Sosyal Medya

Finans

Wall Street 2021 ‘de hisse senetleri için en kötü senaryosunu hazırladı

Aşıların piyasaya sürümü ve dağıtımı devam ederken, ABD’de bir mali teşvik paketinin daha onaylanmasıyla birlikte, en az optimist Wall Street…

Wall Street 2021 ‘de hisse senetleri için en kötü senaryosunu hazırladı

Aşıların piyasaya sürümü ve dağıtımı devam ederken, ABD’de bir mali teşvik paketinin daha onaylanmasıyla birlikte, en az optimist Wall Street stratejistileri bile hisse senetlerinin 2021 yılında değer kazanacağını öngörüyor. Bununla birlikte, bilinen ya da bilinmeyen birçok risk öngörülen yükselişin önüne geçebilir.

Bazı stratejistler söz konusu riskleri daha ayrıntılı şekilde masaya yatırdı. Bank of America hisse senedi stratejistlerinden Savita Subramanian S&P 500 endeksinin 2021 sonuna kadar 17 Aralıktaki son rekor kapanışından yaklaşık yüzde 2 yükselerek 3,800’e artacağını düşünüyor.

S&P 500, bu yıl yüzde 14’un üzerinde bir avans ile kapanmaya hazırlanıyor. Yahoo Finance’in takip ettiği stratejiste göre, S&P 500 gelecek yıl 4150 seviyesini görebilir. Bu değer Bank of America’nın fiyat hedefi tahmininin çok üzerinde.

Subramanian’in gelecek yıl daha bastırılmış bir artma yönündeki argümanı, yatırımcıların aşı haberlerinin çoğunu sindirmiş ve fiyatlandırmış olacağı için beklentilerin yükselmesi üzerine. Beklentiler yükseldikçe, piyasalarda hayal kırıklığı olasılığı da artıyor, bu durum da hisse senedi fiyatlarının değerinin azalmasıyla sonuçlanabilir.

Subramanian, “Toparlanma net şekilde devam ediyor ve dünya 2021’in ikinci yarısında tekrar açılmış olacak, ancak aşı haberlerine bel bağlanılmış durumda. Bu nedenle, hisse senedi risk primlerinde bir önceki yılın ortalaması olan 500-550 baz puanlık bir değişiklik, S&P 500’ın 3000-3050’ye düşmesi anlamına geliyor” dedi ve ekledi, “Yine de birkaç durum hisse senetlerini destekliyor; S&P 500 temettü getirisi 10 yıllık getirinin 3 kati ve S&P 500 temettüleri 2021’de artacak. Tahvil getirilerinin aksine, kazançlar nominal ve enflasyon riskini artırıyor.”

Önümüzdeki yıl için büyüme yerine hisse senetlerini defansif stoklar yerine döngüselleri ve büyük şirket hisseleri yerine küçük şirket hisselerini önerdi. Odaklandıkları iki ayrı sektörün değer yaratmaya dayalı enerji ve finans sektörü olduğunu belirten Subramanian iki sektörün de bu sene beklenilenden düşük performans gösterdiğinin altını çizdi.

 

 

Kaynak: Yahoo Finance

Çeviri: Cem Cetinguc

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler