Sosyal Medya

Reel sektör

YENİLEME: İflaslar özel okullara, havacılığa yayıldı, ama özel sektör güven endeksi zirvede

Bu sabah:   Kocaeli’nde bir dev daha konkordato kurbanı   Krizin en çok etkilediği sektörlerin başında gelen inşaat sektöründen bir…

YENİLEME: İflaslar özel okullara, havacılığa yayıldı, ama özel sektör güven endeksi zirvede

Bu sabah:

 

Kocaeli’nde bir dev daha konkordato kurbanı

 

Krizin en çok etkilediği sektörlerin başında gelen inşaat sektöründen bir konkordato ilanı haberi daha geldi. 30 yıldır faaliyette olan hafriyat firması konkordato istedi.

 

Yerel Ses Kocaeli’nin haberine göre şirket ekonomik krize dayanamayarak konkordato ilan etti.

Kartepe’de faaliyet gösteren, İSU ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin işlerini de yapan firma ile ilgili 1. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından verilen kararda şöyle denildi:

“Davacı DUY TAŞ HAFRİYAT NAKLİYAT İNŞAAT TURİZM SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ tarafından mahkememizde açılan konkordato davası nedeniyle; DUY TAŞ HAFRİYAT NAKLİYAT İNŞAAT TURİZM SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ hakkında 12/02/2020 günü saat 10:55 itibariyle konkordato kapsamında davacı hakkındaki kesin mühletin 3 ay süre ile uzatılmasına karar verilmiş olup, Nazir Esirci, İrfan Murat ve Hakan Kapucu belirtilen süre içinde konkordato komiseri olarak atanmış ve İİK’nun 288/2 maddesi ve ilgili maddeleri çerçevesinde kesin mühlet uzatım kararı verildiğinin ve konkordato komiseri atandığının ilanına karar verilmiştir.”

 

Kocaeli’nin yanında diğer bir Anadolu sanayi kenti    Denizli de alarm veriyor:  Denizlikent Haber’e göre Denizli’de faaliyet gösteren Batı Tarımsal Yatırım Anonim Şirketi, Doğa Tarım Hayvancılık Gıda Pazarlama Sanayi Ticaret Anonim Şirketi ve Egc Tarım Arazileri Anonim Şirketi ve Tan Egeli için konkordato kararı verildi. Çal Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 3 ay geçici süreli verilen konkordato kararına göre konkordatonun başarılı olup olmayacağı incelenecek. Kararda ayrıca alacaklıların karardan itibaren itiraz hakkı bulunduğu belirtiliyor.

 

 

Biz ya veri okumayı bilmiyoruz, ya da verilerle sahadaki gerçekler arasında fark var.

İşte TCMB 2020 yılı Ocak ayında İktisadi Yönelim Anketi sonuçları: İmalat sanayinde faaliyet gösteren 1784 işyerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirilmiştir.

2020 yılı Ocak ayında RKGE, bir önceki aya göre 0,5 puan artarak 104,1 seviyesinde gerçekleşmiştir. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, gelecek üç aydaki üretim hacmi, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, genel gidişat ve gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, sabit sermaye yatırım harcaması, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, mevcut toplam sipariş miktarı ve mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkilemiştir.

 

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 2,3 puan azalarak 106,4 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Her ne kadar mevsimsellikten ardındırılmış aylık veri gerilese de, yine de 100 seviyesinin üstünde kalarak işdünyasının moralinin olukça yüksek olduğunu gösteriyor.

Öte yanda, “sahadan gelen bilgiler” bambaşka bir manzara çiziyor.

 

KARAR şöyle yazıyor:

“Türkiye’de derinden hissedilen ekonomik kriz, son iki yılda binlerce firmanın kepenk kapatmasına neden oldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre, 2018’de 12 bin 564, 2019’da 13 bin 197 olmak üzere son iki yılda 25 bin 761 şirket kapandı.

 

Ticaret Sicili Gazetesi verilerine göre 2018’de bin 94, 2019’da 899 olmak üzere son iki yılda konkordato başvurusu yapan şirket sayısı 1993 oldu.

 

Bu süreçte birçok ünlü firma da iflas başvurusunda bulundu. Listeye en son Atlas Global eklendi.

Milli Gazete şu ek bilgiyi sunuyor:  Ekonomik kriz nedeniyle geçtiğimiz günlerde uçuşlarına ara verdiğini duyuran Atlasjet iflas başvurusunda bulundu. Atlasjet hem yurtiçi hem de yurtdışına uçular yapıyordu.

 

Atlasglobal Havayolları Kurumsal İletişimi’nden milliyet.com.tr’ye yapılan açıklamada, “Atlasglobal Havayolları adına iflas başvurusu yapıldı. Çalışanların tazminatı ve yolcuların bilet ücretlerinin geri ödemesi yapılacak. Ödeme tarihleri belli değil hukuk departmanımız çalışıyor.” ifadeleri kullanıldı.

 

TurizmAjansı.co’a göre Kocaeli’deki Symbol AVM’de hizmet veren Hampton By Hilton’u işleten Ever Kocaeli Otelcilik resmen iflas etti. Ever Turizm, 2018 yılı ağustos ayında konkordato ilan etmişti. Bu zamana kadar konkordatoyu uzatan Ever Kocaeli Otelcilik hakkında 7 Şubat 2020 tarihinde Ankara İcra Dairesi tarafından “iflas” kararı verildi. Ever Kocaeli Otelcilik, Symbol AVM’de bulunan 207 odalı Hampton By Hilton Oteli’ni işletiyordu.

 

Yine KARAR’a  göre, bu sabah çok da can sıkıcı bir iflas haberi aldık:

Merkez Çukurova ilçesi Güzelyalı Mahallesi´ndeki özel bir okulun yaklaşık 30 senedir kurucusu ve sahibi olan Oktay Seçmen, 2019- 2020 eğitim ve öğretim yılının ortasında ekonomik olarak kötü durumda olduğunu gerekçe göstererek, iflas ettiğini duyurdu. Okulda görevli olan öğretmenlere bir yılı aşkın süredir maaş ödemesi yapmadığı ve velilerden 20 bin TL civarında olan kayıt paralarını peşin aldığı iddia edilen Seçmen, son yıllarda ekonomik sıkıntılarının giderek arttığını ve artık okulun eğitim ve öğretimi sürdüremeyeceğini velilere bildirdi. Ayrıca okul yönetimi tarafından da velilere çocuklarını başka okula alması konusunda SMS yoluyla bilgi verildi.

 

Öğretmenlerin maaşını ödeyemediğini söyleyen Seçmen, “Velilerin tepkisini anlıyorum. Ama şu an durum budur. Bundan sonrası için bir çözüm arıyorum. Velilerimizi başka okula yönlendirmeye çalışacağız ve eğitim-öğretim hayatlarına ara vermemeleri için elimizden geleni yapacağız. Mağduriyetlerinin farkındayım” diye konuştu.

 

KAYIT PARALARINI PEŞİN ALDI

 

Eğitim ve öğretimin durduğu okulda çocuğunun eğitim gördüğünü belirten velilerden Abdullah Ziya Çelik, sene başında kayıt paralarının kendilerinden peşin istendiğini ve ödeme yaptıklarını anlattı. Okul sahibinin kendilerine verdiği taahhütlerden hiçbirini yerine getirmediğini öne süren Çelik, “Öğretmenlerin dahi maaşını ödememiş. Öğretmen kalmadı okulda zaten. Maaşlarını ödemediği için mahkemelik oldu herkesle. Eğitim durdu. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Çocuklarımızın eğitiminin aksamasını istemiyoruz. Yaklaşık 20 bin TL´lik paramızı da alıp bizi ortada bıraktılar” dedi.

 

Biz mi sayı saymayı bilmiyoruz, özel sektör mü, dayaktan hoşlanıyor?

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler