Sosyal Medya

Reel sektör

TEPAV perakende güven endeksi Eylül’de yatay seyretti

Sonbaharla birlikte alışveriş yavaşlıyor. Raporlardan gönüllü eve kapanmanın da izleri görülüyor.

TEPAV perakende güven endeksi Eylül’de yatay seyretti

Bağımsız araştırma kuruluşu TEPAV tarafından derlenen  Perakende Güven Endeksinin 129. sayısı yayımlandı.

 

TEPE, Eylül 2020’de bir önceki aya göre 0,4 puan artarken, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 0,5 puan azaldı. Perakende güveninin geçen yıla ve geçen aya kıyasla sınırlı değişiminde, gelecek 3 ayda satış beklentisi göstergesindeki artışa rağmen, geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu göstergesindeki kötüleşme ve mevcut stok düzeyinin normalin üzerinde olması etkili oldu. “Tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” sektörü, eylül ayında perakende güveni en fazla artan sektör oldu. Perakende güveninde Türkiye, geçen yıla göre AB-27 ve Euro Bölgesi’nden daha iyi performans sergiledi.

 

Perakende güveni geçen aya göre artarken, geçen yıla göre azaldı

 

Eylül ayında -16,1 puan değerini alan TEPE, geçen yılın aynı dönemine göre 0,5 puan azalırken, geçen aya göre 0,4 puan arttı. TEPE değerinin geçen yıla göre azalışında, gelecek 3 ayda satış beklentisi göstergesindeki artışa rağmen, geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu ve mevcut stok düzeyi göstergelerindeki negatif yönlü değişim etkili oldu.

 

Perakendecilerin satış beklentisi arttı

 

Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinin denge değeri Eylül 2020’de -4,4 puan oldu. Buna göre önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre 6,6 puan, bir önceki yılın aynı ayına göre 5,0 puan arttı.

Eylül 2020’de TEPE anketi katılımcılarının yüzde 31,4’ü önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, yüzde 36,5’i işlerinde kötüleşme beklediğini belirtti. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise, yüzde 32 oldu.

 

İş Bankası:  Eylül-Ekim’de harcamalarda yavaşlama var

Temmuz ayında yıllık bazda %12,5 artan perakende satış hacim endeksi Ağustos’ta da %5,8 yükseldi. Haziran ayından itibaren ekonomik ve sosyal faaliyetlerde normalleşmenin kademeli olarak başlaması, perakende ticaretin de yeniden hareketlenmesini sağladı. Temmuz-Ağustos döneminde perakende satışlarda yaşanan canlanmada, turizm sezonunun kısmen hareketlenmeye başlaması ve ötelenen talep etkili oldu. Ağustos ayında ise gıda ve gıda dışı harcamaların her ikisinde de ivme kaybı gözlendi.

 Son dönemde gıda dahil tüm ürün gruplarında internet kanalıyla yapılan harcamalar önemli bir artış kaydederken, ciroların büyük bölümünün elde edildiği fiziki mağaza satışları ise genel olarak zayıf seyrini sürdürüyor. Cadde mağazacılığı görece olumlu ayrışırken, AVM’lerde mağaza kapanışlarının özellikle giyim ve ayakkabı satışlarının zayıf seyrine bağlı olarak artış eğiliminde olduğu dikkati çekiyor.

 TCMB tarafından yayımlanan banka ve kredi kartı ile yapılan harcamaların alt gruplara göre dağılımı incelendiğinde, tüketim harcamalarında yaz aylarında gözlenen olumlu seyrin, Eylül ayında bir miktar yavaşladığı izleniyor. Harcama tutarlarındaki ivme kaybının Ekim ayının ilk haftası itibarıyla da devam ettiği gözleniyor.

 

TESK: e-haciz esnafı iyice batırdı!

 

TCMB Finansal Hizmetler Güven Endeksi Yükseldi

 

YENİLEME (aslında yavaşlama var) Beyaz eşya satışları yükselişte…

 

Ali Ekber Yıldırım Yazdı: ‘Hayvancılığa darbe’

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler