Sosyal Medya

Piyasalar

Ellen R. Wald: Petrol “Aşı Fantezisi” ile yükseldi de, kalıcı olur mu?

Petrol pazarında gerçekler: Bazen piyasa hissiyatı da arz ve talep kadar önemli. ABD başkanlık seçimiyle ilgili devam eden drama, bu haftaki hareketler üzerinde çok az etkiye sahipti ve karmaşık bir ilaçla ilgili raporlanan vaatlere dayanarak hareket eden bir piyasa, öngörülebilirlik veya istikrardan yoksun bir pazar olabilir....

Ellen R. Wald:  Petrol “Aşı Fantezisi” ile yükseldi de, kalıcı olur mu?

Bu makale 12.11.2020 tarihinde İngilizce olarak yayınlanmıştır.

 

Editör’ün notu:  Tüm riskli varlıklar gibi, petrol de Fed-AMB’nın hiç kapanmayan darphanesi sayesinde hep yükselmek istiyor.  Fakat, yükselişin sürmesi için yakıt Fed-AMB’ysa, kıvılcım da temel gelişmeler. Petrolde arz-talep beklentileri yani.  Investing.com yazarı Ellen R. Wald, petrolde gerçek hikayeyi anlatıyor:

 

Pazartesi günü Pfizer’in (NYSE:PFE), koronavirüs aşısının %90 etkin olabileceğini söylemesi ile S&P’deki hisseler yükseldi. En çok artış yaşayan, seyahatle ilişkili alanlar olurken petrol şirketlerinin hisseleri de ralliye katıldı.

 

Örneğin ExxonMobil (NYSE:XOM) ve Chevron (NYSE:CVX) hisseleri sırayla 4,70 ve 12,14 dolar kazandı. Emtia piyasalarında hem WTI hem de Brent, duyurudan itibaren görece önemli artışlar elde ederek yazın biten otomobille seyahat sezonundan bu yana yaşadığı kayıpları neredeyse geri aldı.

 

Bu yeni ralli  büyük oranda aşı manşetleri, spekülasyon ve ticaretin artması ile güç elde etmiş görünüyor. Gerçekte ise 2020’nin dördüncü, 2021’in ilk çeyreğinde petrol için arz-talep görünümü olumlu değil. Daha yakından bakalım:

 

Talep

 

Kısa süre önce Avrupa’da karantinalar başladı ve geçen hafta bu köşede tartıştığımız üzere bunlar talebin büyük kısmını azaltıyor. Şimdi ABD eyaletleri ve büyük metropol bölgeleri de sosyal harektliliği kısıtlama konusunda aynı yolu izliyor gibi görünüyor. Massachusetts, New Jersey ve New York eyaletleri evde-kal emri çıkarıp sokağa çıkma yasağı ve/veya kişisel hanelerde özel toplantılara kısıtlamalar getirdi.

 

Geçen yıl hava ve kara seyahatinde rekor kırıldıktan sonra, Kasım’ın son haftasına denk gelen Şükran Günü tatilinde muhtemelen seyahatler önemli ölçüde gerileyecek. Bu, Avrupa’da da ABD’de de Noel tatili için iyiye işaret değil, zira karantina, sokağa çıkma yasakları ve seyahat kısıtlamaları, isteyenler için bile seyahati neredeyse imkânsız kılacak.

 

Önde gelen ulus-üstü kuruluşlar talep beklentilerini yine düşürdü. Çeyrek dönemi nerdeyse yarılamışken OPEC, özellikle 2020’nin dördüncü çeyreği için talep artış projeksiyonunu ciddi bir şekilde revize ederek günlük 960.000 varile düşürdü. Bu, kartelin üye ülkeleri Suudi Arabistan tarafından desteklenen üretim kesintisine yönlendirme olarak okunabilir ancak bu hafta talep görünümlerinde düşüş yönlü revizyona giden tek kuruluş onlar değil.

 

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) 2021 yılı için talep büyümesi tahminini günlük 360.000 varil düşürdü ve 2020 dördüncü çeyreğinde ABD benzin talebi tahminini günlük 300.000 varil azalttı. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) revize edilmiş tahminlerini Perşembe günü bu yazı yazıldıktan sonra çıkaracak ancak bir IEA yetkilisinin hafta başında yaptığı bir açıklama, Avrupa’daki yeni karantinaları petrol talebine bir tehdit olarak gördüklerine işaret ediyor.

 

Arz

Arz yönünde ise OPEC+’nın planlanan üretim artışlarından vazgeçmesi bekleniyor. Grbun ek kesintiler konusunda ortak bir karara varabileceği garanti olmasa da Ocak ayında bunun olma ihtimali var. Bununla birlikte bu, Libya petrolünün piyasaya dönüşü ile gölgede kalacak gibi görünüyor. Libya üretimi bir ay içinde günlük 1,3 milyon varili görme yolunda ilerliyor ve ülkenin ulusal petrol şirketi, üretimi günlük 1,7 milyon varil ile stabilize edene kadar Libya’nın OPEC kotalarına uyum sağlamayacağını söylüyor.

 

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) ile EIA verileri, ABD ham petrol stoklarında büyük düşüşler yaşanmaya devam ettiğine işaret ettiğinden ABD’den gelen bazı haberler destek verici. EIA verilerine göre ABD üretimi şu an 10,5 milyon varilde. Bu, 2020 başlarında kırdığı günlük 13 milyon varilin epey altında ancak üretim rakamları, koronavirüs histerisinin zirve yaptığı bahar ve yaz aylarında beklenenden daha iyi.

 

Üreticiler, daha ucuz petrol satmak için açılmış ancak tamamlanmamış kuyulardan (DUC) yararlanmaya devam ediyor ve petrol kulesi sayısı şimdi Mayıs seviyelerine geri döndü. 226 kule Mart ayında aktif olan 683 kuleye göre hala epey düşük ancak düşüş tersine çevrilmiş gibi görünüyor. Kule sayıları Ekim ayının çoğunda ve Kasım ayında istikrarlı bir şekilde artış yaşadı.

 

ABD üretiminin bir düşüş daha yaşaması muhtemel çünkü yeni sondaj çalışmaları,  kuyu tükenme oranlarına ayak uyduramıyor. Velakin, bu pazarda üretim dinamiği çok karmaşık. Her şirket kendi varlık profili, nakit akışı, sondaj maliyetleri, DUC envanteri ve üretimi artırmak için gereken fiyat noktası bakımından birbirinden farklılaşıyor. Yatırımcıların, karar vermeden önce daha çok veriye ihtiyacı olacak.

 

Sonuç

 

Petrol fiyatlarının bu haftaki reaksiyonu, türev piyasalarda  işlem yapılan sözleşmelerle ilgili gerçek temel verilerden ziyade bir aşı vaadi üzerine kurulu bir fanteziyi yansıtıyor.

 

Ancak bazen piyasa hissiyatı da arz ve talep kadar önemli. ABD başkanlık seçimiyle ilgili devam eden drama, bu haftaki hareketler üzerinde çok az etkiye sahipti ve karmaşık bir ilaçla ilgili raporlanan vaatlere dayanarak hareket eden bir piyasa, öngörülebilirlik veya istikrardan yoksun bir pazar olabilir.

 

Ya aşı üretimi veya dağıtımı sorun yaşar veya inanıldığı kadar etkin olmadığı ortaya çıkarsa? Öte yandan ya aşı mucizevi bir ilaçsa?

 

Pek çok şey, petrolün temel verileriyle ilgisi olmayan yeni haberlere bağlı.

 

 

Editör:  İmla ve tercğme eksikleir tarafımızdan tamalnamıştır, hatalr Investign.com’u bağlamz.

 

Makaleye link

 

Meğer yabancı yatırım bankaları TL’ye aşıkmış!

 

Standard Chartered: Biden yönetimi gelişen pazarlara para girişi sağlayabilir

 

Can İlker: Kuyruk Riski ve Kara Kuğular…

 

 

Faiz ne kadar yükselecek? Ekonomi nereye gidecek? | Atilla Yeşilada – Işık Ökte

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler