Sosyal Medya

Piyasalar

Goldman Sachs:  Borsalarda geniş ve yatay seyir dönemi

Baupost Group Varlık Yönetim Grubu kurucusu ve milyarder Seth Klarman Bloomberg’e verdiği demeçte, Fed’in yatırımcılara yaramaz çocuklar muamelesi yaptığını iddia etti...

Goldman Sachs:  Borsalarda geniş ve yatay seyir dönemi

S&P500 yılbaşından bu yana kayıplarını geri alıp artıya geçti, fakat FANG hisselerinin performansı ayrı tutulduğunda, yılbaşından bu yana kazancı sadece %1.5.  Wall Street endeksleri Salı işlemlerinde hafif artıda kapanırken, “aşı geliyor” umudunun yerine Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında yakında $1 trilyonluk ikinci mali destek paketinde uzlaşmaya varılacağı algısı öne çıktı.

Ama, Çarşamba sabahı TSİ 07:00’de, Asya borsaları çalkantılı ve trendsiz seyrederken, Covid-19 kaygıları yeniden fiyatlanıyor.  Dolar ise ekonominin yeniden durgunluğa gireceği endişeleri ile kısa vadeli kazancını yitirdi.

Dün MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Endeksi Asya’da kazançlar sayesinde günü sadece %0.1 kayıpla kapadı.  Fakat Covid-19 vakalarının 5 milyona dayandığı Latin Amerika borsalarında hasar ağırdı. Latin Amerika FX dolara karşı değer kaybederken, LatAm Hisse Endeksi de günlük %1.8 geriledi. Özetle, bir o yana, bir  bu yana salınan riskli varlıklar görünümü var.

 

Goldman Sachs ne diyor bu salınıma?

Goldman Sachs varlık dağılım strateji direktörü Christian Mueller-Glissmann’a göre, borsalar uzun süre geniş bir bant içinde fakat trendsiz dalgalanacak. Mueller-Glissman oynaklığın tırmanacağını da ekledi.

Goldman Sachs uzmanı CNBC‘ye verdiği demeçte,  ilerleyen ayların sis bulut içine gömüldüğünü, özellikle enflasyon hususunda net bir tahmin yapılamadığını öne sürdü. Enflasyon belirsizliği ABD enflasyon korumalı DİBS’in değerini artırırken, hisselerin ise enflasyondan arındırılmış getirisini öngörmeyi güçleştiriyor.

Mueller-Glissmann  açıklamasında israrla piyasaların düşük enflasyona oynadıkları için yükseldiklerini vurguluyor. Faizlerin Fed tarafından uzun süre çok düşük seviyelerde tutulacağı bir gelecekte, hızlı büyüyen şirketlerin hisseleri karlı çıkacak.

Ek olarak, aydana aya yükseliş kaydeden PMI verileri de kısa süreliğine borsalarda prim getirebilir. Fakat sonunda, hisseler aşırı değerli ve yakın tarihte bu düzeylerden hep ortalama F/K değerlerine doğru geri dönüş yapmışlar.

 

Shard Capital/stratejist Bill Blain:  Piyasalar sonunda göçecek, ama merak etmeyin Fed QE3’ye hazır bile

Haziran ayından bu yana stratejist ve yatırım bankası araştırma ekiplerinin borsaların seyri konusunda kendilerini ironiye kaptırdıkları gözleniyor.

Londra menşeli Shard Capital stratejisti Bill Blain bunlardan biri. Cuma günü açıklanacak ABD Temmuz  tarım-dışı istihdam verisinin ekonomide ilk alarm zillerini çaldıracağını öngören uzmana göre, Covid-19 salgını ve ABD ekonomisinin yıl ilerledikçe zayıflaması Wall Street’te çöküşe neden olacak. Fakat, kaygıya gerek yok. Son 10 yılda sürekli tekrarlandığı gibi, Fed yeni bir parasal genişleme inovasyonu ile yatırımcıları ipten alacak.

Baupost Group Varlık Yönetim Grubu kurucusu ve milyarder Seth Klarman Bloomberg’e verdiği demeçte, Fed’in yatırımcılara yaramaz çocuklar muamelesi yaptığını iddia etti. “Yaşananlar sürreal (gerçek-üstü) boyut kazandı” diyen milyarder fon yöneticisi, ”Fed yatırımcılara kendi başına karar vermekten aciz yaramaz çocuk muamelesi yapıyor. Artık fiyatlar rasyonel verilere göre belirlenmiyor. Çocuk, ebeveyni tanıdı. Ne zaman canı yansa, biraz ağlamak Fed’in yardıma koşmasına yetiyor” diye yakınıyor.

 

Turkish Yatırım strateji:  Pandemi, Pandemi, Pandemi

 

International Insitute of Finance:  Gelişen Piyasalara sıcak para girişi yavaşladı

 

Şok ekonomik veriler, küresel görünüm üzerinde kara bulutlar yaratıyor

 

Kıbrıs İktisat Bankası: Kapsamlı bir kar realizasyonu için zemin hazır!

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler