Sosyal Medya

Güncel

Dünya borsalarında büyük çöküş

Korovirüsünün kolay kontrol altına alınamayacağına dair duyumlara ABD’de ilk kişiden-kişiye bulaşma haberi de eklenince Wall Street’in Amiral gemisi DJ30 Cuma…

Dünya borsalarında büyük çöküş

Korovirüsünün kolay kontrol altına alınamayacağına dair duyumlara ABD’de ilk kişiden-kişiye bulaşma haberi de eklenince Wall Street’in Amiral gemisi DJ30 Cuma gecesini %2.09 kayıpla kapattı. SP500 %1.74 değer yitirirken, VIX korku endeksi de %23 fırlayarak 18.84 düzeyine erişti.  Satışlar Avrupa’da Stoxx600, Asya endeksleri ve Gelişmekte Olan Piyasalar’a da yayıldı.  MSCI GOP Hisse Endeksi günü %1.1 kayıpla kapayarak 7 seans ardı ardına geriledi. Riskten kaçış dünya borsalarında Ocak ayının kazançlarını sildi attı.

 

ABD Cuma günü koronavirüsde acil durum deklare ederken, bir çok havayolu şirketi de Çin’e uçuşları durdurma  kararı aldı. Çin’de vaka sayısı 9 bine yaklaşırken, ölü sayısı da 249 oldu. Halen dünyada 10 binden fazla vaka teşhis edilirken, dünyanın hemen her yerinde insanlar  maske takmayı alışkanlık haline getiriyorlar.

Türkiye’de bir vaka teşhis edildiği duyumu ise teyit edilemedi, fakat ilk defa havaalanlarında yolcuların yoğun şekilde maske taktığına şahit olduk.

 

Dünya Sağlık Örgütü virüsün bulaşıcılığı hususunda yanıldığını itiraf ederken, global bir acil durum çağrısında bulundu. DSÖ sağlık sistemleri zayıf ülkelerin tehlikede olduğunu ilave etti.  Rusya ve Hong Kong Çin’le sınırlarını kapatırken, Çin’de sosyal huzursuzluğun arttığı, meydanlar ve eğlence yerlerinin bomboş olduğu bildiriliyor.

Natixis Asya araştırma birimine göre, koronovirüs hizmetler sektöründe ağır zarara yol açarken, birinci çeyreğin sonunda salgının durulması halinde bile Çin GSYİH %6.1’den %5.7’ye yavaşlayacak. Ek olarak bazı kritik malların üretiminin gecikmesi enflasyonu da azdırabilir.

Koronovirüs ve Euro-bölgesi’nde son çeyrek büyümenin ÇÇ %0.1’e gerilemesi ile AAA kalite tahvillerde dev bir ralli yaşandı. Alman Bundlar’ının getirisi eksi 42 baz puana, ABD 10 yıllık DİBS’de ise %1.50’e geriledi.   Altın bir kez daha $1600/onsla flört ediyor.

Panik bir yatışıp bir azarak devam edecek. Henüz ortada aşı yok ve vakaların ivmesi azalsa da sayı olarak çoğalarak Çin dışına yayılması büyük kaygı konusu. Her geçen gün izole olan Çin’in dünya ekonomisindeki ağırlığı göz önüne alınırsa, Asya ve Latin Amerika’da yavaşlama kaçınılmaz görünüyor. Yatırımcılar şimdi Beijing’in gelecek hafta resmi tatili uzatıp uzatmayacağını tartışıyor.  Bir süre sonra, Çin’den turist çıkışı durabilir, bazı mallara da karantina uygulanabilir. Çin’de bir çok tıbbi malzemenin tükenmesi ise farma ve tıbbı cihazlarda yeni bir enflasyon dalgası vadediyor.

 

 Coronavirüs dünyayı krize sürükler mi?

Koronavirüs neden piyasaları etkiliyor?

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler