Sosyal Medya

Ekonomi

Iktisatbank Günlük Piyasa Bülteni

Küresel mali piyasalar, yeni haftayı oldukça tatsız bir şekilde karşıladı. Virüsün mutasyona uğradığı haberleri ile İngiltere’nin almış olduğu sert kararlar,…

Iktisatbank Günlük Piyasa Bülteni

Küresel mali piyasalar, yeni haftayı oldukça tatsız bir şekilde karşıladı. Virüsün mutasyona uğradığı haberleri ile İngiltere’nin almış olduğu sert kararlar, küresel çapta minik bir deprem etkisi yarattı.

Aynı zamanda, ABD’de uzun bir süredir beklenen teşvik paketinin de 892 milyar dolar olarak açıklanması, bir nebze de olsun olumsuz havayı dağıtmaya çalışsa da, bunda tam olarak başarılı olamadı.

İngiltere’nın hızlı bir şekilde lockdown (kapanmaya) gitmesi, hava ve kara yollarının da pek çok ülke tarafından trafiğe kapatılması, petrol fiyatlarında sert satışlara neden oldu. Brent cinsi ham petrolün varil fiyatı, haftayı 52 doların üzerinde kapatması ardından dün gün içerisinde %6 değer kaybı ile 49 dolara varan bir gerileme kaydetti.

Dün sabah saatlerinde, toz duman ortamından sıyrılarak değer kazanan kıymetli metaller de, gün içerisinde kazanımlarını koruyamadı ve büyük bir volatiliteye sahne oldu. Gümüş, gün içerisinde %9 oranında bir dalga boyu ile sert salındı!

Geçen hafta EUR uzun pozisyonumuzu kar al çalıştırarak kapatmamız ardından, dün de gümüşü 26,60; altını ise 1,900 dolar seviyesinden kapatarak teknik olarak seneyi de tamamlamış olduk.

Haliyle, piyasaların dünkü orantısız tepkisinin arkasında geliştirilen bu kadar çok aşının, mutasyona uğramış virüse karşı etkili olup olmayacağı (bu sorunun cevabı şimdilik etkili olacağı yönünde). İkincisi ise, likiditenin Noel ve Yılbaşı öncesi kuruyacağı uyarısını daha önce yapmıştık. Fiyat boylarının sertleşmesini normal karşılamak gerekiyor (tıpkı gümüşte olduğu üzere).

Türk mali piyasaları da dün söz konusu olumsuz havadan nasibini aldı. Haftayı 7,62 seviyesinde tamamlayan USDTRY kuru, yaşanan paniğe paralel 7,67 seviyesindeki ara direnci aşarak 7,74 seviyesine yürüse de, panik havasının gün içinde nispeten oturması ile yeniden 7,67 seviyesinin altına geriledi.

Borsa cephesinde ise küresel hisse senetlerinde yaşanan kayıplara paralel dünü %1,7 kayıpla tamamlandı. Geçen hafta BIST100 ile ilgili olarak teknik manada 1,400 seviyesine dikkat çekmiştik. Dün yaşanan sert satışlar ile 1,384 seviyesine kadar geriledik. Kuvvetle muhtemel bugün de hisse senetleri için pek de iyi bir gün olmayacak. 1,400 seviyesinin üzerinde tutunamaması, zayıflık işareti.

Dün gün içerisinde en çok hırpalanan para birimlerinden biri de haliyle İngiltere’nin para birimi Sterlin oldu. Sınırlarının kapatılmasının gıda paniği yaratması, üzerine Brexit konusunda anlaşamama riskinin halen daha devam etmesi de eklenince, haftayı 1,35 üzerinde kapatan GBPUSD paritesi 1,3130 seviyesine kadar sarktı. Akabinde, aşının mutasyona karşı işe yarayacağı beklentisi ile nispeten toparlanarak geceyi 1,34 seviyesinde tamamladı.

Artık Perşembe günü sonuçlanacak yılın son olağan TCMB PPK toplantısını bekleniyor. Her ne kadar piyasalarda 100-200 baz puan faiz artırımı beklense de, bizler kurum olarak katıldığımız Foreks anketinde de belirttiğimiz üzere artırım beklemiyoruz. Dünyanın içerisinden geçtiği bu kadar nazik bir dönemde, faizin 200 + 475 baz puan artırılması bize şimdilik yeterli geliyor.

Neredeyse, yılı %700’e yakın değer kazancı ile tamamlamaya hazırlanan Tesla, Apple’ın 2024’de sürücüsüz otomobil teknolojisine soyunarak, kendi pil teknolojisini de içerebilecek bir binek araç üretmeyi hedeflediği haberi ile dün %7 değer kaybetti.

Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarında, hava dünün izlerini taşımaya devam ediyor. Benzer bir şekilde ABD borsalarının vadeli işlemlerinde hafif çapta düşüşler görüyoruz. BIST100’ün de, yukarıda değindiğimiz üzere günü pek de iyimser karşılmayacağını düşünüyoruz.

İngiltere ve ABD’de 3Ç büyüme, ABD’de ikinci el konut satışlar veri takviminin bugün süslüyor.

2020 özeti ve 2021 beklentileri içeren kapsamlı yıl sonu raporumuzun son demlerindeyiz. Bu hafta yayınlamayı planlıyoruz. Tüm pozisyonlarımızı da kapattığımızdan ötürü, artık kenara çekiliyoruz.

 

 

Kaynak: iktisatbank.com

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler