Sosyal Medya

Reel sektör

Kredilerde BDDK’yı ürküten tablo

TCMB’nin hala yapmakta olduğu “arka kapıdan” faiz artırımları sayesinde, kurumsal kredilerde furyanın kısmen önü alınmıştı. Fakat tüketici kredileri faizlerdeki artışa karşın, hala yıllık %117 gibi akılalmaz ve akıl-dışı  bir tempoda büyüyordu....

Kredilerde BDDK’yı ürküten tablo

Covid-19 salgını başladığından bu yana ucuz ve bol krediyi teşvik eden hükümet, Cuma günü U-dönüşü yaptı. BDDK, tüketici kredilerinde vadeyi 60 aydan 26’ya azalttı.  BDDK’yı ürküten tablo kredilerin haftalık  %0.7, yıllık bazda ise %31 genişlemesi oldu.

 

 

 

TCMB’nin hala yapmakta olduğu “arka kapıdan” faiz artırımları sayesinde, kurumsal kredilerde furyanın kısmen önü alınmıştı. Fakat tüketici kredileri faizlerdeki artışa karşın, hala yıllık %117 gibi akılalmaz ve akıl-dışı  bir tempoda büyüyordu.

Tüketici kredilerinin ithalatta artışa neden olduğu görüşü vadelerin kısaltılmasında önemli bir unsur. Fakat, vatandaşın kredileri ödeyecek mali gücü olmadığı kaygıları da kararda etkili bir rol oynamış olabilir.

2 Eylül’de sitemizde yer alan SOZCU kaynaklı haberde, geçim sıkıntısının ilk izleri görülmüştü:

“Asgari ücretin altın ve döviz karşısında hızla erimesi ile iyice zora düşen vatandaşlar, peşin fiyatına taksitle satın aldığı elektronik eşyaları halk arasında bit pazarı olarak bilinen Mersin’deki Zafer Çarşısı’nda yarı fiyatına spotçulara satıyor.

Spotçular ise satın alan kişinin üzerine faturası ve garanti belgesi bulunan eşyaları mağazalardan çok daha ucuza başkalarına satıyor. İsminin yazılmaması şartı ile konuşmayı kabul eden bir esnaf, önceden haftada 2 ürün gelirken, son günlerde 10 kat artış yaşandığına dikkat çekti”.

Tüketici kredilerinde vadeyi kısaltmak furyayı zamanında engeller mi?  Eğer aşağıdaki ivme grafiğine bakarsak, bunun kolay olmadığını görüyoruz. Vade kısalsa da, faizler hala oldukça düşük.

 

 

 

 

 

 

Yine Cuma günü sitemizde yer alan Bizim Menkul Kıymetler kaynaklı habere göre, tüketici kredilerinde faizler şöyle seyrediyor:

“TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 147 baz puan düşüşle %12,23 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 165 baz puan yükselişle %13,31; taşıt kredi faizleri 22 baz puan artışla %15,60 ve ihtiyaç kredi faizleri 32 baz puan artışla %18,06 oldu”.

 

İhtiyaç kredileri dışında REEL faizlerin oldukça düşük olduğu gözleniyor. Belki de turizm sezonunun kapanmasıyla ekonomide yaşanacak doğal soğuma tüketici kredisi furyasını da kendiliğinden söndürürdü. Fakat, kredilerin bir kısmının da eninde-sonunda döviz piyasasına aktığını kaydedelim. Kredili satış yapan esnaf ve perakendeci, cirosunu dövize depo edebilir.

BDDK, ilerleyen günlerde kredileri frenleyici yeni önlemler alabilir. Bunlardan ilki Varlık Rasyosu’nun tüketici kredilerini cezalandırıcı yönde revize edilmesi. Tüm krediler, veya sadece tüketici kredilerinde bankaların takipteki alacakları için sermaye blokajı anlamında cezalandırılması da gündeme gelebilir.

Bunlar iç talebe sert bir darbe vuracak. Aslında, TCMB’nin resmen faiz artırımına giderek, REEL faizleri yükseltmesi, bu dolaylı önlemlere kıyasla daha etkili ve daha az acılı olurdu. Çünük artıya geçen REEL faizler, vatandaşı tüketimden tasarrufa, ve tasarrufta da reel varlıklar, altın ve döviz yerine TL’ye yönlendirebilirdi.

Ama ne demişler?  “Geç olsun da, güç olmasın”

 

Kredi mevduat faizleri yükselişte…

 

Kerim Rota Yazdı: “Barış ve Sinem’in orta direk olma hayali..”

 

Oxford Economics: ‘Türkiye Arjantin yolunda’

 

Teknoloji ürünlerine korona zammı!

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler