Sosyal Medya

Piyasalar

YKB Yatırım:  Makro Düşünceler

Altın, en beğendiğimiz varlık sınıfı olmaya devam ediyor. Uygulanan olağanüstü para politikalarının kalıcı hale geleceğini ve maliye politikalarıyla birleştirileceği görüşümüzü koruyoruz.....

YKB Yatırım:  Makro Düşünceler

 

Yılbaşından bu yana küresel risk barometresi olarak da izlenebilen S&P 500 endeksi %8.5, MSCI Dünya %12 geri çekildi. Aynı dönemde MSCI EM %18 gerilerken, MSCI Türkiye endeksi dolar bazında %27 geriledi.

  • 2019 yılında MSCI Türkiye endeksi dolar bazında %7 yükselirken, MSCI EM %+15 , MSCI Dünya %+25 ve S&P 500 %+29 değişim göstermişti.

 

Mart ayının sonlarından itibaren öne çıkardığımız riskli varlıklara ilişkin olumlu yöndeki görüşümüzden sonra, geçen ayki bültenimizde düzeltme beklentimizi ifade etmiştik. Ardından geçen haftalarda yaşanan düzeltmeler cılız kaldı, piyasalar daha çok yatay ama hafif yukarı eğilimler sergiledi.

  • Bununla birlikte, temkinli taktiksel görüşümüzü koruyoruz ve küresel riskli varlıkların Haziran’a girerken baskı altında kalabileceğini düşünüyoruz.
  • Küresel riskli varlıklarda beklediğimiz bu düzeltme gerçekleşirse, özellikle altın & gümüş ve beğendiğimiz hisse senetlerinde (örneğin Türk hisse senetleri için model portföyümüzde yer alanlar) satın alma fırsatları yaratması muhtemel gözüküyor.
  • Hong Kong ile ilgili haber akışının ABD ve Çin arasındaki gerilimi artırabileceğini ve iki ülke arasındaki ticaret endişeleri nedeniyle küresel piyasalarda, bir yıl önce benzer şekilde yaşanan düzeltmeye neden olabileceğini düşünüyoruz.
  • Altın, en beğendiğimiz varlık sınıfı olmaya devam ediyor. Uygulanan olağanüstü para politikalarının kalıcı hale geleceğini ve maliye politikalarıyla birleştirileceği görüşümüzü koruyoruz.

 

Murat Berk ve Yeşim Sarışen

 

 

BofA anketi:  Fon yöneticileri “V” şeklinde toparlanma beklemiyor

 

Nouriel Roubini:  Uzun yıllar durgunluk bekliyorum

 

Kudret Ayyıldır: EURUSD; Ayı & Boğa Mücadelesinde Son Durum…

 

 

Dr Kocabalkan-FÖŞ söyleşisi:  Piyasalarda Haziran ortası “en kötüsü” olabilir

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler