Sosyal Medya

Piyasalar

CNBC:  Ons altın nereye kadar yükselir?

Karen Gilchrist’e bilgi veren BlackRock uzmanlarına göre bu sene altın ETF’ne $12 milyar taze para girdi. Aynı kurumdan yatırım stratejisti Thomas Taw ons altının $1.900’u aşmasını bekliyor.....

CNBC:  Ons altın nereye kadar yükselir?

 

Pazartesi akşamı New York işlemlerinde spot gold $1.818/onsla 2020’nin rekoruna  doğru tırmanırken, uzmanlar ABD sürekli yükselen virüs vakalarına dikkat çekiyor.  Jeo-politik belirsizlikler ve ABD-Çin arasında süregelen teknoloji savaşı ve Fed’in yakında negatif politika faizi uygulamasına geçeceği algısı da altına destek veriyor. CNBC’den Karen Gilchrist uzmanlarla konuşup altın fiyatlarında yeni hedefleri okurları ile paylaştı.

ABD’de virüs kontrolden çıkmak üzere, dün 62 bin vaka daha rapor edildi. Hong Kong valisi Carry Lam şehir-devletçikte salgının kontrolden çıkmak üzere olduğunu beyan etti. Financial Times’da yazan ünlü ekonomist Gavyn Davies ise coronanın ABD’de ikinci resesyonu tetikleyebileceğini öne  sürdü.

ActivTrades baş araştırma uzmanı Alberto De Casa CNBC’e “Belirsizlik gittikçe tırmanıyor, bu da altının en yakın dostu” demecini verdi.  “ABD, Hindistan ve Brezilya’da yayılan salgın bu dev ekonomilerin toparlanmasının umulandan uzun süreceği kaygısını uyandırıyor”.

Sene başından bu yana dolar bazında %19 prim yapan altın, ayrıca ABD’de yeni mali destek paketinin gecikmesinden de destek alıyor. TSİ ile 19:00’da AB liderleri de Ortak Borçlanma ve Harcama Paketi zirvesinde uzlaşmaya yakın olduklarını beyan ettiler, fakat hala deklarasyon yayınlanmadı.

Karen Gilchrist’e bilgi veren BlackRock uzmanlarına göre bu sene altın ETF’ne $12 milyar taze para girdi. Aynı kurumdan yatırım stratejisti Thomas Taw ons altının $1.900’u aşmasını bekliyor.

Bank of America emtia uzmanı Michael Widmer yatırım bankasının “yakında” değerli metalin $3.000/onsa yükseleceği tahminini koruduğunu doğruladı. Widmer’e göre yıllar boyu sürecek bir belirsizlik ortamına girdik ki, yatırımcılar bunu farkettikçe altın yükselişini hızlandıracak.

Hızla yükselen fiyatlara rağmen Singapore Bullion Market Association CEO’su Albert Cheng alım fırsatının kaçmadığını iddia ediyor. “Soru “alayım  mı?” değil, ne kadar alayım” diye iddia ediyor. Portföylerde %5-10 arası altın tutulmasını öneren Cheng, yıl sonundan önce fiyatların $2.000/onsa erişeceği görüşünde.

Gilchrist’e konuşan uzmanlar fiziki altının alternatifler içinde en iyisi olduğu görüşünü de ifade ettiler.

 

FÖŞ

 

NOT: Yazarın BİST’te altın sertifikası pozisyonu vardır, 3 ay boyunca satmayı planlamamaktadır.

 

ANALİZ:  Borsa’da TÜYO kavramı

Dr Artunç Kocabalkan ve Atilla Yeşilada:  25 – 26 Temmuz sonrası piyasalar hareketlenecek

 

Covid, AB zirvesi  ve ABD’de  Mali Uçurum piyasalara fren attırdı

 

Erkan Öz: “ABD ve Çin, dünyayı ‘dolar ve yuan’ diye bölecek”

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler