Sosyal Medya

Piyasalar

SABAH BÜLTENİ: Dünyada ve Türkiye’de sıkıntılı bir gün

Can İlker dünyada Covid-19 salgını endişelerini, Türkiye'de ise TCMB kararına tepkileri anlatıyor. Global piyasalar tatsız, ABD seçimleri, Brexit, Destek Paketi bekleniyor. Döviz yine yükselişte, faziler ve CDS'ler de yükseldi. ...

SABAH BÜLTENİ: Dünyada ve Türkiye’de sıkıntılı bir gün

Covid-19: Avrupa’da kısıtlamalar  geri geliyor

 

Küresel vaka sayıları 41 milyon 494 bini aşarken Avrupa’da Covid-19 tedbirlerinin tekrardan geri geldiği görülüyor. Açıklanan son gelişmelere göre Fransa’da Paris ve çevresinde sokağa çıkma yasağı uygulanırken İspanya’da da, salgının durumunun daha kötüye gitmemesi için, sokağa çıkma yasağı uygulaması planlanıyor. İtalya’da ikinci dalga endişeleri yükselirken İsviçre’de “yoğum bakımlarda yer kalmayacak” uyarısı yapıldı. Hollanda kısmi karantina uygularken Slovenya 1 ay süreçle “salgın durumu” ilan etti.

Almanya’da sağlık bakanının testinin pozitif çıkması gözleri kabineye çevirirken Yunanistan’da bazı kentlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bulgaristan’da “maske takmak” zorunlu hale getirilirken Avusturya’da toplanmalara katılan kişi sayısına sınırlamalar getirildi. Polonya’da ise salgınla savaşmak için sahra hastaneleri yapılması kararı alındı. Durumun kötüleşmesi üzerine AB, Kanada, Gürcistan ve Tunus olmak üzere 3 ülkeye daha seyahat yasağı getirdi.

 

ABD’de Covid-19’dan ölenlerin sayısı 227 bin 440’a yükselmiş durumda. Fakat, yaklaşan seçimler Covid-19’un önüne geçti denilebilir. Türkiye’de ise son 24 saatte 2102 yeni vaka tespit edilirken 71 can kaybı yaşandı. Vaka sayılarının seyrin Türkiye’nin Avrupa’ya katılıp katılmayacağını gösterecektir. Her geç kalınan günün başta ekonomi olmak üzere sosyal hayatı da tehlikeye attığını hatırlatmakta fayda var.

 

Dünya Bankası Salgın Raporu

 

DB’nin yayınlanan salgın değerlendirme raporunda salgından en fazla etkilenenin enerji fiyatları olduğu belirtiliyor. Petrol, doğalgaz ve kömürün bulunduğu enerji emtia endeksinde geçen seneye göre %32,7 düşüş beklentisinin yer alması OPEC ve OPEC+ ülkelerinin petrolü 40$’da koruma hedefini zorlaştırabilir. Raporda altın için yükseliş beklentisinin de devam ettiği göze çarpıyor.

 

Asya:  Japon öncü PMI

 

Yeni Zelanda üçüncü çeyrek büyüme verisi çeyreklik %0,7 ile %0,9 beklentinin ve yıllık %1,4 ile %1,7 beklentinin altında kaldı. Avusturalya imalat PMI seviyesi 54.2’yle bir önceki veriyi geçemezken servis PMI 53,8 olarak bir önceki verinin üzerinde gerçekleşti. Japonya’da ulusal enflasyon Eylül’de yıllık bazda %0 gerçekleşti. Aylık olarak %0,1 azaldı. Japonya imalat PMI 48 olurken servis PMI 46,6’ya geriledi.

 

Asya’da karışık gerçekleşen makro verilere ve ABD paket belirsizliğine paralel olarak endeksler yön bulmakta zorlanıyorlar. Çin, HK, Tayvan ve Avusturalya satılanlar arasında yer alırken G. Kore, Japonya, Singapur, Endonezya ve Hindistan alıcılı işlem görüyorlar. Japon Yen’i Dolar’a karşı 104,72 seviyesinde gücünü korurken Çin Yuan’ı 6,68’ çıktı. Singapur ve HK 10 senelik gerilemeye devam ediyorlar.

 

Avrupa: Borsalar 1 aylık dipte

 

EURUSD paritesi 1,19’a doğru yön alırken 1,1795’e gerilemiş durumda. Artan vaka sayılarının Avrupa ekonomisini yavaşlatacağından dolayı AMB’den teşvik beklentileri de giderek güçleniyor. Duruma paralel olarak Avrupa endeksleri dünü satış baskısı altında kapattılar. Vadelilerin satıcılı işlem görmesi endekslerin bugün de satış baskısı altında açılma ihtimalini destekliyor. Artan vakaların güvenli liman talebini yükseltmeye devam etmesi ve deflasyon durumu 10 senelik Almanya getirilerini daha da eksi bölgeye zorlayarak %-0,576 seviyesine indirdi. Fransa ise Almanya’yı takip ederek %-0,295’ten işlem görüyor.

 

Açıklanan Avrupa verilerinde İngiltere perakende satışları senelik %4,7 ve aylık %1,5 yükseldi. Avrupa PMI verileri takip edilecektir.

 

ABD:  İstihdamda toparlanma beklentisi

 

ABD endeksleri paket iyimserliğiyle artı da kapandılar. DJ %0,54 ve Nasdaq %0,19 yükseldiler. Gösterge endeks S&P 500 %0,57 primlenerek 3.455$’dan alıcı buldu. ABD işsizlik maaşının beklentilerden az gerçekleşmesi ve ikinci el konut satışlarında beklenti üzeri artışın yaşanması da endekslerdeki pozitif seyri desteklemiş olabilir.

 

Bu sabah paket iyimserliğinin kaybolması ve sürenin giderek uzamasından dolayı vadeli piyasalarda satış baskısı ağır basıyor. VIX’in vadeli fiyatı tekrardan 29$’a yaklaşmış durumda. ABD Dolar vadelisi de 93,078$’a yükseldi.

 

Seçimlere kadar “ekonomiye destek paketinin” geçme olasılığı oldukça düşük. Trump’ın tartışmalı Yüksek Yargıç adayının Senato’dan yeşil ışık alması Trump’ın Yüksek Mahkemeye başvurma ihtimalini güçlendiriyor. Bundan sonra kemerleri sıkı bağlamakta yarar var.

 

Türkiye:  Biden yavaştan gündeme girerken

 

S-400

 

S-400’ler konusunun başta ABD olmak üzere NATO’yla gerginliği yükseltebileceğinden dolayı S. Bakan’ı Akar sistemin NATO’nun komuta ve kontrol altyapısına entegre edilmeyeceğine dair açıklamada bulundu. İhtiyaca göre alternatif sistemlerin (Patriot) de alınabileceğini belirten Akar ABD’ye de açık kapı bıraktı denilebilir. Bu durum TR’nin olası bir Biden zaferiyle gelebilecek olan CAATSA yaptırımlarına karşı atılan bir adım olarak görülebilir.

 

Merkez ne yaptı?

 

PPK toplantısında Merkez 200 baz puanlık faiz artışını karşılamayarak politika faizini %10,25 seviyesinde sabit tuttu. Beklentiyle beraber 7,78 TL’ye kadar gerileyen Dolar/TL açıklamadan sonra tekrardan 7,90 TL’nin üzerine çıktı.

 

TCMB zaten fonlama faizini %13 seviyesinden kullanıyordu. Politika faizini artırmamasına rağmen geç likidite faiziyle ve gecelik borç verme faiz farkını 300 baz puana çıkardı. Basitçe söylemek gerekirse Merkez göstermelik faiz artışından kaçınmış oldu. Burada asıl sorun “faiz” konusunda sadeleşme olmaması Merkez’in kredibilitesini zedelemeye devan edebilir.

 

16 Ekim BDDK Verileri ve Ekim Tüketici Güven Endeksi

 

16 Ekim BDDK verilerine göre Merkez’in brüt dolar rezervleri 1 milyar 704 milyon dolar yükselerek 42 milyar 822 milyon dolara çıktı. 9 Ekim’de ise brüt dolar rezervler 41 milyon 118 milyar dolardı. Altın rezervlerinde 190 milyon dolar artış yaşandı ve 41 milyar 477 milyon dolardan 42 milyar 667 milyon dolara yükseldi. Böylece toplam rezervler 1 milyar 894 milyon dolar artarak 83 milyar 595 milyon dolardan 85 milyar 489 milyon dolara ulaştı.

 

Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, geçen hafta 114,5 milyon TL azalarak 3 trilyon 601,4 milyar TL’ye geriledi. Toplam kredi hacmi ise 1 milyar 150 milyon 347 bin TL azalarak 3 trilyon 454 milyar 336 milyon 479 bin TL’ye düştü. Toplam kredi hacmi, geçen senenin aynı dönemine göre %39,64 yükselmesi dikkat çekti.

 

Tüketici güven endeksinin mevsim etkisinden arındırılmış hali Ekim’de %0,1 azalarak 81,9 seviyesine geriledi. Endeksin mevsim etkisinden arındırılmış hali Eylül’de %3,2 yükseliş göstererek 82 puana genişlemişti.

 

BIST 100

 

Faiz beklentisiyle endeks güne alıcılı başlarken kapanışta %1,09 değer kaybederek 1,198.32TL’den fiyatlandı. 2 yıllık gösterge %3,12 artarak %14,025 ve 10 yıllık faiz %3,43 yükselerek %13,89 seviyesine dayandı. Böylece faiz kararıyla beraber tahvil ve hisse piyasasından çıkışların yaşandığı görülüyor. TR’nin 10 yıl vadeli dolar cinsi tahvil getirileri 17 baz puan yükselerek %6,76 seviyesine çıktı.

 

Döviz yine yükseliyor

 

Sabah saatlerinde Dolar/TL’nin 7,95 ve Euro/TL’nin 9,38 seviyelerine tekrar yükseldiği görülüyor. ABD seansında iShares TUR ETF’i, hem BIST’teki satışlardan hem de ABD’deki belirsizliklerden etkilenerek, %2,60 aşınarak 20,25$’dan kapandı. Faiz kararı en çok bankacılık sektörüne darbe vurdu. Sektör net kar beklentilerinde en az %5 düşüş beklenmesi de satışları destekleyerek bankacılık endeksinin %4,74 değer kaybetmesine neden olmuş olabilir. TR’nin NAVTEX ilanı ve S-400 meselesi devam etmesiyle Biden’in zafer ihtimalinin güçlenmesi dövizin trendini destekleyebilir. İç siyasette ise yapılan anketlerde iktidar partinin oy kaybetmeye devam etmesi geleceğe yönelik belirsizlikleri artırıyor. Bütün bunlar göz önüne alındığında endeks güne yataya yakın satıcılı başlayabilir.

 

Günlük bazda endekse bakarsak endeksin aşağı yönlü hareketinden dolayı fiyat 5 günlük üstel ve basit hareketli ortalamalarının altına inmiş durumda. Aşağı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 10 günlük üstel hareketli ortalaması olan 1189,82 TL seviyesi test edilebilir. İndikatörlerde “aşırı alım” ve “aşırı değerli” sinyallerinin kaybolduğu görülüyor. STOCH indikatörünün “sat” sinyalini vermesi normal seviyelere gelen indikatörlerin, satışları destekleyerek, biraz daha gevşemesine neden olabilir. MACD seviyesi hala yeşil bölgede. Bu da satışların, MACD indikatörünün kırmızı alana ve eksi değerlere kadar devam etmesini destekleyebilir.

 

 

 

Can Ilker

Ekonomist

Makro Araştırmacı / Stratejist

#sabahbulteni

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler