Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Korona çağında yatırım stratejisi:  Fırsat penceresi açıldı mı?

Salgın hastalık kaynaklı endişelerin orta vadede azalacağı/ortadan kalkacağı baz senaryosundan hareketle, endekste yakın dönem gözlenen sert geri çekilmenin özellikle uzun vadeli yatırımcılar açısından önemli alım fırsatlarını da beraberinde getirdiğini değerlendiriyoruz

Korona çağında yatırım stratejisi:  Fırsat penceresi açıldı mı?

BIST-100 endeksi dolar bazında dip seviyelere yaklaşırken, hisse fiyatları da değerlemeler açısından orta/uzun vadeli yatırım için cazip seviyelere gerilemiş durumda: Koronavirüs salgını nedeniyle küresel büyüme üzerinde oluşan belirsizliklerin riskten kaçış fiyatlamasını ön plana çıkarması, finansal piyasaların genelinde oynaklığın ciddi şekilde artmasına ve sert düşüşlerin gözlenmesine neden oldu. Son 2 aylık süreçte BIST-100 endeksi de TL bazında %28, dolar bazında ise %34 değer kaybetti. Diğer taraftan, kısa sürede gözlenen sert değer kayıpları sonrasında endeksin dolar bazında geldiği son seviye ile 2008 yılında yaşanan son küresel kriz döneminde test ettiği en düşük seviye arasındaki mesafe %3,8’e kadar gerilemiş durumda.

Salgın hastalık kaynaklı endişelerin orta vadede azalacağı/ortadan kalkacağı baz senaryosundan hareketle, endekste yakın dönem gözlenen sert geri çekilmenin özellikle uzun vadeli yatırımcılar açısından önemli alım fırsatlarını da beraberinde getirdiğini değerlendiriyoruz.

 

Tam bu noktada, kısa vadede finansal piyasalardaki oynaklığın yüksek kalmayı sürdürme olasılığını güçlü bir ihtimal olarak gördüğümüzü; buna ek olarak, belirsizlikler azaldığında/öngörülebilirlik arttığında birçok sektör ve şirket için 12-18 aylık kâr beklentilerinde aşağı yönlü revizeler gerçekleşmesinin neredeyse kaçınılmaz olduğunu düşündüğümüzü vurgulamakta fayda bulunmakta. Ancak, küresel piyasaların yaklaşık 2-3 aylık bir süreç içinde normal dinamiklerine döneceği varsayımı altında hâlihazırda değerlemeler açısından gelinen seviyeleri, mevcut risklere karşı küresel çapta alınan önlemleri/destekleri, faiz ve emtia fiyatlarındaki düşüşün enflasyon/ödemeler dengesi tarafında oluşturabileceği olumlu etki potansiyelini dikkate alarak önümüzdeki süreçte Türk Varlıkların öne çıkabileceğini değerlendiriyoruz.

Bu doğrultuda, Türk Varlıklarda mevcut seviyelerden ve/veya olası geri çekilmelerde, uzun vadeli bir perspektifle kademeli olarak alınacak pozisyonların, önümüzdeki dönemlerde yatırımcılara oldukça anlamlı getiriler sağlayabileceğini düşünüyoruz. Öte yandan, içinde bulunduğumuz koşullardan olumlu olarak yararlanan sektörler telekom, sağlık, ilaç, gıda, gıda perakendeciliği ve elektrik üretim/dağıtım olarak değerlendiriyoruz.

 

Hisse tercihleri

Yukarıda değinilen gerekçeler doğrultusunda BIST-100 endeksinde yer alan hisselerin yakın dönemli fiyat performanslarını gösteren bir liste hazırladık. Bu listede yer alan hisseler, son 3 aylık fiyat performanslarına göre sıralanmıştır. Mevcut ortamda kademeli olarak alım yapılmasının değerlendirilebileceğimi düşündüğümüz hisseleri gri renk ile vurguladık. Genel olarak bu söz konusu hisselerin F/K ve PD/DD oranlarının düşük seviyelerine de dikkat çekmek isteriz. Bu isimler negatif performans sırasıyla: Net Holding, Turk Hava Yolları, TAV, Tekfen Holding, İndeks Bilgisayar, Koç Holding, Mavi, Aygaz, Koza Altın, Şişe Cam, Akbank, Migros, Garanti Bankası, Otokar, Yataş, T Telekom, Sabancı Holding, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası olarak sıralanmaktadır.

 

 

Gedik Yatırım Strateji Raporu’ndan alıntıdır

 

Dünya resesyonla mali kriz arasında titriyor

 

Ekonomik paket acılara çare olacak mı?

 

JP Morgan: Türkiye dahil gelişen ülkeler resesyona girebilir

 

Kemerlerinizi bağlayın: Koronavirüs yayıldıkça piyasalardaki vahşi oynaklık devam edecek

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler