Sosyal Medya

Reel sektör

Eyvah, konkordatolar hortluyor

Son bir ayda  erkek giyim markası Lufian, deri sektöründe Kırcılar Deri, Denizli’de Asil Bakış ve Sembol Dış Ticaret, Türkiye’nin önde gelen entegre halı üreticilerinden Bursa merkezli Sofiteks konkordato istedi......

Eyvah, konkordatolar hortluyor

 

2018-2019’de  işdünyasında bir numaralı konu başlığı olan konkordatolar, Covid-19 kısıtlamaları biter bitmez yeniden başladı.  Son bir ayda  erkek giyim markası Lufian, deri sektöründe Kırcılar Deri, Denizli’de Asil Bakış ve Sembol Dış Ticaret, Türkiye’nin önde gelen entegre halı üreticilerinden Bursa merkezli Sofiteks konkordato istedi.

DÜNYA Gazetesi’ne göre,  tüm dünyada etkili olan koronavirüs salgını birçok sektörde olduğu gibi deri sektöründe de taşları yerinden oynattı. Türkiye’nin en köklü deri şirketleri arasında yer alan Kırcılar Deri konkordato başvurusu yaparken, sektör temsilcileri, önümüzdeki dönemde bu tarz gelişmelerin daha fazla görüleceğine dikkat çekti. Deri İhracatçıları Derneği Başkanı Mustafa Şenocak, sektörde en sıkıntılı alanın deri konfeksiyonu olduğunu söyledi.

Bu kısmın geleneksel pazarları olan eski Sovyet ülkelerinde sıkıntıların sürdüğünü anlatan Şenocak, “Deri konfeksiyonu turizm sektörü ile de çok bağlantılı. Bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin satışlarında turistler yarıya yakın paya sahip. Hem iç pazarda hem de ihracatta yaşanan sıkıntılar bu alanı derinden etkiledi. Sıkıntıya giren firmalar var. Önümüzdeki dönemde konkordato haberlerini duymaya başlayacağız. Bize haberleri geliyor” dedi.

 

SÖZCÜ’ye göre, Mali sıkıntıya düşen erkek giyim mağazası Lufian konkordato istedi. Firmanın borcunun 120 milyon TL olduğu öğrenildi. Markanın 107 mağazası bulunuyor. Erkek iç ve dış giyim ile ayakkabı üretimi yapan Lufian, dünyanın önde gelen markalarına da üretim yaptı.

 

Denizli24 habere göre, Denizli’de korona virüs ile mücadele kapsamında normalleşme adımları atılırken, bu süreçte ilk konkordato ilan eden şirket de belli oldu. Asil Bakış ve Sembol Dış Ticaret şirketleri tarafından yapılan başvuru Denizli Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından kabul edildi. 2 şirkete 3 aylık geçici koruma verildi.

 

Haberkimde yer alan özel habere göre, konkordato talep eden şirketler listesine bu kez tekstil devi Sofiteks Tekstil San. Ve Tic. AŞ, konkordato talebi ile Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurdu. 13 Mayıs günü yapılan başvuruda mahkeme 20 Mayıs günü verdiği ara kararla, konkordato sürecinde uyulması gereken şartları sıraladı. AMERİKALILAR SATIN ALMIŞTISofiteks, Türkiye’nin entegre tekstil tesislerinden biri konumunda. Üretiminin dörtte üçünü Avrupa ve Kuzey Amerika’ya ihraç eden şirket, sektörün en önde gelen tesislerinden biri konumunu sürdürüyor. Sofiteks, 2013 yılında ABD’li dev Mc Three tarafından satın alındı.

 

 

Oyun yasağı kahvehaneleri aç bırakıyor

 

FÖŞ anlattı:  Türkiye’de Para Kazanmak Yasaktır!

 

Capital Intelligence Ratings, bankaların notunu kırdı

 

TEPAV: Salgın işgücü piyasasını kötü vurdu

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler