alışverişe çıkan bazı vatandaşlar kıyafet ve ayakkabı gibi ihtiyaçlarını giderdiği gözlemlendi. Boş kalan Mahmutpaşa Çarşısı esnafı yabancı turistlerin Türkiye’ye gelmemesinden dolayı etkilendiklerini söyleyerek, salgın nedeniyle Kurban Bayramı öncesi işlerinin yüzde 80 düştüğünü belirtti.

 

İşler yüzde 80 düştü

Mahmutpaşa’nın sakin olduğunu belirten esnaf Nevzat Yazıcı, “Pandemi dönemi geçirdik. Zor günler geçiyoruz. İşlerimiz pandemiden önce gayet iyiydi. Şu anda durgun olması da normal, inşallah bunları atlatacağız. Geçen senelere göre işlerimiz yüzde 80 düştü. Artık sattığımızın fazlasını yiyoruz. Türkiye’nin kalbi olan çarşımızda normal de bayram öncesi yoğunluktan yürüyemezdiniz. Şimdi ise bayrama iki gün kaldı, sokaklar bomboş. Turist geldiği zaman bir şeyler alıyor ama yerli vatandaşa satamıyoruz. Alım gücü yok. Kurban bayramında da genelde iş olmuyor” ifadelerini kullandı.

 

Bayram öncesi eksiklerini gidermek için geldiğini belirten bir vatandaş, “Toruna, kızıma ve eşime kıyafet almaya geldim. Memlekete gitmiyoruz evdeyiz bu sene. Mahmutpaşa boş, eskiden böyle değildi” dedi. (İHA)

 

Neden?  Çünkü vatandaşın cebinde para yok ki, vergi düştü diye dah fazla alışveriş yapsın?  Bir de sırtlarına TL700 milyar tüketici kredisi ve kredi borcu yükledik, nefes kesildi.

 

Perakende güveni artıyor, ama perakendeciler gelecekten ümitsiz!!! Biz de anlayamadık?

 

Perakende sektörü 2020 yılı için sektördeki daralmanın ortalama yüzde 30 seviyesinde gerçekleşeceğini tahmin ederken, sektörde istihdamdaki küçülmenin yüzde 17 olması bekleniyor.

 

EY-Parthenon ve Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu tarafından hazırlanan Perakende Sektörü Araştırması’nın sonuçlarına göre, sektör kapanan mağazaların ve duran ticaretin etkisi ile sert bir ciro düşüşü yaşadı.

 

Salgın etkilerinin görülmeye başladığı mart ve nisan ayları için yöneticilerin yüzde 84’ü şirketlerinde ciro düşüşü yaşandığını ve cirolarının ortalama yüzde 77 düştüğünü açıkladı. Katılımcıların 3’te 2’si tüketicinin artık zorunlu olmayan alışverişleri kalıcı olarak azaltacağına işaret ederken, hijyenin artık uzun bir süre AVM ve mağazaların bir parçası haline geleceğine işaret ediyor.

 

Endişe artıyor

Anketin bu bölümü de NİYE KDV indirimlerinin çare olamayacağını açıklıyor:

 

Sektör oyuncularının yarısı toplu ortamlarda bulunma korkusu ve ev dışı tüketimdeki düşüşün kalıcı olacağını ifade etti. Bu noktada, yöneticilerin yüzde 90’ı dijitale kayışın kalıcı olacağını düşünürken, 10 yöneticiden 8’i AVM’lerin eski performansını yakalayamamasını sektör açısından büyük bir tehlike olarak nitelendiriyor.  (Kaynak:  Sözcü)

 

Peki çare nedir?   KDV indirimi değil, esnafa nakit yardımı, vatandaşın da cebine düzenli maaş koymak!

 

FÖŞ höykürdü:   Hükümet Reel Sektörün Cenaze Namazını Kıldıracak

 

IEA Anketi:  Halk endişeli ve borçlu

 

Hükümetten esnafa Bayram hediyesi

 

YORUM: Fahiş fiyat terörü sürüyor, 60 firmaya ceza kesildi

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler