Sosyal Medya

Reel sektör

Rusya’dan doğal gaz kazığı mı yiyoruz?

Doğal gaz veya elektrikle ısınanlar bu kış postada faturayı görünce dudakları uçukluyor. Halbuki, Türkiye artık yenilenebilir enerji ve kömürden ürettiği…

Rusya’dan doğal gaz kazığı mı yiyoruz?

Doğal gaz veya elektrikle ısınanlar bu kış postada faturayı görünce dudakları uçukluyor. Halbuki, Türkiye artık yenilenebilir enerji ve kömürden ürettiği elektriğin toplamda payını artırdı. Dünya ise LNG kaynıyor, biz ise daha çok LNG kullanabilmek için bir dizi çevirim terminali inşa ettik.  Doğalgaz niye bu denli pahalı? İki nedeni var. Birincisi, hükümet yüksek vergi alıyor. İkinci neden sizi çok şaşırtabilir.

 

Türkiye, doğalgazı Avrupa’dan daha pahalıya alıyor!

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, TBMM’ye verdiği soru önergesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e  Rusya’nın Avrupa ülkelerine bir metreküp doğalgazı 115-120 dolar civarında satarken, Türkiye’ye neden 250-280 dolar aralığında sattığını sordu.

 

Rusya’nın Avrupa ülkelerine bir metreküp doğalgazı 115-120 dolar civarında satarken, Türkiye’ye 250-280 dolar aralığında sattığına dikkat çeken Ali Mahir Başarır, “Aradaki bu ürkütücü farkın gerekçeleri nelerdir?”diye sordu. Bu farklılığın Türkiye’nin doğalgaz anlaşmalarını petrol fiyatlarına dayalı ve uzun vadeli anlaşmalar yapmasından kaynaklandığını ifade eden Başarır, “Doğalgaz alımında Avrupa ülkeleri kısa dönemli petrol endeksli araştırmalara yönelirken, Türkiye neden uzun vadeli petrol endeksli araştırmalar yapmaktadır?” diye sordu.

‘NEDEN DAHA UCUZA ALMIYORUZ’

 

Temin edilen doğalgaz fiyatının yüksekliği sebebiyle çoğu vatandaşın faturasını ödemekte zorlandığı ve bu sebepten doğalgazların kesildiğini belirten CHP’li milletvekili, “Ekonominin dibe çöktüğü ülkemizde, halkımıza daha ucuz doğalgaz faturaları yansıtmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?” diye sordu.

 

 

 

Bir de kullanmadığımız gaza para ödedik

 

Sözcü’den Emre Develi’ye göre, 2019’da doğalgaz ithalatı yüzde 10.6 azaldı ancak Enerji IQ’nun hesaplamasına göre Rusya’ya taahhüt ettiğimiz asgari alım garanti miktarının 8,5 milyar metreküp altında kaldığımız için BOTAŞ ve özel sektör için toplamda yaklaşık 2.6 milyar dolarlık fatura çıktı. Bu rakamın 2 milyar dolarının özel sektöre ait olduğu hesaplanırken, konunun Moskova ile Ankara arasında pazarlık konularından biri olduğu öğrenildi. Normalde faturalar şubatta kesilip yollanıyor ancak bu yılki rakam çok yüksek olduğu için sorunun nasıl çözüleceği şu an belirsiz. Al ya da Öde mekanizmasında gelecekte telafi mümkün.

Sozcu.com.tr’ye konuşan eski BOTAŞ Gaz Alımı Daire Başkanı Ali Arif Aktürk ve TMMOB Makine Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz doğalgaz kontratlarının yeniden düşünülmesi gerektiğini vurguluyor.

 

 

Öte yanda:  Türk domatesi Rus gümrüğünde çürüdü

 

Milliyet’e göre, Rusya’nın Türkiye’den domates ihracatında uyguladığı 150 bin tonluk kotanın dolması nedeniyle Türkiye’den giden domates yüklü TIR’ların Ukrayna-Rusya sınırındaki tampon bölgede bekleyişi sürüyor. Rusya, 8 Şubat Cumartesi gününden itibaren domates yüklü TIR’ların ülkeye girişine izin vermedi. Ayrıca Samsun Limanı’ndan gönderilen domates yüklü bir gemi de aynı şekilde Tuapsi Limanı’ndan geri çevrildi. İhracatçılar, Tuapsi Limanı’ndaki geminin Samsun Limanı’na geri döndüğünü, ancak karayoluyla giden ve Ukrayna-Rusya sınırındaki tampon bölgedeki TIR’ların bekleyişinin 10 günü doldurduğunu açıkladı.

 

‘UYARILARI YAPMIŞTIK’

 

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Hakkı Bahar, Ukrayna-Rusya sınırındaki tampon bölgede Antalya bölgesinden Rusya’ya domates taşıyan domates yüklü onlarca TIR’ın sınır kapısında beklemeye devam ettiğini söyledi. Tampon bölgedeki bekleyişin bir haftayı geçtiğini, Rusya tarafından da herhangi bir açıklama olmadığını belirten Başkan Bahar, “Biz BAİB olarak bütün üyelerimize kota ile ilgili uyarıları yapmıştık. ‘Kota 148 ton oldu, ‘Kota 149 ton oldu’, ‘Kota 149,5 ton oldu’ ve ‘Kota doldu’ diye mesaj yoluyla tüm üyelerimizi bilgilendirmiştik. Ancak 50 bin ton daha ek kota kararı alındığı haberleri üzerine ihracatçılarımız ürün göndermeye devam etti. Hem gemi açıkta bekletildi, hem de TIR’lar tampon bölgede bekletiliyor” diye konuştu.

 

‘İLİŞKİLERİMİZİ DOMATES KONUSUNA SIKIŞTIRMAMALIYIZ’

 

Rusya’nın 150 bin tonluk kota uygulamasının 1 yıllık veya süreli bir kota olmadığını aktaran Hakkı Bahar, 150 bin ton senelik kota değil, bir tarih aralığı vermiyorlar. İster beş senede doldur, ister bir ayda doldur. Biz kota uygulamasının tamamen kaldırılmasını istiyoruz. Çünkü koskoca Rusya- Türkiye ilişkilerini sadece domates konusuna sıkıştırmamalıyız. Rusya’nın domates kotasını 50 bin daha uzattığı haberleri basına yansımıştı, ancak Rusya Bakanlar Kurulu’nun bu kararı henüz onaylamadığını biliyoruz” dedi.

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler