Sosyal Medya

Reel sektör

Tüketici: Size güvenmiyorum, siz de bana güvenmeyin

Ekim ayında 81,9 olan endeks, Kasım ayında 80,1 oldu. Geçen hafta açıklanan BloombergHT Kasım öncü tüketici güven endeksi de 5 yıllık dibe çöktü. Konsensus anketine göre, katılımcıların %53.1’i ekonominin bir yıl öncesine göre kötüye gittiğini söylüyor.....

Tüketici:  Size güvenmiyorum, siz de bana güvenmeyin

Kışın ilk sokağa çıkma yasağının başlamasına saatler kala açıklanan TUIK Kasım ayı tüketici güven endeksi bir önceki aya göre %2,2 oranında azaldı; Ekim ayında 81,9 olan endeks, Kasım ayında 80,1 oldu.  Geçen hafta açıklanan BloombergHT Kasım öncü tüketici güven endeksi de 5 yıllık dibe çöktü.  Konsensus anketine göre, katılımcıların %53.1’i ekonominin bir yıl öncesine göre kötüye gittiğini söylüyor. Halk hükümete “Size güvenmiyorum, siz de bana güvenmeyin” diyor.

 

TUIK Kasım tüketici güveni anketi detayları

 

Hanenin maddi durumu endeksi 66,6 oldu

Geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi Ekim ayında 69,4 iken, Kasım ayında %4,1 oranında azalarak 66,6 oldu.

 

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi 79,0 oldu

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi Ekim ayında 79,5 iken, Kasım ayında %0,6 oranında azalarak 79,0 oldu.

 

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi 78,7 oldu

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi Ekim ayında 81,4 iken, Kasım ayında %3,3 oranında azalarak 78,7 oldu.

 

Dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi 96,2 oldu

Geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi Ekim ayında 97,4 iken, Kasım ayında %1,2 oranında azalarak 96,2 oldu.

 

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Kasım’da 5 yılın düşüğüne geriledi

Kasım ayının ilk yarısında tüketicinin mevcut durum algısı ve geleceğe ilişkin beklentilerinde gerileme yaşandığı izleniyor.

 

Endeks anketi 27 Ekim – 12 Kasım arasında yapıldığından dolayı tüketicilerin TCMB Merkez Bankası Başkanı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndaki görev değişikliklerini ve dolayısıyla ekonomi politikasındaki muhtemel değişiklikleri nasıl algıladığını büyük oranda yansıtmamaktadır.

 

Pandeminin tekrar artış eğilimine girmesi ve yükselme eğilimini koruyan döviz kurları ve faiz oranları endeksteki düşüşü etkileyen faktörler olarak görünüyor.

 

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi’nin bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 10.28 gerileyerek 67.96 değerini aldığını izliyoruz.

 

Konsensus anketi:  Halk ekonomiye güvenmiyor

 

“Bir yıl öncesine göre, ailenizin ekonomik durumu iyiye mi gitti, kötüye mi gitti, aynı mı kaldı?” sorusuna şu cevaplar verildi:

 

 

 

 

 

 

FÖŞ sordu: Acı Reçeteyi Kim İçecek ?

 

Çetin Ünsalan: Sorunu aşmadık; öteledik

 

Ağbal’a selam, dövize devam…

 

2 hafta içinde yeni kısıtlamalar gelebilir!

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler