Sosyal Medya

Güncel

Aegon da Türkiye’den çekiliyor…

Sigortacılık devi Aegon, Türkiye’deki varlıklarını satmak için Rekabet Kurumu’na başvurdu...

Aegon da Türkiye’den çekiliyor…

Sigortacılık devi Aegon, Türkiye’deki varlıklarını satmak için Rekabet Kurumu’na başvurdu. Aegon, Vienna Insurance Group ile Türkiye dahil 4 ülkedeki varlıklarını satmak için 830 milyon euroya anlaşmıştı.

Hollandalı sigortacılık devi Aegon, Türkiye’deki varlıklarını satmak için resmi kurumlara başvurusunu yaptı. Kasım ayının son haftasında Türkiye dahil 4 ülkedeki varlıklarını Avusturyalı Vienna Insurance Group’a satma kararı aldığını açıklayan Aegon, Rekabet Kurumu’na başvurdu. Rekabet Kurumu onay verirse, Türkiye’deki varlık satışı tamamlanmış olacak.

Aegon’un Doğu Avrupa’daki varlıklarını barındıran Türkiye, Macaristan, Polonya ve Romanya sigortacılık, emeklilik ve varlık yönetimi işlerini Avusturyalı Vienna Insurance Group 830 milyon euroluk bedelle satın almak için anlaşma imzalamıştı. Aegon CEO’su Lard Friese, işlemin şirketin bilançosunu önemli oranda güçlendireceğini ifade ederken, 4 ülkedeki faaliyetlerin zaman içinde kendilerine önemli katkı yaptığının altını çizmişti. Satın alma işlemlerinin 2021 yılının ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

12 yıl önce Türkiye’ye Ankara’yla gelmişti

2008 Temmuz ayında Ankara Emeklilik A.Ş.’nin hisselerinin tamamı satın alarak Türkiye’ye adım atan Aegon böylece 12 yılın ardından Türkiye’deki macerasını da sona erdirdi. Aegon’un Türkiye birimini devralmaya hazırlanan Vienna Insurance Group ise Türkiye’yi yakından tanıyor. Vienna Insurance Group, 1958’de kurulan, 1992’de Doğan Holding bünyesine geçen Ray Sigorta’yı 2007’de satın almıştı.

 

Kerim ÜLKER

Yazının Kaynağına Buradan Ulaşabilirsiniz

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler