Sosyal Medya

Kredilerin Doping Etkisi Kısa Sürdü: Tüketici Güveni Temmuz’da Düştü

23 Temmuz 2020

Temmuz ayında Tüketici Güven Endeksi (TGE) bir önceki aya göre yüzde 2.7 azalarak 60.9 değerine geriledi.

Tüketici güven endeksi değer olarak hanenin maddi durumu, genel ekonomik durum beklentisi, genel ekonomik durum beklentisi, işsiz sayısı beklentisi ve tasarruf etme ihtimaline ilişkin alt endekslerinin ortalamasından oluşmaktadır.

Buna göre sadece hanenin maddi durum beklentisi artış gösterirken diğer tüm alt endekslerin azalış kaydetmesi, detayda ise gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimalinin aylıkta yüzde 14 düşmesi düşüşte belirleyici oldu.

 

Son üç aydır toparlanma eğiliminde olan işsiz sayısı beklentisinin tekrar terse dönerek artış gösterdiğinizi görmekteyiz.

Gelecek döneme ilişkin otomobil ve konut satın alma veya inşa ettirme ihtimalleri de Temmuz’da terse dönerek azalış kaydetti.

Fiyatlara yönelik olarak ise gelecek 12 aylık dönemde tüketici fiyatlarında bir artış beklentisi olduğu dikkat çekmekte.

 

YORUM

 

0 ile 200 aralığında değer alan, 100’den büyük değerlerin iyimser duruma, 100’den küçük değerlerin ise kötümser duruma işaret ettiği tüketici güven endeksi kötümser bölgede kalarak dalgalanmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz iki ayda kamu bankalarının öncülüğünde kredi faizlerinin hızla indirilmesi ve ertelenmiş talebin gerçekleşmesinin vermiş olduğu dopingi ile toparlanan tüketici güvenindeki bu etkinin geçtiğini görmekteyiz.

İşsizlik ve enflasyona ilişkin bekleyişlerdeki toparlanmanın tekrar terse dönmesini de bu bağlamda değerlendirmek gerektiğini düşünüyoruz.

 

Tanım

Tüketici güven endeksi, hanehalklarının tüketim ve tasarruf kararlarına yönelik bilgi verirken, ulusal ekonominin yönünün belirlenebilmesine katkı sağlar.

Bu endeks ile tüketicilerin kişisel mali durumları ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ve gelecek döneme ilişkin beklentileri ile yakın gelecekteki harcama ve tasarruf eğilimlerinin ölçülmesi amaçlanmakta. Özetle Türkiye ekonomisinde işlerin nasıl gittiği sorusuna güven endeksleri cevap verir.

Tüketici Güven Endeksi’nin veri kaynağı Türkiye genelinde aylık olarak uygulanan Tüketici Eğilim Anketi’dir. Anketin örnek büyüklüğü aylık 4884 hane olup, örneğe çıkan hanede, haneyi temsil eden 16 ve daha yukarı yaştaki bir ferdi kapsanmaktadır.

 

Endeks 0 ile 200 aralığında değer almakta. Endeksin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser duruma, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser duruma işaret eder.

Hesaplama Kuralları

Tüketici Güven Endeksi

 Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi

 Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi

 Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi

 Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali

alt endekslerinden hesaplanmaktadır.

 

 

Dr Ali Orhan Yalçınkaya

 

FÖŞ:  Negatif Faizin Ekonomiye Verdiği Zarar: Spekülatif Balonlar Şişiyor!

 

Finansal krizler nasıl öngörülür: Hızlı kredi büyümesi ve varlık fiyat balonları arayın

 

Tüketici güveni yüzde 2,7 azaldı…

 

FÖŞ anlattı:  Hangi ekonomik veriler geleceğe ışık tutuyor?

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları