Sosyal Medya

Reel sektör

Doğal gaz müjdesi:  Bakan “yukarı revize” diyor, Fatih Birol ne diyor?

“Öte yandan da Sakarya gaz sahasındaki gazın, Türkiye’nin bütün enerji sorunlarını çözeceğini düşünmek doğru değil. Doğalgaz ithalatımızı azaltacak, cari açığımızı biraz düşürecek doğru ama Türkiye sabahtan akşama bir doğalgaz ihracatçısı olmayacak....

Doğal gaz müjdesi:  Bakan “yukarı revize” diyor, Fatih Birol ne diyor?

2023’ten önce devreye girmeyecek yerli doğal gazın tartışması şimidne alevlendi, Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol’u da içine aldı.  “Doğmamış bebeğe don biçilmez” derler ama, nedense henüz uluslararası uzman kuruluşlar tarafından miktarı ve ekonomik rantabilitesi onaylanmamış bir rezerv için şimdiden konuşmak kimseye garip gelmiyor.  Bu kış bizi bekleyen ödemeler dengesi ve durgunluk badirelerini nasıl atlatırız konusunda kafa yorulmuyor.

Hükümet iyimserliğini her gün yükseltirken, Fatih Birol gibi uzmanlar daha temkinli konuşuyor.

 

Enerji bakanı: Revizyon gerekiyorsa yukarı yönlü olur

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’de yapılan doğalgaz keşfinin miktarının yukarı yönlü revize edilebileceğini, Türkiye’nin Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına da devam edeceğini söyledi.

Dönmez, A Haber televizyonuna yaptığı açıklamada 320 milyar metreküp doğalgaz keşfedilen Sakarya açıklarındaki sahada şu ana kadar tek tespit kuyusu açıldığını ifade etti.

 

Bakan şöyle konuştu: “Bundan sonra Karadeniz’de yeni tespit kuyuları açılacak, bizim tahminimiz bir revizyon gerekiyorsa bu yukarı yönlü olacak… Saha verimli bir saha.”

 

Dönmez Akdeniz’deki çalışmalarda bulguya rastlanıp rastlanmadığı sorusuna, iki yıl içinde açılan sekiz kuyudan bazılarında gaz akışı gördüklerini ancak süreklilik görülmediği için kamuoyuna sonuçların açıklanmadığını belirtti.

 

Türkiye’nin Akdeniz’deki sondaj gemisinin yeni kuyular açmaya devam edeceğini belirten Dönmez, “Akdeniz’de potansiyeli olduğu düşünülen bölgelerde yeni sondaj kuyuları açacağız… umut vaat eden kazılarımız oldu” dedi.

 

Fatih Birol ne diyor?

 

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, bu sabah yayınlanan bir röportajda Türkiye’in bulduğu doğalgaz rezervde belirtilen miktarın bir tahmin olduğunu, bunun aşağı yönlü revize edilebileceğini söylemişti.

Habertürk’ten Naime Sert’e konuşan Birol şunları kaydetti: “320 esasında bir tahmin. TPAO’nun yaptığı bir tahmin. Bunu resmi olarak dünyaya duyurdular. Daha fazla elimize bilgi data geçtikçe bu 320 aşağı doğru revize edilebilir. En azından yüzde 70’ini sağlarsınız. 220-230 metrekübe tekabül eder ki, bu da çok güzel rakam. Ama bunu yukarı doğru da revize edebilirsiniz. Yeni katmanlarda yeni gaz keşfi olabilir. Şimdiden aşağı mı gidecek, yukarı mı çıkacak yerine yapmamız gereken biraz sevinmek. Bunun lamı cimi yok, sevinecek haber, nokta.”

 

‘Bütün sorunları çözmez’

Birol sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öte yandan da Sakarya gaz sahasındaki gazın, Türkiye’nin bütün enerji sorunlarını çözeceğini düşünmek doğru değil. Doğalgaz ithalatımızı azaltacak, cari açığımızı biraz düşürecek doğru ama Türkiye sabahtan akşama bir doğalgaz ihracatçısı olmayacak, ithalatını azaltacak. Ama yeni rezervlerle daha büyük bir oyuncu haline gelebiliriz.”

 

‘Korkutucu boyutlarda olmaz’

Maliyetin ‘çok da korkutucu boyutlarda’ olmayacağını düşündüğünü ifade eden Birol sözlerini, yaklaşık 6 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç duyulabileceğini belirtti.

 

Birol, “Bizim hesaplamalarımıza göre bu saha ekonomik potansiyeli 80 milyar dolar civarında. Mevcut doğalgaz fiyatlarına baktığımız zaman. Son derece güzel bir miktar bu Türkiye ekonomisi için. Fiyatların ileride nasıl olacağı varsayılarak yapılıyor bu hesap” diye konuştu.

 

‘Fiyatları aşağı çeker’

Birol ayrıca bulunan gazın doğalgaz alım müzakerelerinde Türkiye’nin elinde bir koz olacağını belirterek, yeni anlaşmalarla Türkiye’nin doğalgaz fiyatlarını aşağı çekeceğini söyledi.

Birol, “Bu da evlerde kullandığımız doğalgaz ve sınaide kullandığımız doğalgaz ücretlerine olumlu ölçüde yansıyacak. Müzakereleri güçlü bir şekilde yapmaya çalışırsak” dedi.

 

Doğu Akdeniz’de gerginlik tırmanıyor; Almanya arabuluculuğu başarır mı?

 

FÖŞ yazdı: Türkiye’nin kaderini değiştirecek keşif

 

İş Yatırım  Strateji Raporu: Doğal Gaz keşfi   neleri değiştirecek?

 

Rus gazı spot fiyattan 3 kat pahalı

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler