Sosyal Medya

Reel sektör

Bloomberg:  IGA refinansman için Çin’den ve Körfez’den bankalarla görüşüyor

İstanbul Havaalanı’nı işleten IGA’nın 5,7 milyar euro borcunun  refinansmanı için Çin’den ve Körfez bölgesinden bankalar ile görüşmekte  olduğu öne sürüldü.…

Bloomberg:  IGA refinansman için Çin’den ve Körfez’den bankalarla görüşüyor

İstanbul Havaalanı’nı işleten IGA’nın 5,7 milyar euro borcunun  refinansmanı için Çin’den ve Körfez bölgesinden bankalar ile görüşmekte  olduğu öne sürüldü.

Bloomberg News’un internet sitesinde yer alan ve Kerim Karakaya, Ercan Ersoy ve Çağan Koç’un haberine göre IGA, borcun refinansmanı  için anlaşmayı yılın ilk yarısında tamamlamayı beklediklerini ifade  etti. Finansman maliyetlerini düşürmek için güçlü nakit akışının  ve azalan inşaat harcamalarının avantajını kullanmak istediğini  belirten IGA, “Borcun refinansmanına Avrupalı bankalar da ilgi gösteriyor” dedi.

IGA, Kasım ayında yaptığı açıklamada borç refinansmanı için Londra merkezli Dome Group Financial Services ile birlikte çalıştığını ifade  etmişti, IGA, İstanbul Havaalanı’nı inşaa etmek için 2015 ve 2018’de Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Denizbank, QNB Finansbank ve Garanti Bankası’ndan almıştı.

 

IGA ayrıca isim belirtmeden Avrupa menşeli bankaların da refinansmana ilgi gösterdiği öne sürdü.

 

Yeniden yapılandırmanın gerçekleşmesi Türk bankalarının bilanço durumunu düzelteceği gibi,  IGA’nın karlılığını da artıracak. Bazı IGA üyelerini paylarını bir kısmını satmak istedikleri daha önce basında duyurulmuş, fakat ortaklar tarafından doğrulanmamıştı.

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler