Sosyal Medya

Reel sektör

Moody’s uyardı:  Gelişen Ülke şirketlerinde iflaslar patlayacak

Halihazırda “junk” sınıfı olarak tanımlanan düşük kredi notlu kurumsal tahvillerde temerrüt oranı sadece %0.8. Fakat, Moody’sin modeli bu oranın bir yıl içinde %8.3-13.7 bandına tırmanacağını kestiriyor

Moody’s uyardı:  Gelişen Ülke şirketlerinde iflaslar patlayacak

Financial Times’ın “Moody’s warns of sharp pick-up in emerging market corporate debt defaults” başlıklı haberine göre, Moody’s kredi derecelendirme kuruluşu 2020-2021 döneminde Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ, Piyasalar = GOP) menşeli firmaların ihraç ettiği tahvillerde temerrüt ve iflas oranının  kayda değer biçimde yükselmesini bekliyor.

Moody’s göre Mart 2021’e kadar yatırım yapılır notu taşımayan GOÜ tahvillerinin %13.7’si  temerrüte düşecek. Bu oran 2008 Büyük Finansal Krizi’nin zirvesinde %13.6 olarak gerçekleşmişti.

Moody’s araştırma uzmanı Joyce Jiang’a göre  “Covid-19 salgınının gerektirdiği işyeri kapatmalar ve sosyal temas kısıtlamaları talep çöküşüne neden oldu. Bir çok GOÜ’de şirketlerin karları geriledi” yorumunu yaptı.

Halihazırda “junk” sınıfı olarak tanımlanan düşük kredi notlu kurumsal tahvillerde temerrüt oranı sadece %0.8. Fakat, Moody’sin modeli bu oranın bir yıl içinde %8.3-13.7 bandına tırmanacağını kestiriyor.

Moody’s kredi riski uzmanı  Kumar Kanthan “Temerrütler henüz başlamadı, fakat modelin tahminleri oldukça isabetlidir. Özellikle perakende ve petrol-doğal gaz endüstrilerinde temerrütler hızla çoğalacak” yorumunu ekledi.

Moody’sin yanında JP Morgan da GOÜ tahvilleri hususunda karamsar. Yatırım Bankası’nın araştırmacıları ABD devlet tahvilleri ile eş vadede GOÜ kurumsal tahvilleri arasındaki faiz makasının %4.35’ten %7’ye yükseleceğini öngördüler.

Bankanın kredi araştırmaları direktörü Stephen Dulake  “Bozulan makro-ekonomik görünüm önce GOÜ devlet tahvillerinde getirileri yükseltecek, ardından risk kurumsal tahvillere yayılacak” uyarısını yaptı.

Öte yanda, bir çok tahvil fonu anılan varlık sınıfı için iyimser. M&G Investment  Varlık Yönetim Grubu’ndan Charles de Quinsonas “Junk tahvil endeksi zaman içinde kompozisyon olarak çok değişti. Artık temerrüte meğilli Latin Amerika değil, borcuna sadık Asya ağırlıkta” dedi. Quinsonas’a göre halen bu tahvillerde getiriler %7 civarında bir iflas oranını fiyatlıyor.

Ashmore Varlık Yönetim Grubu GOP araştırma direktörü Jan Dehn ise temerrütlerin ciddi bir risk olduğunu kabullenirken, oranın %5-6’yı aşmasını beklemiyor. Dehn de GOÜ’de  V şeklinde toparlanma beklerken, bu ülkelerin para birimlerinin dolara karşı değer kaybının düşük enflasyon görünümüne zarar vermeyeceğini kaydetti.

 

Halen Gelişmiş Ülke piyasalarında da benzer bir fikir ayrılığı var. Kredi derecelendirme kuruluşları ve ekonomistler çok yavaş ve yeknesak bir toparlanma uyarısı yaparken, fon yöneticilerinin çoğunluğu yılın ikinci yarısında pembe bir manzara çiziyor.  Fed’in sürekli para basması bu iyimserliğin nedenlerinden biri. Fakat, gerçeği veriler belirleyecek.  Salgında ikinci dalga veya salgın yüzünden işini kaybedenlerin hızla işgücüne geri dönememesi iyimserliği sona erdirebilir.

Türkiye de junk sınıfında. Moody’sin karamsar görüşleri, banka ve finans-dışı şirketlerimizin temerrüte düşeceği anlamına gelmez, çünkü bazı fon yöneticilerinin işaret ettiği gibi, Türk borçlular oldukça sağlam bilançolara sahip. Fakat, başka ülkelerde temerrütlerin artması, bizim firmalarımızın borçlanma maliyetlerini de yükseltir.

 

COVID-19’dan sonra: Değişik bölgelerde değişik tür toparlanmalar olası

 

Dünya resesyonla mali kriz arasında titriyor

 

FT:  Dünya normalleşmeye hazırlanırken, yeni vakalar patlak veriyor

 

FÖŞ yazdı: ABD’nin Azrail’le it dalaşı

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler