Sosyal Medya

Dr Yalçınkaya: Tüketici Güveni Toparlanamıyor

21 Kasım 2020

Tüketici Güven Endeksi (TGE) Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 2.2 azalarak 80.1 değerine geriledi. Endeks hesaplamasında kullanılan dört alt endeksten hanenin mevcut maddi durumuna ilişkin endeks yüzde 4.1, gelecek 12 aylık dönemdeki maddi durum beklentisi yüzde 0.6, genel ekonomik durum beklentisi yüzde 3.3 ve gelecek 12 ayda dayanıklı tüketim malı satın alma düşüncesi yüzde 1.2 gerilemiş bulunuyor.

Detaylarda bir önceki aya göre işsiz sayısı beklentisi artarken, yaşanan finansal sıkılaşmanın otomobil satın alma ihtimalini düşürmesine karşılık konut satın alma ihtimalini artırdığı görülüyor.

 

Tüketiciler, enflasyona yönelik olarak ise gelecek 12 aylık dönemde tüketici fiyatlarının artacağını düşünüyor.

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi ise Kasım ayında, önceki ayın nihai değerlerine göre yüzde 16.5 azalarak 54.8 değeri ile son 5 yılın en düşük düzeyine geriledi. Beklenti Ön Endeksi yüzde 10.3 azalarak 67.9’a gerilerken, içinde bulunulan dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçen Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 26.4 oranda düşerek 33.1 değerini aldı. Alt endeksler, tüketici güvenindeki bozulmanın eğilim ve beklentiler kaynaklı olduğuna işaret ediyor.

 

Diğer taraftan banka ve kredi kartı harcama tutarlarını incelediğimizde 13 Kasım haftası itibariyle 4 haftalık ortalama toplam harcama tutarı yıllıkta azalırken, aylıkta yatay seyretmeye devam ettiği görülüyor. Bu durum, TÜİK ve Bloomberg HT tüketici endekslerinde gördüğümüz düşüş eğilimini henüz teyit eder nitelikte değil.

 

Not:

Endeks 0 ile 200 aralığında değer almaktadır. Endeksin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser duruma, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser duruma işaret eder. Tüketici Güven Endeksi, geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu; gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi; gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi ve geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi alt endekslerinden hesaplanmaktadır.

 

 

 

Dr Ali Orhan Yalçınkaya

 

FÖŞ anlattı: Türkiye’nin 3 Büyük Finansal Sorununu Çözmek Zorundayız

 

Tüketici: Size güvenmiyorum, siz de bana güvenmeyin

 

Çetin Ünsalan: Sorunu aşmadık; öteledik

 

Bir gecede 2 milyon işsiz

 

 

 

 

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları