Sosyal Medya

Raporlar

Sanayi Üretimi: 3Ç2020 tahmini için erken

Dolayısıyla, 3. Çeyrek dönem ekonomik büyümesine yönelik olarak sağlıklı tahmin yapabilmek için hâlen bir miktar erken olsa da, eldeki tüm verileri dikkate alarak yaptığımız hesaplamalar 3Ç20’de yıllık bazda ekonomik büyümenin/daralmanın %0’a yakın gerçekleşmesi olasılığını öne çıkarmakta....

Sanayi Üretimi: 3Ç2020 tahmini için erken

Sanayi Üretimi, Temmuz’da, aylık bazda %8,4 ve yıllık bazda %4,4 arttı. Konsensüs beklentiler Sanayi Üretiminin aylık bazda %8,3 (YF: +%6,1, Önceki: %17,8) ve yıllık bazda %4,8 artış kaydedeceği yönündeydi (YF: +%4,8, Önceki: -%1,1). Diğer taraftan, arındırılmamış rakamlarla yıllık değişim -%0,9 oldu. Aylık bazda tüm ana sanayi gruplarında artış gözlenmeye devam etti. Orta vadeli ekonomik büyüme görünümünün sürdürülebilirliği açısından önem arz eden ara malı (aylık artış: +%7,2, aylık katkı: +3,2 puan) ve sermaye malı (aylık artış: +%11,7, aylık katkı: +2,1puan) üretiminde devam eden toparlanma da dikkat çekici.

İmalat sektöründe aylık bazda %8,6, yıllık bazda %5,1 büyüme gözlendi. İmalat sektörü öncülüğünde (aylık katkı: +7,7puan) gerçekleşen aylık artışa alt sektörler bazında bakıldığında, en yüksek katkıların sırasıyla tekstil ürünleri imalatı (aylık katkı: +1,3 puan), motorlu kara taşıtı imalatından geldiği (aylık katkı: +1,1 puan) ve giyim eşyaları imalatı (aylık katkı: +1 puan); aylık bazda negatif katkıların ise diğer ulaşım araçlarının imalatı (aylık katkı: -27 baz puan), içeceklerin imalatı (aylık katkı: -2 baz puan) ile tütün ürünlerinin imalatından geldiği görüldü (aylık katkı: -0,1 baz puan).

Öncü göstergeler iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin 3Ç’de de sürdüğünü işaret ediyor. Ekonomik büyümenin en önemli öncü göstergelerinden olan Sanayi Üretiminden, 3Ç20 dönemine ilişkin gelen ilk sinyalin olumlu olduğu söylenebilir. 3 aylık ortalama rakamlar çeyreklik bazda %3 civarında büyümeye ancak yıllık bazda arındırılmamış rakamlarla %6,2 ve takvim etkisinden arındırılmış rakamlarla %4,9 oranlarında daralmaya işaret etmekte.

Elektrik tüketimi ve kredi kartı harcamaları gibi yüksek frekanslı veriler ise 3. Çeyrek dönem için sınırlı da olsa pozitif büyüme olasılığı bulunduğunu göstermekte. Bununla birlikte, politika yapıcılar tarafından atılan likidite sıkılaştırıcı adımların etkisiyle güçlü kredi büyümesi eğiliminin yakın dönemde normalleşmeye başladığını da not etmekte fayda bulunmakta.

Dolayısıyla, 3. Çeyrek dönem ekonomik büyümesine yönelik olarak sağlıklı tahmin yapabilmek için hâlen bir miktar erken olsa da, eldeki tüm verileri dikkate alarak yaptığımız hesaplamalar 3Ç20’de yıllık bazda ekonomik büyümenin/daralmanın %0’a yakın gerçekleşmesi olasılığını öne çıkarmakta. Diğer taraftan, söz konusu dipten dönüş sinyallerinin kalıcılığının hâlen büyük ölçüde salgında yeni bir dalga görülüp görülmeyeceğine bağlı olduğunu da vurgulayalım. Yılın üçüncü çeyreğine ait ikinci Sanayi Üretimi verileri (Ağustos) 13 Ekim’de açıklanacak.

 

ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ, Yatırım Finansman

 

FÖŞ:  İşsizlik YAPISAL. Tüketim, Büyüme ve Kalkınma Tehdit Altında

 

2020-2021 SİYASİ VE EKONOMİK ÖNGÖRÜLERİMİZİ YENİLEDİK

 

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi Temmuz’da 11,7 arttı

 

TEPAV: Kredi kartı harcamaları Ağustos’ta patinaj yaptı

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler