Sosyal Medya

Ekonomi

Sektörel Güven Endeksleri ekonomi fren yaptı diyor

Eylül’de aktivitenin ivme kazanması oldukça güç. Öncelikle yükselen faizler ve TCMB’nin likidite sıkılaştırma operasyonu sonucu piyasada nakit sirkülasyonunun yavaşlaması esnaf ve tüccar için sıkıntı yaratacak....

Sektörel Güven Endeksleri ekonomi fren yaptı diyor

Dün açıklanan Kapasite Kullanım Oranı ve Reel Kesim Güven Endeksi mevsimsellikten arındırılmış olarak aylık artışlar kaydederek, ekonominin imalat sanayi cephesinde ivmenin sürdüğünü müjdeledi. Ancak, bu iki endeks ekonominin genel durumu hakkında yeterince bilgi vermiyor. Öncelikle, TUIK ve BloombergHT Ağustos Tüketici Güven Endeksleri’ne bakarak tüketim talebinin gidişatını kestirmeliyiz.

En az tüketici güveni kadar önemli olan TUIK’in perakende, hizmetler ve inşaat Ağustos güven endeksleri. Bu anketlerin ileriye yönelik alt göstergeleri, ekonomik beklentilerin bozulduğunu açıkça ortaya koyuyor.

 

Tüketci Güveni geriledi

 

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya göre %2,2 oranında azaldı; Temmuz ayında 60,9 olan endeks, Ağustos ayında 59,6 oldu. Bu rakam tüketicinin harcamaya hiç de niyetli olmadığını ortaya koyuyor. Benzer bulgular BloombergHT Ağustos ön endeksinde de yer alıyor:

“Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi’nin bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 22,14 gerileyerek 70,93 değerini aldığını izliyoruz. Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 29,96 gerileyerek 57,77 değerini almıştır….”

 

Sektörel güven endeksleri hız kesti

Temmuz’da her üçü de çok keskin yükselişler sergileyen TUIK Sektörel Güven Endeksleri Ağustos’ta hız kesti. Önce anket sonuçlarını özetleyelim:

“Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe %5,7 ve perakende ticaret sektöründe %0,2 artarken, inşaat sektöründe %2,3 azaldı”.

 

Hizmet sektörünün  korona yasaklarının kaldırılması ile canlanan düğün-kutlama ve kısıtlı da olsa yükselen turizm harcamalarından olumlu etkilenmesi mümkün.

Ancak, perakende adeta yerinde sayarak iç talebin  düşük seviyede yataya geçtiğini vurguluyor. İnşaat ise yükselen faizlerden olumsuz etkilenmiş bile. Ya da, bazı kaynakların iddialarının aksine, eldeki stok tükenmedi, finansman giderleri sektörün belini büküyor.

Hizmetler ve perakendede  geleceğe yönelik beklentiler de bozulma gösteriyor.

  • Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi ise %4,6 azalarak 86,2 oldu.
  • Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksi ise %6,8 azalarak 96,8 oldu.
  • İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi %5,2 azalarak 70,0 oldu. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise %0,1 azalarak 99,9 değerini aldı.

 

Eylül’de aktivitenin ivme kazanması oldukça güç. Öncelikle yükselen faizler ve TCMB’nin likidite sıkılaştırma operasyonu sonucu piyasada nakit sirkülasyonunun yavaşlaması esnaf ve tüccar için sıkıntı yaratacak. Yükselen faizler ve sıkılaşan kredi koşullarının konut talebini vurması nerdeyse kesin. Perakendede başlıca sıkıntı ise Haziran’dan bu yana ilk kez 1.500’ü aşan korona vakaları.  Hükümet karantina ve sokağa çıkma yasaklarına geri dönmese de, vatandaşın dışarda  sosyalleşme ve AVM ziyaretleri azalabilir.

 

FÖŞ yazdı: Ekonomiye üçlü darbe

 

Yoksulluk ekseninde Dünya Bankası Türkiye Raporu

 

Eskişehir Ticaret Odası’ndan feryat: Müjde çok, para yok!

 

Tüketici  Ağustos’u korku içinde geçiriyor

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler