Sosyal Medya

Raporlar

Beste Naz Güllü:  Yeni Haftanın Ekonomi ve Siyasi Ajandası

Ocak ayının son haftası ekonomik veri takvimi yoğun olmasına karşılık Çin’deki yeni yıl tatili dolayısıyla bizde açılış ve sabah seanslarında…

Beste Naz Güllü:  Yeni Haftanın Ekonomi ve Siyasi Ajandası

Ocak ayının son haftası ekonomik veri takvimi yoğun olmasına karşılık Çin’deki yeni yıl tatili dolayısıyla bizde açılış ve sabah seanslarında hacim düşük olabilir. Ekonomik verilerin yanı sıra şu sıra dünya gündeminde geniş yer tutan Corona Virüs’ün gidişatı da yakından izleniyor. Geçen hafta borsalardaki seyre sirayet eden bu virüs Çin yeni yılı öncesinde Londra’nın sekiz kat büyüklüğündeki Wuhan kentinde ortaya çıkmış ve şehrin karantinaya alınmasına yol açmıştı. Goldman Sachs petrol piyasalarının Çin’deki ölümcül korona virüsünden bir darbe almasını bekliyor. Küresel talebin 2020’de günde 260.000 varil azalmasına neden olabilir derken, borsalara da satış getirdi. Bunların dışında ABD Başkanı Donald Trump, başkan seçilmesinden bu yana ‘Yüzyılın anlaşması olacak’ diyerek sözünü verdiği ve İsrail – Filistin sorununa kalıcı çözüm getireceğini vadettiği yeni Orta Doğu barış planını Salı gününe kadar açıklayacağını belirtti. Bunlar dışında Trump’ın azil soruşturması da takip ediliyor. Ocak sonuna kadar azil dosyasının kapanması bekleniyor.

 

Bu hafta oldukça önemli veriler gelecek. ABD’de dayanıklı mal siparişleri, 4.çeyrek büyümesine dair ilk veri , Fed’in faiz kararı ve TCMB’nn Enflasyon Raporu yayımlanacak.

 

Türkiye

27 Ocak Pazartesi günü TCMB tarafından açıklanan ve soru cevap şeklinde anket yöntemine dayandırılan imalat güveni ve kapasite kullanım oranı verileri açıklanacak. 29 Ocak Çarşamba günü ekonomik güven endeksi verisini öğreneceğiz. Hem reel sektörün hem de hane halkının ekonomiye olan bakış açıları, 2020 yılında toparlanma beklenen Türkiye ekonomisine dair toparlanma hızını gösteren önemli veriler olabilir. 30 Ocak Perşembe günü ise yılın ilk Enflasyon Raporu açıklanacak. TCMB Başkanının sunumuyla gerçekleşecek toplantıda soru cevap kısmı da olacak. Bu nedenle TCMB-piyasa iletişimi konusunda enflasyon raporu toplantıları oldukça önemli bir yer tutuyor. Ayrıca reel faiz – nominal faiz tartışmalarının yaşandığı şu günlerde gelecek döneme ilişkin enflasyon beklentileri de TCMB’nin bu yıl ne kadar faiz indirebileceği senaryolarının da tabanını oluşturacak. Son olarak ise Cuma günü dış ticaret dengesi ve S&P’nin Türkiye kredi değerlendirme raporu açıklanacak. Türkiye’nin notu yatırım yapılamaz düzeyde, bu tarafta değişiklik beklemiyoruz fakat stabil görünümüne ilişkin yükseltme söz konusu olabilir.

 

Avrupa

Bu hafta Avrupa Bölgesinde yoğun veri akışı beklenmiyor. İlk olarak Pazartesi günü Almanya Ifo Anketi ile Çarşamba günü ekonomik güven endeksi açıklanacak. 30 Ocak Perşembe günü ise Euro Bölgesi işsizlik oranı ile güven verileri açıklanacak. Aynı gün BoE’nin faiz kararı da bekleniyor. Ancak bankanın politika faizinde değişiklik yapması beklenmiyor. 31 Ocak Cuma günü ise Euro Bölgesi TÜFE ve GSYH öncü verileri gelecek. TÜFE’nin %1,3’ten %1,4’e çıkması beklenirken, önemli bir değişiklik olmaması piyasa fiyatlamaları bakımından da fazla hareket yaratmayabilir.

 

ABD

27 Ocak Pazartesi günü yeni konut satışları ile haftanın ABD gündemi başlıyor. Salı günü ise piyasa fiyatlamalarına etkisi oldukça yüksek olan dayanıklı mal siparişleri verileri takip edilecek. Manşet verinin %0,2 daralmadan %0,4 artışa geçmesi, çekirdek verinin ise %0,1 daralmadan %0,1 artışa geçmesi bekleniyor. Haftanın en önemli verisi ise Fed’in faiz kararı ve Başkan Powell’ın ardından yapacağı konuşma olacak. Son olarak Trump Fed’i faiz indirimlerinde yavaş olmakla suçladı ve piyasalarda Fed bir faiz indirimi daha yapar mı beklentileri artışa geçti. Aynı gün ikinci el konut satışları verisi de gelecek. Ancak dikkatler Fed’in verisinde olacak. 30 Ocak Perşembe günü ABD’nin 4.çeyreğe ilişkin öncü büyüme verisi gelecek. %2,1’de sabit kalması bekleniyor. Haftanın ve ayın son işlem günü olan 31 Ocak Cuma günü kişisel tüketim harcamaları, kişisel gelir ve gider verileri ile Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak.

 

Tradingview.com’dan alıntıdır

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler