Sosyal Medya

Reel sektör

Herkes mutlu, ve umutlu…..AMMA tüketicinin güveni bir türlü düzelmiyor

Yazarımız Çetin Ünsalan anlatıyor: “Türkiye İstatistik Kurumu’na göre ülkenin yüzde 52,4’ü mutlu… Orta halli mutluluk beyan edenlerin oranı ise yüzde…

Herkes mutlu, ve umutlu…..AMMA tüketicinin güveni bir türlü düzelmiyor

Yazarımız Çetin Ünsalan anlatıyor: “Türkiye İstatistik Kurumu’na göre ülkenin yüzde 52,4’ü mutlu… Orta halli mutluluk beyan edenlerin oranı ise yüzde 34,6… Yani kaba bir hesapla baktığınızda ülkemizde yaşayan vatandaşların yüzde 87’si halinden memnun.

 

Her ne kadar 2016 yılına göre mukayese ettiğinizde sistematik bir düşüş olsa da, son derece iyi bir oran. Yani bir ülkede yaşayanların yüzde 87’sinin mutluluk beyan etmesi, o ülkede her şeyin yolunda olduğunu gösterir.

 

İstatistik güzel de, insanın aklına ister istemez bir soru geliyor: Madem ülkede yaşayanların büyük bir kısmı mutluluk içinde de, sokakta gezen, çatık kaşlı, her fırsat birbirini boğazlayan, tahammülsüz insanlar kim?”

FÖŞ nakletti:  “Ipsos’un 30 Ocak tarihli “2019’da Memnuniyet, Beklenti ve Ülkenin En Önemli Sorunu” anketinden bir grafik var:  Aralık 2019‘da ekonomiden  memnuniyet %24’e gerilerken, “gelecek yıl işler daha iyiye gidecek” diye düşünenler de %17’yle dip yapmış.  Sen yine tweet at bana ekonominin nasıl şahlandığı, Berrak”.

 

Bu arada, vatandaş gerçekten mutlu, refah içinde ve gelecekten umutlu olmalı ki, deve yüküyle kredi alıyor. Şu aşağıdaki grafiğe bakın, tüketici kredilerindeki artış hızını artık çerçeveye sığdıramıyoruz.

Gelin görün ki, Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Şubat’ta geriledi. BloombergHT websitesinde yer alan açıklama şu şekilde:

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Şubat ayında % 2,15 azalarak 82,30 değerini aldı

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Şubat ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 2,15 azalarak 82,30 değerini aldı.

 

Endeksin detaylarına bakıldığında, bir önceki ayın nihai endeksine göre tüketicinin mevcut durum algısında bir miktar iyileşme yaşanırken, geleceğe ilişkin beklentiler ve tüketim eğiliminde gerileme gözleniyor.

 

Endeksin genel düşüşünün nedenlerinin Jeopolitik gelişmeler ve Koronavirüs salgını ile bunlarla ilintili olarak finansal piyasalarda yaşanan dalgalanma olduğunu düşünüyoruz. Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi’nin bir önceki aya göre yüzde 3,76 gerileyerek 83,39 değerini aldığını izliyoruz. Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 11,76 azalışla 77,03 değerini alıyor.

 

Veriler, geçen yılın son çeyreğine göre iç talepte bir miktar yavaşlamaya işaret ediyor.

 

Türkiye derin güven bunalımı yaşıyor

 

Çetin Ünsalan: Herkes mutluysa sokaktakiler kim?

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler