Sosyal Medya

Piyasalar

UBS:  Altında $1.800/onsu yukarı kırma potansiyeli var

Kıymetli madenler uzmanı Teves CNBC TV’de verdiği röportajda kısa vadeli hedefinin $1.790/ons olduğunu ifade ettikten sonra, “Bana göre akabinde $1.800/onsu yukarı kırma potansiyeli artıyor”   diye ekledi

UBS:  Altında $1.800/onsu yukarı kırma potansiyeli var

UBS Yatırım Bankası uzmanı Joni Teves’e göre Mart’ta diğer menkul kıymetlerle birlikte geri çekilme yaşayan altının yakında yeni zirveleri deneme potansiyeli var.

Kıymetli madenler uzmanı Teves CNBC TV’de verdiği röportajda kısa vadeli hedefinin $1.790/ons olduğunu ifade ettikten sonra, “Bana göre akabinde $1.800/onsu yukarı kırma potansiyeli artıyor”   diye ekledi.  Başlıca neden de dünyanın yavaştan negatif faiz ortamına döndüğü bu çağda, yatırımcıların artan ilgisi.

 

Dünya Altın Konseyi’nin geçen hafta yayınladığı 1Ç2020 raporuna göre, Covid-19 salgını halihazırda talebi belirleyen bir numaralı etken. Altına yatırım yapan ETF’ler (borsada işlem göre halka açık fonlar) anılan dönemde son 4 yılın en yüksek para girişini kaydetti.  Teves’e göre, artık bireysellerin yanında kurumsal yatırımcılar da altına ilgi duymaya başladılar.

Fat Prophets (Şişman Kahinler) grubu uzmanı  David Lennox da CNBC’e hükümetler ve merkez bankalarının attığı adımların altının yelkenlerine  rüzgar doldurduğunu öne sürdü. Lennox, ekonomileri ayakta tutmak için yapılan harcamaların  kamu borcunu yükselteceğine dikkat çekiyor. Ek olarak, büyük merkez bankalarının sürekli para basması da kağıt veya kaydi paranın değerini düşürüyor. “Salgın bittiğinde kağıt para tutmak istemeyebilirsiniz” uyarısını yapıyor Lennox.

Teves’e göre ise yüksek dozda belirsizlik ve altının portföydeki diğer varlıklarla negatif korelasyon göstermesi başlıca avantajı.

 

Atilla Yeşilada – Dr. Artunç Kocabalkan:  Mayıs’ta piyasalarda ikinci dip

 

Dünyada enflasyonun geri döneceğine dair korkular artıyor

 

Financial Times görüşü:  Piyasalar ekonomik realitelerden koptu

 

“Mayıs’ta sat….” sendromu bu sene de tekrarlar mı?

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler