Sosyal Medya

Piyasalar

Piyasalar yine koronavirüsünü unuttu  

Pazartesi akşamı Wall Street borsalarının Amazon’un güçlü kar açıklaması ile ralli yapması, bu sabah Asya borsalarını da coşturdu. Japonya’nın tatil…

Piyasalar yine koronavirüsünü unuttu  

Pazartesi akşamı Wall Street borsalarının Amazon’un güçlü kar açıklaması ile ralli yapması, bu sabah Asya borsalarını da coşturdu. Japonya’nın tatil olduğu işlem gününde Hong Kong liderliğinde önde gelen Asya borsaları gün ortasında kazançla seyrediyor. Fakat, koronavirüs tehlikesi de gün geçtikçe büyüyor. Çin’de ölü sayısı 1.000’i aşarken, vakalar 43 bini geçti.  Fransa,  İngiltere ve Singapur’da da salgın kaygıları var.

Dün MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Endeksi günü %0.48 kayıpla kaparken, Latin Amerika borsaları %0.96 zarar yazmıştı.   Bu sabah morallerin düzelmesinde koronavirüs’le ilgili iyimser haberler değil, Fed başta Merkez Bankaları’nın bir kez daha devreye girerek yatırımcıları kurtaracağı beklentileri etkili oluyor.

 

Halbuki, uzmanlar hiç de aynı fikirde değil. Bloomberg’ten Mark Gongloff “Böyle bir salgının kolaylıkla üstünden gelinmez” diye başlık atarken, piyasaların Çin’in krizi atlatmasının çok uzun süreceği gerçeğine hazır olmadığını yazdı.

 

Yine Bloomberg’ten Satyajit Das da “$3 trilyon rezerv Çin’i korona belasından kurtaramaz” diye başlık attı. Capital Economics küresel talepte gerilemenin şimdiden Afrika ülkelerinde felakete dönüştüğünü iddia ediyor. Capital Economics ayrıca salgın yüzünden dünyanın resesyona gireceğini öne süren ilk araştırma kuruluşu oldu.

Koronavirüs’ün yayılma hızı gerçekten endişe duyulmasını gerektiriyor. Singapur bir konferanstan yayılan hastalık yüzünden  bu sene ziyaretçi sayısının %25-30 düşebileceğini itiraf ediyor. Fransa’da bir kayak merkezine gelen hasta bir dizi çocuğu hasta etmiş olabilir. İngiltere de acil durum ilan etti.

 

Oxford Economics  uzmanları “Gelişmekte Olan Ülke para birimleri küresel talep daralması ve emtia fiyatlarında gerileme arasında sıkıştılar, hiç de hoş bir durumda değiller” diye uyardı.

London School of Hygiene and Tropical Medicine’de araştırmacıların tasarladığı bir modele göre, salgının zirve yapmasından önce sadece Wuhan Eyaleti’nde 500 bin vaka tespit edilebilir.

 

Çin’de fabrika ve işyerlerinde resmen tatil bitti, fakat bir çoğu fiilen kapalı.  Çin’de üretim kaybı artık hesap edilemiyor.

Yatırımcılar belirli bir mantık ve hesap çerçevesinde değil, çok uzun yıllardır edindikleri “Fed bizi kurtarır” alışkanlığı ile hareket ediyorlar. Koronavirüs’ün zaten çok kırılgan bir toparlanma süreci yaşayan ve yıllık üretiminin %250’si kadar borç taşıyan bir dünya ekonomisinde yaratacağı hasarı düşünen çok az. Ek olarak, yapılan hesaplarda da 2003 SARS krizinin zararı baz olarak alınıyor. Halbuki, o devirde Çin çok hızlı büyürken, dünya tedarik zincirleri de halihazırdaki kadar entegre değildi.

Özetle, riskli varlıklarda koronavirüs gerçeğine adaptasyon sağlanmadı. Gerçekçi bir fiyatlamanın gecikmesi, gerçekleşmenin çok pahalı olacağını düşündürüyor. Petrol ve bazı emtialar dışında mali varlıkların çok pahalı, altın ve yen’in ise ucuz kaldığı söylenebilir.

 

Piyasalarda büyük çalkantıya hazır mısınız?

 

FÖŞ yazdı: Kara Kuğu beklerken, korona buyurdu

 

Koronavirüs, Çin ve dünya ekonomisini nasıl etkileyecek?

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler