Sosyal Medya

Piyasalar

Dünya piyasaları birbirine girdi.  Neden?

Avrupa borsaları, koronavirüs vakalarındaki artış endişeleri ve birçok bankanın kaynağı belli olmayan şüpheli paranın el değiştirmesine aracı olduklarını gösteren haberlerin ardından HSBC ve Standard Chartered hisselerindeki sert düşüşle üçüncü günde de geriledi.... ABD'de yargıç kavgası patladı...

Dünya piyasaları birbirine girdi.  Neden?

TSİ 14:30’da Avrupa’da Stoxx Hisse Endeksi %2.77 değer kaybederken, DJ30 vadelileri de 500 puan ekside seyrediyor. Dolara kaçış yeniden başladı. Asya’da CNBC-100 sadece %0.76 kayıpla kapatmıştı. Arkasından ardı ardına kötü haberler gelmeye başladı. HSBC ve Standart Chartered bankalarının onyıllardır kara para aklamaya aracı olduğu iddiaları basında yer aldı. İngiltere yeniden sokağa çıkma yasağı ilan etmeye hazırlanıyor.  ABD’de ise Anayasa Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Ruth Ginsberg’in vefatı ardından, Trump derhal muhafazakar bir yargıç atamak için harekete geçti. Demokratlar isyan halinde, çünkü başa baş geçecek bir seçimin galibini seçmek Anayasa Mahkmesi’ne kalabilir.

 

Reuters:  Avrupa borsaları tecrit önlemlerine dair endişelerle ve HSBC ile Standard Chartered hisselerindeki sert düşüşle geriledi

 

Avrupa borsaları, koronavirüs vakalarındaki artış endişeleri ve birçok bankanın kaynağı belli olmayan şüpheli paranın el değiştirmesine aracı olduklarını gösteren haberlerin ardından HSBC ve Standard Chartered hisselerindeki sert düşüşle üçüncü günde de geriledi.

Avrupa çapındaki 600 büyük şirketi izleyen STOXX 600 endeksi .STOXX İngiltere’nin banka hisseleri ağırlıklı FTSE 100 endeksindeki %1.6’lık gerilemeyle ilk işlemlerde %1’den fazla düştü.

 

HSBC HSBA.L ve Standard Chartered STAN.L bankalarının Hong Kong borsasında işlem gören hisseleri, birçok bankanın uyarılara rağmen kaynağı belli olmayan şüpheli paranın el değiştirmesine aracı ettiğini gösteren haberlerin ardından sert geriledi. %3,2 gerileyerek Mart 2009’dan beri en düşük seviyeyi görürken Standard Chartered hisseleri %2,9’dan fazla düştü.

 

İspanya ve diğer Avrupa ülkelerinde yeni koronavirüs önlemleri ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın İngiltere’de ikinci bir tecrit önlemi değerlendirdiği haberleri Avrupa seyahat ve tatil endeksinin .SXTP %2,5 düşmesine sebep oldu.

 

 

Investing.com:  Avrupa bankalarının başı dertten kurtulmuyor

 

ABD Hazinesi’nin Mali Suçlar Yaptırım Ağı’ndan (FinCEN) sızan dosya yığını, küresel organize suçu engellemek için pek bir şey yapmayan küresel maliyenin benzer şekilde karamsar bir resmini çiziyor.

 

Sızan verilerin çoğu ya tarihsel ya da bankaların kara para aklamayı önleme süreçlerindeki suistimal ve eksikliklere dayanıyor: Pazartesi sabahı hisseleri 25 yılın en düşük seviyesini gördüğü için manşetlere konu olan HSBC (LON:HSBA), Financial Times’a verdiği demeçte, FinCEN belgelerinde yer alan tüm bilgilerin ABD yetkilileriyle olan 2017 anlaşmasından önceye dayandığını söyledi, bu da ifşaatlardan kaynaklı yeni cezalar bakımından pek azıyla yüz yüze olduğunu iddia ediyor.

 

Ancak ortaya çıkanların bir kısmı gerçekten yeni ve bankalar ve yatırımcıları için gerçek riskler oluşturuyor. Hollanda devi ING Groep (AS: INGA), gazetelerin bankanın Polonyalı yan kuruluşunun Doğu Avrupa’dan yüz milyonlarca doları, Deutsche Bank ‘ın Rusya ofisi tarafından yapılan “ayna ticaretine” benzer şekilde transfer ettiğini göstermesinin ardından %7,7 düştü. Gazetede adı geçen ING çalışanlarından en az ikisi eski Deutsche Bank (DE:DBKGn) çalışanlarıydı.

 

ING için sorun, kara para aklama nedeniyle 900 milyon dolarlık para cezasında boğulmasının üzerinden iki yıl bile geçmemiş olması. Hollanda devletinin geçmiş performansı göz önüne alındığında yeni ceza korkusu çok sağlam temellere dayanıyor.

 

Bunun aksine HSBC’nin sorunları, hafta sonu yayınlanan ikinci bir rapora – yani Çin hükümetinin onu “güvenilmez kuruluşlar” listesine koymaya hazırlandığı raporuna – kıyasla FinCEN’in ifşa ettikleriyle daha az ilgili. Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan güncellenmiş hükümlere göre banka, Çin’e yatırım yapma yasağı dahil olmak üzere yaptırımlara maruz kalacak ve personelinin ülkeye girişi yasaklanacak.

 

ABD’de hakim krizi

 

ABD Başkanı Trump Salı günü Ruth Ginsberg’in yerine bir aday açıklayacağını beyan etti.  Senato’da çoğunlukları bulunan Cumhuriyetçiler’in bir kaç tanesi hala bu hamlenin yasal olup olmadığı konusunda kanaat beyan etmedi, fakat New York Times’e göre, Trump’ın adayının onaylanması yüksek ihtimal. Joe Biden daha önceki atamalarda içtihatın başkanlılk seçiminin beklenmesi olduğunu hatırlatırken, ekonomistler yargıç adayının onaylanması sürecinin ABD ekonomisinin şiddetle ihtiyacı olan 2ci Mali Destek Paketi müzakerelerini geciktireceği kaygısını taşıyor.

TL’deki satışlar Türkiye ile ilgili değil.  Tüm Gelişmekte Olan Piyasalar FX dolara karşı değer kaybediyor.

 

Piyasalarda Fed’in uzun gölgesi

 

Zarrab Skandalı Yeniden Patladı; Hangi ülkeler ve bankalara kara para aklamakla suçlanıyor?

 

Artunç Kocabalkan-FÖŞ :  Ekonomileri zor kararlar bekliyor

 

FÖŞ: Fed Kafa Karıştırdı, TCMB’nin İşini Zorlaştırdı

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler