Sosyal Medya

Güncel

Dünya borsalarında “İkinci Dalga” satışları

Borsalarda ani panik atağı bir dizi beklentinin eşzamanlı çökmesinden kaynaklandı. ABD açısından, $1.5-2 trilyon değerinde 2ci Mali Destek Paketi’nin seçimden önce yasalaşmayacağı anlaşıldı. Avrupa’da ise Brexit tarihi yaklaşırken, hiç bir uzlaşma sinyali gelmiyor. .....

Dünya borsalarında “İkinci Dalga” satışları

Dünya borsaları bir süredir unuttuğumuz panik ataklarını yeniden yaşamaya başladı. TSİ 19:00’da Avrupa’da Stoxx600 %2’den fazla düştü. Wall Street’te DJ30  ve S&P500 %0.4 ve %0.6 geriliyor.  NASDAQ’da kayıp %1’e yakın. Öğle saatleri itibarıyla, Gelişmekte Olan Piyasalar (GOÜ = Ülkeler, GOP = Piyasalar)  MSCI Hisse Endeksi’nde kayıplar %1’e varmıştı. Güney Afrika randı önderliğinde GOÜ FX de dolara karşı tutunmakta zorlanıyordu. ABD ve Alman devlet tahvillerine para kaçışı başladı.

 

Borsalarda ani panik atağı bir dizi beklentinin eşzamanlı çökmesinden kaynaklandı. ABD açısından, $1.5-2 trilyon  değerinde 2ci Mali Destek Paketi’nin seçimden önce yasalaşmayacağı anlaşıldı. Avrupa’da ise Brexit tarihi yaklaşırken, hiç bir uzlaşma sinyali gelmiyor.

Daha önemlisi, piyasaların uzun süredir omuz silktiği Covid-19’da İkinci Dalga Avrupa’yı bir tsunami gibi vuruyor. Fransa’da günlük vaka sayıs Haziran’dan bu yana ilk kez 9 bini aşarken, hükümet OHAL ilan etti.  Paris’de  yer yer gece sokağa çıkma ve sosyalleşme kısıtlamaları başladı.  İngiltere’de ise Londra’da yeni kısıtlamalar var.

 

ABD’de günlük vaka sayısı 57 bini aştı.  GOÜ’de  salgın bastırılamıyor. İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari, yaptığı açıklamada Kovid-19 salgını nedeniyle son 24 saatte 256 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve 4 bin 616 yeni vaka tespit edildiğini belirtti.  Hnidistan’da günlük vaka sayısı 60 binin üstünde seyrediyor.

Legal & General Investment Management stratejisti John Roe FT’a “Piyasalar 2ci dalganın bu denli hızlı yayılmasına afalladı” yorumunu yaptı.   Lombard Odier’den stratejist Sophie Chardon “Artık toparlanmanın en hızlı dönemi geride kaldı” diye yakındı. Nitekim, ABD’de ilk işsizlik başvuruları bir kez daha 900 bin/hafta sınırına yaklaştı. Roe ve Chardon ilerleyen günlerde global borsalarda oynaklığın yükseleceği uyarısında bulundular.

 

Yatırımcılar 2ci dalgayı bekliyordu, fakat genel kabul gören yaklaşım, hiç bir hükümetin ekonomisini yeniden kapatmaya cesaret edemeyeceği yönündeydi. “Sürü bağışıklığı yakın” ve “aşı geliyor” beklentileri de aniden çöktü.  Yazarımız FÖŞ, bu iki bahiste son gelişmeleri şöyle anlattı:

“Batı’da önde giden 3 aşının insan deneyleri durduruldu. Artık onaylansalar da çok geç. Çin ve Rus aşıları ise uluslararası tıp standartlarını henüz tatmin etmiyor. Satış başlasa dahi, kaç kişi kullanır sizce?  Yine Yahoo’dan bir haber, sürü bağışıklığı diye bir kavram da yok.  Yani son günlerde moda olan “yaşlıları eve kapatalım, gençleri bırakalım fingirdeşip virüsü kapsınlar, nasıl olsa bünyeleri sağlam” görüşü toplu katliam sonuçları verecek. Makaleye göre yalnız ABD’de bu stratejinin uygulanması 2 ila 6 milyon can kaybına mal olabilir”.

 

UBS Global Wealth Management Yatırım Komitesi Başkanı Mark Haefele “GOÜ bir dizi belirsizlikle yüzleşiyor. Aşı, ABD seçim sonuçları ve mali teşvikin zamanlaması” yorumunu yaptı.

 

Güne başlarken: Piyasalar aşı ve destek paketindeki belirsizlikten dolayı yön bulmakta zorlanıyor

 

Zayıf veriler global borsalarda satış getirdi

 

FÖŞ yazdı: Kara kışın ortasında mali krizler tehlikesi

 

Covid pandemisi sonrası küresel ekonomik iyileşme kırılgan ve düzensiz

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler