Sosyal Medya

Finans

Gedik Yatırım’dan ‘Altın ve Gümüş’ Sektör Analizi

Altın pandemi süresince yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak öne çıktı. Gedik Yatırım'ın, Altın ve Gümüş sektör incelemesinde öne çıkan değerlendirmeler şöyle;

Gedik Yatırım’dan ‘Altın ve Gümüş’ Sektör Analizi

Altın pandemi süresince yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak öne çıktı. 2020 senesinde ons altın fiyatı 19 Mart tarihinde 1451,5 $ iken 6 Ağustos tarihinde %42 primlenerek 2073,41 $’dan işlem gördü.

Gümüş fiyatları da altın fiyatlarına paralel olarak yükseliş yaşadı. Gümüş spot fiyatı, altın ons fiyatından farklı olarak daha yüksek getiri sağlamasıyla öne çıktı. Gümüş spot fiyatı 18 Mart tarihinde 52 haftalık en düşük değeri olan 11,64 $’dan 10 Ağustos tarihinde 29,86 $ çıkarak %156 oranında yükseliş kaydetti.

Merkez bankalarının faiz oranlarını düşürmeleri, piyasaya sürülen bol likidite ve teşvik paketi yardımları altın ve gümüş fiyatlarının yükselmesinde temel sebeplerdi. 20 Ocak tarihinde ABD Başkanlığı’nı devralacak Joe Biden sonrasında ABD’de teşvik paketi çalışmalarına hız kazandırılması bekleniyor. Genel anlamda parasal genişleme politikaları, altın fiyatlarını destekleyebilir.

Son dönemde aşı çalışmalarına bağlı olarak, küresel yatırımcıların risk iştahındaki yaşanan artış, altın ve gümüş fiyatlarında geri çekilmeye neden oldu. Öte yandan kovid-19 aşılarının ne denli etkili olacağı ve aşı tedariğinin finansal açıdan zorluk çeken ülkelere ne zaman ulaşacağı hakkında soru işaretleri devam ediyor.

ABD – Çin arasında son dönemde yeniden alevlenen diplomatik ve ekonomik ayrışmaların altın ve gümüş fiyatlarında destekleyici olduğu söylenebilir. 20 Ocak’ta görevi bırakacak Donald Trump Çin firmalarının gerekli yükümlülüklere 3 yıl içinde uymaması halinde ABD endekslerinden çıkarılmasını öngören tasarıyı onayladı. Ayrıca altyapı hizmetini Çin firmaları yerine ABD şirketlerinden almak için 1,9 milyar $ kaynak ayırdığını duyurdu. 2 ülke arasındaki gerilimler altın ve gümüş fiyatlarını destekleyebilir.

Barrick Gold Corporation (GOLD)

Barrick Gold Corporation, Kanada merkezli dünyanın en büyük altın firmasıdır. Firma 2019 senesinde 5,5 milyon ons altın üretti. Barrick Gold’un büyüme stratejileri, küresel ölçekte satın alımlar
gerçekleştirerek rezerv miktarının artırılması ve kapasite artışı için yatırım getirisi yüksek projelere yatırım yapılması şeklinde 2 ana başlıkta gösterilmektedir.

Firma yüksek getirili projelere yatırım yapılması kapsamında keşif bütçesinin büyük bölümünü ABD’nin Nevada eyaletine ayırdı. Barrick Gold’un yatırımlarından Turquoise Ridge, Goldrush
ve Cortez Deep South projelerinde gerekli alt yapının tesis edildiği ve üretime 2021 yılında başlanacağı belirtildi. Firma ABD’deki keşif çalışmaları sırasında toplamda 48 milyon onsluk yeni rezerv
bulduğunu açıkladı. Üretim kapasitelerindeki artışın, firmanın karlılığını desteklemesi öngörülüyor.

Dünyadaki en kaliteli 10 altın madeninin 5’i Barrick Gold’a aittir. Barrick Gold ile Newmont Corporation bazı bölgelerde ortak çalışma kararı alarak girişim sermayesi kurdu. Üretimin tam kapasitede yapılacağı ve değerinin 450-500 milyon $ büyüklüğünde olması planlanıyor.

Newmont Corporation (NEM)

Newmont Corporation’ın hisseleri geçen yıldan bu yana %45,9 artarak sektörün %23,5’lik yükselişini geride bıraktı. Şirket büyümek için projelerine düzenli yatırım yapmaya devam ediyor. Şirket Avustralya’da ve Afrika’daki projelerini yakından takip ediyor. Afrika Subika’daki maden projesinde ilk beş yıl için yıllık ortalama 150.000-200.000 ons altın üretimi yapması beklenirken madenin toplamda 11 sene kullanılması ön görülüyor. Ayrıca şirketin ikinci bir büyüme planı olan Avustralya’daki Tanami madenindeki enerji projesi için gerekli izinler alındı. Şirket burada yaptığı proje sayesinde madendeki enerji giderlerini %20 oranında düşürmüş olacak. Şirket enerji projesiyle birlikte ons başına maliyetlerin 34 dolar seviyesinde bir düşüş yaşayacağını bekliyor.

Newmont Corporation, verimliliği arttırma programlarında kayda değer ilerleme kaydediyor. Operasyonel verimliliğin arttırılması, şirketin pozitif serbest nakit akışı yaratmasını sağladı. Şirket, üçüncü çeyreği 7,8 milyar dolar konsolide nakit ile kapattı. Şirket, borç seviyesini düşürme çabalarına da devam ediyor. Uzun vadeli borcu, önceki çeyrekteki 6.028 milyon dolardan 2020 üçüncü çeyreğinin sonunda 6.026 milyon dolar oldu.

Wheaton Precious Metals (WPM)

Şirket bu yıl 665.000 ons seviyesinde üretim yapmayı hedefliyor. Güçlü nakit pozisyonları ve gelecek nakit akışları değerli metal üretiminin giderek artmasını sağlıyor. Şirket portföyünde artan yüksek kaliteli varlıklar aynı zamanda riskleri de azaltıyor. Şirket için en büyük risklerden biri pandemi kaynaklı emtia fiyatlarında görülebilecek dalgalanmalar olarak öne çıkıyor.

Şirketin gelirlerinin çoğu değerli madenlerden sağlanıyor. Üretimde altın, gümüş ve paladyumun öne çıktığı görülüyor. 2020’nin üçüncü çeyreğinde pandeminin başlangıcına kıyasla şirketin üretiminde artış gözlemleniyor. Özellikle Constancia, Yauliyacu, San Dimas, Los Filos, Penasquito ve Antamina madenlerinin tekrar üretime başlamasıyla birlikte şirketin 2020-2024 yılları arasında yıllık 750.000 ons düzeyindeki üretim tahmini korunuyor.

Şirket, üretimin yanında keşif ve genişleme aktivitelerine de ağırlık veriyor. Ekim ayında Salobo III madenine genişleme amaçlı yatırım yapıldı ve şimdiye kadar %62 üretim artışı sağlandı.

Şirketin borçlarını azaltmaya yönelik faaliyetleri dikkat çekmeye devam ediyor. 3. çeyrek sonunda net borç 771 milyon dolardan 278 milyon dolar seviyelerine kadar gerilemiş bulunuyor.

Franco-Nevada Corp (FNV)

Franco-Nevada 2020 yılında madencilik işlemlerinden satışlarının 2020 yılında 475-505 bin ons seviyelerinde gerçekleşmesini bekliyor. Candeleria madenindeki işçi grevinin şirketin altın ve gümüş teslimatlarını etkilemesi bekleniyor. Covid-19 kaynaklı olarak madencilik aktivitelerinde meydana gelebilecek aksamalarla şirketin satışları beklentilerin altında kalabilir.

Şirketin, birkaç yıl önce oluşturduğu sağlıklı dağıtım kanalları ve sadakat anlaşmaları sayesinde sürdürülebilir bir şekilde büyümeye devam etmesi öngörülüyor. Şirketin portföy çeşitliliği en büyük artıyı sağlıyor. Candeleria ve Antapaccay madenleri, 2019 yılında gelirin %12’sini Cobre Panama ise %8’ini oluşturmuştu. Yine aynı şekilde First Quantum ise gelire %8 katkı sağlamıştı. Portföy çeşitliliğine sahip olması operasyonel risklerin azalmasını sağlıyor.

Şirket finansal olarak oldukça güçlü. Düşük kaldıraç oranı ve yüksek likidite kaynağı sayesinde özellikle koronavirüs döneminde finansallarında güçlü görünümü korumayı başardı.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler