Sosyal Medya

Piyasalar

SABAH Bülteni: S-400 & Stratejik Ortak

Sabah saatlerinde Albayrak’ın istifasıyla Dolar/TL 8,36 Euro/TL’de 9,94 seviyelerine gerilemiş durumda. Cuma gününü TLREF 14,71, 5 yıllık CDS primi 514,49, 10 senelik TL getirisi %14,25 ve 2 senelik gösterge %15,36’dan kapattı. BIST 100 ise 4,68 milyar TL’lik işlem hacmiyle %1,01 güç kazanarak 1,191.96 TL’den alıcı buldu. Endeks yükselişin ardından, döviz kurunun da gevşemesiyle, kar satışlarıyla beraber güne yatay başlayabilir....

SABAH Bülteni:  S-400 & Stratejik Ortak

Seçim bitti, artık salgına odaklanıyoruz

 

ABD seçimleri bittiğine göre perde arkasında kalan Covid-19 salgınına biraz daha odaklanabiliriz. Küresel vaka sayısı 50 milyon 263 bin 958’e ulaşırken virüs kaynaklı ölümler 1 milyon 256 bin 358 kişi oldu. Virüsün son 21 günde 40 milyondan 50 milyonun üzerine çıkması oldukça endişe verici. Avrupa’da vakalar ve ölümler rekor kırmaya devam ederken ABD’de günlük vaka sayıları son 3 gündür 100 binin üzerinde gerçekleşti.

 

 

ABD:  Trump yenilgiyi kabul etmiyor, ne olacak?

Resmi olmayan sonuçlara göre ABD’nin 46. Başkan’ı Joe Biden ilan edildi. Fakat, görünüşe göre Trump koltuğu bırakmakla bırakmamak arasında kararsız. Trump’ın kaybetmesine rağmen taraftarlar sokağa dökülmüş durumda ve hepsi Trump’ın ağzından çıkan sözlere bakıyor. Eğer Trump “seçime hile karıştı” ve “hakkımızı çaldılar” tutumlarına devam ederse halkında olay çıkarma ihtimali yükselecektir.

Bu da şu ana kadar seçim ve sonucunu sevmiş olan piyasalar için rüzgârı ters yönden estirebilir. Bugün yani pazartesi günü Trump’ın avukatı Giuliani’nin mahkemeye başvurarak itiraz etmesi bekleniyor. ABD sokaklarından ateşin yükselip finansal piyasalar vurmaması için Trump’ın yenilgiyi kabul etmesi gerekiyor.

ABD Başkanlık sisteminin işleyiş süresini ve Georgia, Alaska ile Kuzey Carolina’da tekrar sayım yapılacağını düşünürsek Trump’ın itiraz etmek için bolca zamanı var. Şu anda Senato’da Demokratlar ve Cumhuriyetçiler 48-48 olmak üzere eşit koltuğa sahipler. Senato Cumhuriyetçilerin kontrolü ele vermeden önceki son kalesi olarak görülebilir. Biden’ın seçim vaatlerini yerine getirmek için hem TM’nin hem de Senato’nun komple kontrolüne sahip olması gerekiyor.

 

Biden döneminde Türkiye ile ilişkiler

 

6 dönem Senato üyeliği ve 2 dönem ABD Başkan Yardımcılığıyla Joe Biden oldukça iyi bir siyasetçi olarak biliniyor. Fakat, Türkiye için ABD – Türkiye ilişkileri üzerinden tekrar geçilecektir. Geçtiğimiz yılın aralık ayında Joe Biden Türkiye’nin yönetiminden kaynaklanan memnuniyetsizliğini dile getirmişti. Yönetim sistemini ise Kuzey Kore ve Rusya’nın yanında belirterek “otokrat” olarak nitelendirmişti. Bunun üzerine demokrasi, insan hakları ve S-400 konusunda hoşnut olmadığını sürekli dile getirdi. NATO öneminin vurgulamasıyla Türkiye’nin stratejik ortak olduğunu düşünürsek Biden ile ilişkileri ilk etapta S-400’lerle ne yapılacağı belli edecektir.

 

 

Gelelim global piyasalara….

 

Küresel piyasalarda Asya endeksleri, Avrupa ve ABD vadelileri pozitif işlem görüyor. Seçimlerin sorunsuz tamamlanması ve ABD’den büyük bir ekonomiye teşvik paketi beklentisi riskli varlıklar için rüzgârı arkadan estiriyor. Biden zaferiyle beraber temiz enerji hisseleri ve sağlık sektörü şirketlerinde primlenmeler görünebilir. Her ne kadar teşvik paketi kilidi çözülmese de altın ve gümüşün bu durumu pozitif fiyatladığı görülüyor.

 

10 senelik Japonya getirileri bu sabah satılarak %0,023’e yükselmiş durumda. Yen’de 103,43 seviyesinden yükselmeye/gevşemeye başladı. Biden zaferi gelişmekte olan ülkelere ve Asya’ya yarayabilir. Her ne kadar Çin’le olan ilişkilerin düzelme ihtimali zor olsa da Biden’ın daha ılımlı bir geçiş sağlayacaktır. Avrupa vadelileri pozitif fiyatlanırken EURUSD paritesi 1,1892’den yükselmeye devam ediyor. Kurun değerlenmeye devam etmesi Avrupa ekonomisi üzerinde baskı yaratacağından AMB bu durumu sevmeyecektir. Risk iştahının artmasına paralel olarak oynaklık/korku göstergesi 24,68$ ve ima edilen oynaklık 26,40$’a geri çekildiler (ortalama olarak %8,00’lık bir düşüş diyebiliriz). VIX’in vadeli fiyatı ise %3,51 satılarak 24,58$’a gevşemiş durumda. VIX’teki oynaklığın azalmasına rağmen daha hiçbir şey bitmiş değil. Trump’ın itiraz etmesiyle durumlar bir anda tersine dönebilir.

 

Naci Ağbal ve Berat Albayrak

 

Hafta sonu Türkiye’de 2 büyük olay yaşandı. Bunlardan biri TCMB Başkanı Murat Uysal’ın görevi Naci Ağbal’a bırakması diğeri de Hazine ve Maliye Bakanı’nın istifa etmesi. Her ne kadar radikal olay olarak görünseler de Biden zaferiyle ilişkili olabilirler. Her iki durumunda yükselen döviz kurları ve kötüye giden Türkiye ekonomisiyle ilişkili olsa da planlanmış olma ihtimalleri çok yüksek. Belki de değişiklikle yabancının gözüne girme çalışmaları yapılıyor olabilir.

Sabah saatlerinde Albayrak’ın istifasıyla Dolar/TL 8,36 Euro/TL’de 9,94 seviyelerine gerilemiş durumda. Bu da küresel piyasaların yaşanan olayları pozitif fiyatlandığını gösteriyor. Cuma gününü TLREF 14,71, 5 yıllık CDS primi 514,49, 10 senelik TL getirisi %14,25 ve 2 senelik gösterge %15,36’dan kapattı. BIST 100 ise 4,68 milyar TL’lik işlem hacmiyle %1,01 güç kazanarak 1,191.96 TL’den alıcı buldu. Endeks yükselişin ardından, döviz kurunun da gevşemesiyle, kar satışlarıyla beraber güne yatay başlayabilir. Geri çekilmede 1179,47 TL ilk destek ve yükselişte 1207,94 ilk direnç seviyeleri olabilirler. Endeksin 5, 20 ve 50 günlük üstel hareketli ortalamalarının üzerinde olması kısa ve orta vadeli trendini koruduğunu gösteriyor. Günlük bazda teknik indikatörlerin “al” sinyalini vermesi açılışta endeksin yukarı yönünü destekleyebilir.

 

Can Ilker

Ekonomist

Makro Araştırmacı / Stratejist

#sabahbulteni

 

 

Berat Albayrak istifa etti-herhalde

 

Döviz Albayrak haberine üzülmedi

 

YORUMANALİZ: ABD tarım-dışı istihdam beklentiyi aştı, ama Covid-19’u aşabilecek mi?

 

Güldem Atabay: ABD seçimleri bitti, sıra 2021’e sarkacak COVID-19 yavaşlaması ile nasıl başa çıkılacağında

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler