Sosyal Medya

Güncel

İşte Türk-İş’in mutfak enflasyonu hesabı

Gıda fiyatlarındaki değişimin yönü ve hızı birbirine paralel bir gelişim göstermekte ve fakat -özellikle son aylarda- fiyat artışı çift haneli rakamlarla ifade edilmektedir. TÜRK-İŞ verilerine göre gıda fiyatları son üç ayda yüzde 15 bandında bir seyir göstermektedir....

İşte Türk-İş’in mutfak enflasyonu hesabı

Türk-İş Konfederasyonu’nun araştırmasına göre, temmuz ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 406 lira, yoksulluk sınırı 7 bin 838 lira olarak hesaplandı.  Türk-İş her ay hesapladığı açlık ve geçim sınırı araştırmasında mutfak enflasyonunu da hesaplıyor. Temmuz’da pazarda gıda fiyatları değişti mi?

 

Son bir yıl itibariyle bakıldığında, ortaya çıkan ek harcama gereği gıda için 331 TL, toplam hanehalkı harcaması için 1.079 TL’dir. TÜRK-İŞ tarafından hesaplanan gıda endeksi ile TÜİK tarafından hesaplanan gıda fiyatları endeksindeki son on iki aylık değişim aşağıdaki şekilden görülmektedir. Gıda fiyatlarındaki değişimin yönü ve hızı birbirine paralel bir gelişim göstermekte ve fakat -özellikle son aylarda- fiyat artışı çift haneli rakamlarla ifade edilmektedir. TÜRK-İŞ verilerine göre gıda fiyatları son üç ayda yüzde 15 bandında bir seyir göstermektedir.

 

TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında “mutfak enflasyonu”ndaki değişim 2020 Temmuz ayı itibariyle şu şekilde olmuştur:

 

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,01 oranında geriledi. Yılın ilk yedi ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 11,27 oranında oldu. Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 15,96 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 12,47 olarak hesaplandı

 

2020 Temmuz ayı itibariyle TÜRK-İŞ hesaplamasına temel alınan gıda ürünlerinin fiyatlarında gözlenen değişim şu şekilde olmuştur:

 

Süt, yoğurt, peynir grubunda; süt ve yoğurt fiyatında önemli bir fiyat değişikliği görülmezken, geçen ay fiyatı artan peynirde bazı fiyat ayarlamaları dikkati çekmiştir. Ancak daha önce de belirtildiği gibi, kutu peynir gramajları 1 kilogram yanı sıra ağırlıklı olarak 800 veya 900 gramdır. Bu arada açık satılan ve fakat fiyatı nedeniyle hesaplamada dikkate alınmayan koyun peyniri kilogram fiyatının da 65,95 TL olduğu not edilmelidir.

 

Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta; Kurban Bayramı öncesi et ve sakatat (dana yürekteki artış dışında) fiyatı değişmedi. Ağırlıklı olarak kültür balıklarının satışının yapıldığı tezgâhta fiyatlar aynı kaldı. Tavuk fiyatı da değişmedi ama yumurta fiyatı arttı.

 

Bakliyat ürünlerinden (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya vb.) barbunya ve kuru fasulye fiyatındaki artış dikkati çekti. Mevsim koşulları nedeniyle sebze-meyve ortalama fiyatı geriledi ve bu ay mutfak harcamasında görülen gerilemenin önemli nedeni oldu. Sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı geçen ay 8,45 TL olarak hesaplanırken bu ay 7,23 TL oldu. Gerilemede özellikle meyve fiyatlarındaki gerilemenin etkisi fazla oldu. Meyve ortalama fiyatı geçen ay 10,73 TL iken bu ay 8,04 TL’ye geriledi. Sebze ortalama kilogram fiyatı bu ay yine geriledi ve 6,63 TL olarak hesaplandı (geçen ay 6,97 TL)

 

Bu ay dikkati çeken bir husus, bayram öncesi son haftada pazardaki fiyatların önceki haftalara göre daha fazla artmasıdır

 

Hesaplamada bu ay yine 19 sebze ve 14 meyve olmak üzere toplamda yine 33 ürün dikkate alındı. Hesaplama yapılırken -her zaman olduğu gibi- pazarda yaygın bulunan mevsim ürünleri esas alındı. Araştırmada ürünlerin tek tek ağırlığı yerine harcama sepetindeki meyve-sebze tüketiminin toplam miktarından hareket edildi. Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta; bu ay -undaki ayarlama dışında- önemli bir fiyat değişikliği tespit edilmedi. Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden; tereyağı zeytinyağı ve ayçiçeği yağı ve fiyatında değişiklik olmazken, margarin fiyatı arttı. Açık satılan siyah ve yeşil zeytin fiyatında değişiklikler görüldü ve ortalama fiyatı biraz düştü. Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği vb.) ürünlerinde bayram öncesi indirim dikkati çekti. Baharat ürünleri (kimyon, nane, karabiber vb.) ile çay ve ıhlamur değişmedi. Bal fiyatı artarken, reçel, pekmez, şeker, tuz ve salça fiyatı aynı kaldı.

 

 

Dr Ali Orhan Yalçınkaya:   Tüketicinin ne güveni ne iş umudu var…

TCMB eski Başekonomisti: Yüksek enflasyon ve düşük istihdam sürecek, kredilerde normalleşme gerekiyor

 

Salgından Ders Almadık, Sonumuz Ekonomik Kriz mi Olacak?

 

Eski Başkan’dan TÜİK’e ağır eleştiriler!

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler