Sosyal Medya

Reel sektör

TUIK: Ekonomik Güven Aralık’ta zortladı

Salgında ikinci dalgayla birlikte Ekonomik Güven Endeksi başaşağı oldu. Yarınına güvenmeyen insanlardan oluşan bir toplum büyüyebilir mi?

TUIK:  Ekonomik Güven Aralık’ta zortladı

Türkiye yılı derin bir güven kaybı ile sonlandırıyor.  TUIK’in karma göstergelerden oluşan Ekonomik Güven Endeksi 2  aydır ardı ardına gerileyerek yılı 86.4’te kapattı. 100’ün altında değerler ekonomiye duyulan güvensizliğin ifadesi.

 

TUIK websayfasında yer alan açıklama şu şekilde

 

Ekonomik güven endeksi 86,4 oldu

 

Ekonomik güven endeksi Kasım ayında 89,5 iken, Aralık ayında %3,5 oranında azalarak 86,4 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

 

Hizmet sektörü güven endeksi bir önceki aya göre Aralık ayında %9,2 oranında azalarak 70,4 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi %7,8 oranında azalarak 87,6 değerini, inşaat sektörü güven endeksi %7,2 oranında azalarak 73,3 değerini aldı. Tüketici güven endeksi aynı seviyede kalarak 80,1 değerini, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi %2,8 oranında artarak 110,4 değerini aldı.

 

 

Ekonomik Güven Edneksi’nde aydan-aya sabit kalan bir gösterge Tüketici Güveni. Tüketici Güveni’nn BloombergHT’nin anketinde de ölçebiliriz.  Bakalım son veri ne diyor:

 

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Aralık ayında ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 12 artarak 68,90 değerini aldı, endeks böylece 5 yılın dip seviyesinden döndü.

 

Reel kesim güven endeksi bu şartlarda nasıl arttı?

 

FÖŞ Aralık’ta %2.8 yükselen Reel Kesim Güven Endeksi’ni şöyle değerlendirmişti.

 

Kapasite kullanım oranı  ise, Aralık ayında bir önceki aya göre 0,2 puan azalarak yüzde 75,6 oldu. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 0,1 puan artarak yüzde 75,4 oldu.

 

 

 

 

 

Buna karşılık  kapasite kullanım oranı ölçümüne giren 23 sektörden 13’nde üretim azaldı.

Reel Kesim Güven Endeksi’nde sabit sermaye yatırım niyetinde yükseliş iyimser, buna karşın, toplam siparişler 2 aydır düşüyor.

Büyük ölçüde imalat sanayini kapsayan Reel Kesim Güven Endeksi’nde yükseliş, ticaret ve üretim şartlarını yansıtmaktan çok, aşının uygulanmaya başlaması ve  yeni ekonomi ekibinin güven kazandırıcı adımlarının etkisini yansıtıyor diyebiliriz.  GSYH verilerinde son 4 veri döneminde (1 yıldır) stoklarını artıran sanayi kesimi, bu kez de işlerin çabuk düzleceği algısına kapılmış olaiblir.  Ancak, sitemizde yer alan TUIK Aralık Sektörel Güven Endekslerinde gerileme, sanayi kesiminin stok artış hızının daha da ivmeleneceğini hatırlatıyor.

 

Sektörel Güven Endeksleri Aralık ayında şöyle bir seyir izledi.  Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Aralık ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe %9,2, perakende ticaret sektöründe %7,8 ve inşaat sektöründe %7,2 azaldı.

İhrcat pazarlarında ise mütant virüse karşı sokağa çıkma yasakları ve ekonomik faaliyet kısıtlamalarının siparişlere yansıması beklenebilir.

Son olarak, geçmiş 3 aya ait beklentilerin ancak kısmen gerçekleşmesi, ankete katılanların bir iyimserlik  sanrısı içinde olduğunun işareti.

 

FÖŞ’ün 2021 Türkiye Ekonomisi Tahminleri

 

2021’E GİRERKEN TÜRKİYE VE DÜNYADA EKONOMİK RİSKLER

 

Prof. Dr. Veysel ULUSOY : TÜİK Enflasyonuna Karşı Gerçek Enflasyonu ENA Grup Ölçüyor

 

Dr Fulya Gürbüz: Ekonomide büyümenin anahtarı aşıda

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler