Sosyal Medya

Güncel

SABAH RAPORU:  Global panik atağının eşiğinde

Günlük, hatta saatlik ralliler olası, fakat Covid-19 kontrol altına alınmadan ayı pazarına doğru maraton sona erdi denemez.  Dolar, İsviçre Frangı ve altın güvenli limanlar

SABAH RAPORU:  Global panik atağının eşiğinde

Salı akşamı ve Çarşamba günü öğle saatleri arasında türev piyasalarda Fed’in faiz indireceğine dair fiyatlamaların yükselmesi ve Başkan Trump’ın bir aşı hazırlanmasının “çok yakın” olduğuna dair açıklamaları ile (karıştırmış yine öküz, Ebola’yı kastediyormuş) sakinleşen dünya piyasaları öğleden sorna yine panik ruh haline geçtiler. Bu ani dönüşte, ABD Ulusal Sağlık Merkezi’nin “Salgının ABD’ye bulaşması kesindir” açıklaması baş rolü oynadı.

DJ30 ve SP500 %3’den fazla değer yitirerek 2020’de negatife geçtiler. Korku endeksi VIX %11.27 yükselerek 27.85’e tırmandı.  Güvenli liman ABD 10 yıllık devlet tahvillerinde  getiri halen %1.37.

Dün asıl darbeyi İtalya’da salgının hızla yayılması ve Avusturya, İsviçre, İspanya ve Hırvatistan da ilk vakaların teşhis edilmesiyle Avrupa borsaları yedi. Stoxx600 %1.81 daha gerilerken,  AB’nin resesyona girmesi ihtimali yükseliyor. Çarşamba sabahı Euro/dolar 1.08’in altına çekildi, fakat bu sabah Asya’da toparlanıyor.

Bu sabah Asya borsaları yine dikiş tutmuyor. Çin’in sürekli yeni teşvikler açıklaması ve ABD menşeli tarım ürünlerinde kotayı kaldırması Şangay’da kayıpları engelledi, fakat Nikkei %1.1 daha düşerken, CNBC’nin Asya hisse endeski %2’den fazla değer yitiriyor.

Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) de güne kelepircilerin alımları ile başladı, fakat akşam Latin Amerika seansında çöktü. MSCI Latin Amerika Hisse Endeksi %0.66 daha değer yitirdi. Brezilya ve Arjantin tatildi, asıl tepkiyi bugün göreceğiz.

Global Capital’a göre, SGMK tarafında da risk algısı artıyor. Türk şirket tahvillerinde spreadler 30-40 baz puan, Rus tahvillerinde 10-15 baz puan geriledi.

Covid-19’un global ekonomiye verdiği ve vereceği zararın tam kestirilememesi de belirsizliği artırıyor, risk alma iştahını azaltıyor. Goldman Sachs ABD 1Ç2020 büyüme öngörüsünü %0.8 traşlarken, Çin’de GSYİH büyümesinin %2.5’a kadar gerileyebileceğini tahmin ediyor.

Öte yanda, Financial Times bu sabah “Coronavirüsü:  Ekonomik darbeyi abartmanın riskleri” başlıklı  bir makale yayınlayarak kafaları iyie karıştırdı.

TSİ 08:00’de Wall Street index vadelileri pozitif bir açılışa işaret ederken, herhalde Fed’den yatıştırıcı bir açıklama bekleniyor. Gün boyunca yine ölüm vakalarının sayısı, salgın kurbanı yeni ülkeler takip edilirken, merkez bankalarının ne yapacağı da tartışılacak. Günlük, hatta saatlik ralliler olası, fakat Covid-19 kontrol altına alınmadan ayı pazarına doğru maraton sona erdi denemez.  Dolar, İsviçre Frangı ve altın güvenli limanlar.  Satış baskısının bugün şu ana kadar salgının bulaşmadığı GOÜ bono ve tahvillerine de uğramasına karşı dikkatli olunmalı.

 

FÖŞ anlattı: Idlib, corona ve ekonomide yeni durumlar

 

D&B’den corona virüsüne ilişkin çarpıcı rapor: 5 milyon şirket risk altında!

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler