Sosyal Medya

Piyasalar

Turkish Yatırım:  Zor konjonktürde  yatırım pusulası

Piyasada risk iştahında kısmi artış görülmesine rağmen altın fiyatlarının artması, ekonomileri ve piyasaları tehdit eden risklerin halen canlı kaldığının en büyük ispatıdır. Bu hafta itibariyle haber akışlı fiyatlamaların devam edeceği bu ortamda yatırım görüşümüzü «NÖTR» seviyesinde sabit bırakıyoruz.....

Turkish Yatırım:  Zor konjonktürde  yatırım pusulası

 

 

 

Pandemi Etkisini Arttırdı

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 16 milyon sınırını aştı. Aynı zamanda tedavi gören insan sayısındaki artış da ülkelerin sağlık sistemi üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Başta ABD olmak üzere Hindistan ve Latin Amerika’da vaka sayılarındaki artış ekonomilerin toparlanması üzerindeki soru işaretlerinin artmasına neden oluyor.

Öyle ki ABD’de açıklanan işsizlik maaşında bulunanların sayısı 18 Temmuz haftasında Mart ayından bu yana ilk kez artarken hanehalkının tedirginliğinin artmasıyla harcamalarda daha da azalma beklentisi ekonomik toparlamanın sekteye uğrayacağının işareti.

 

ABD Destek Paketi Belirsizliği

ABD’de ilk mali destek paketi ödemelerinin süresi 25 Temmuz itibariyle sona erdi. Ülkede normalleşme sonrası vaka sayılarının tekrar rekor seviyelere yükselmesi ve pandeminin ekonomik tahribat üzerindeki gücünü bir kez daha arttırması sonrası ABD’de geçen hafta başı itibariyle yeni destek paketi görüşülmeye başlandı.

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında paketin tutarı ve harcanma biçimi arasında sert tartışmalara neden olan destek paketinin görüşmelerinin uzaması piyasalardaki tedirginliğin artmasına neden oldu.

 

Yurt içi Piyasalarda Gözler TCMB Enflasyon Raporu’na Çevrildi

Merkez Bankası 29 Temmuz’da bu yılın IIIcü  Enflasyon Raporunu yayınlayacak. TCMB, II. Enflasyon Raporu’nda yıl sonu enflasyon tahminini %8,2’den %7,4’e düşürmüş 2021 yıl sonu ve orta vade enflasyon hedeflerini sırasıyla %5,4 ve %5,0 ile sabit tutmuştu.

TCMB geçen hafta i para politikası toplantısında yıl sonu enflasyon hedefleri üzerinde yukarı yönlü risklere dikkat çekerek %8,25 seviyesindeki politika faizini sabit bırakmıştı. Raporda yıl sonu enflasyon tahmini ve ekonomik beklentiler yakından izlenecektir.

 

Haftalık Strateji

  • Tüm dünyada pandemi nedeniyle vaka sayıları artış göstermekte olup aşı tarafında zaman zaman olumlu haber akışı gelmesine rağmen henüz somut bir gelişme görülmedi.
  • Global makro veriler beklentimize paralel olarak ekonomiler tekrar açıldıktan sonra sert yükselişler kaydetmiş olsa da Temmuz ve Ağustos ayına dair veriler ekonomik büyümenin şekli açısından daha net fikir verecektir.
  • Bu konjonktürde risk iştahı düşük yatırımcılar kısa ve orta vadede TL cinsi tahvil/bono ve/veya bu enstrümanlara yatırım yapan yatırım fonları cazibesini korumaktadır.
  • Piyasalar haber akışlı volatil bir seyir halinde olup bu oynaklığı fırsata çevirmek isteyen risk iştahı yüksek yatırımcılar için türev enstrümanlar halen ön planda kalmaya devam ediyor.
  • Altın, risk iştahındaki artışa rağmen risk duvarının halen yüksek olması nedeniyle yükselişini sürdürmektedir. Kısa vadede haber akışına dair gelişmeler altın için belirleyici olacak olsa da orta ve uzun vadede altının güvenli liman olma özelliğini koruyacaktır.
  • Global hisse piyasalarında 3.çeyrek itibariyle haber akışlı fiyatlama görülmektedir ve bu durumun devam edeceğini düşünüyoruz. Yatırımcılar, zaman zaman yaşanacak kar realizasyonu kaynaklı satışlara karşı dikkatli olmalıdır.
  • Piyasada risk iştahında kısmi artış görülmesine rağmen altın fiyatlarının artması, ekonomileri ve piyasaları tehdit eden risklerin halen canlı kaldığının en büyük ispatıdır. Bu hafta itibariyle haber akışlı fiyatlamaların devam edeceği bu ortamda yatırım görüşümüzü «NÖTR» seviyesinde sabit bırakıyoruz.

 

 

Turkish  Bank haftalık görünüm  raporundan  alıntıdır

 

Altın ve gümüşün uzay yolculuğu, doların serbest düşüşü…

 

Borsadan bir kez daha sıfırlar atılıyor, anlamı ve yararı nedir?

 

ANALİZ:  Dolardan kaçış

 

ANALİZ:  Piyasalar ekonomik verileri izleyecek

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler