Sosyal Medya

Güncel

Çin borsalarını hükümet manipüle ediyor

Devlete ait China Securities Journal adlı, çok okunan bir finans dergisi dün “Yatırımcılar yüksek kazanca hazır olsun. Ekonomide temel parametreler çok sağlıklı bir boğa pazarına işaret ediyor” başlığı attı.  Gazete ek olarak Borsa’nın servet artırıcı etkisini de öğerek hükümetin rallinin arkasında olduğu izlenimini yarattı....

Çin borsalarını hükümet manipüle ediyor

 

Çin’in en derin borsası olan Şangay geçen hafta %6 prim yaptıktan sonra, haftanın ilk iki işlem gününde %5.7 daha kazandırdı. PMI anketlerinin onayladığı ekonomide toparlanma yanında, Finacial Times ve CBNC, Beijing’in vatandaşları alenen hisse almaya teşvik etmesinin de boğa pazarında etkili olduğu düşüncesinde. CNBC’ye konuşan uzmanlar rallinin devam edebileceği görüşünü dile getirirken, Financial Times’tan James Kynge’e konuşanlar ise 2015’e benzer bir çöküşün daha olası göründüğünü ifade ettiler.

CNBC’ye konuşan Bleakley Advisory Group yatırım komitesi üyesi Peter Boockvar, “ABD’de Fed varsa, Çin’de de Beijing’in yandaş basını var” dedi. Devlete ait China Securities Journal adlı, çok okunan bir finans dergisi dün “Yatırımcılar yüksek kazanca hazır olsun. Ekonomide temel parametreler çok sağlıklı bir boğa pazarına işaret ediyor” başlığı attı.  Gazete ek olarak Borsa’nın servet artırıcı etkisini de öğerek hükümetin rallinin arkasında olduğu izlenimini yarattı.

Financial Times’e konuşan uzmanlara göre ise Beijing açıkça borsaları manipüle ediyor. Ekonomiyi diriltmek için salınan bol miktarda likidite de ralliye destek oluyor. Borsalarda oynamak için alınan krediler (marjin kredileri) geçen hafta itibarıyla $165 milyara vardı.

2015 Temmuzu’nda da hükümet teşviki ve piyasada başı boş dolaşan likite sayesinde Çin borsaları bir yılda %150 prim yapmıştı. Ardından yaşanan panikte milyonlarca küçük yatırımcı servetlerini yitirirken, panikten bir ay sonra Borsalar’da ortalama kayıp %32 olmuştu.

James Kynge’e demeç veren uzmanlar, o zaman da şimdi olduğu gibi sanayi fimalarının karlarının ralliyi desteklemediğini ifade ettiler. Çin borsaları rekora koşarken, finans-dışı şirketlerin karları yıldan-yıla %50 daralıyordu.  Mayıs’ta karlar %6’lık bir toparlanma kaydetti, ama tahmin edilen yıl sonu karlarının hızla yükselen F/K’larla uyumlu olmadığı kesin.

Beijing’in niye şimdi Borsaları manipüle ettiği tam olarak kestirilemiyor. Ancak, likiditenin sermaye kaçışına dönüşmesini engellemek bir gerekçe olabilir. Ya da, Hong Kong’ın özerkliğinin iptalinin ABD ve Batı’dan getirmesi beklenen yaptırımların acısını gizlemek için.

Capital Economics Asya ekonomisti  Mark Williams rallide manipülasyonun etkili olduğunu yalanlamıyor. Velakin tüm borsaları saran risk iştahı sayesinde ralli bu kez sert bir çöküşle bitmeyebilir.

Çin ekonomisi Haziran’da kayda değer bir toparlanma kaydederken, Şangay Bileşik endeksi hala 2007 zirvesinin %50 altında işlem görüyor.

Dünya borsalarında değerlemeler hızla adil değerleri aşarak baloncuk düzeyine yükseliyor. Bazı yatırımcılar artık 2020-2021’i gözden çıkartıp 2022’de prim yapacak kağıtları aradıklarını ifade ettiler.  Öte yanda, risk iştahı sadece Fed, AMB ve BoJ’den salınan likidite değil, ikinci dalga yapan koronayla da ilişkili. Halen bir çok fon ABD ve bir çok Gelişmekte Olan Ülkeler’de vakaların artmasından kaygı duyarken, topyekün sokağa çıkma yasakları yinelenmedikçe, ikinci dalganın ekonomik trendi bozmayacağı kanaatindeler.

Temmuz’da artık ekonomik veriler kadar korona vaka rakamları da takip ediliyor.   Ağustos-Eylül döneminde ise fonlar Joe Biden’ın başkanlık yarışını kazanmasının olası sonuçlarını mercek altına alacak. Joe Biden zenginler ve sermaye piyasalarına çok sıcak bakan bir siyasetçi değil. Anketlerde yükselişini sürdürmesi piyasalarda çalkantılara yol açabilir.

JP Morgan: Likidite bolluğu tüm menkullerde ralliyi körükleyecek

 

Dr Kocabalkan-FÖŞ:  Ekonominin kaderi Trump’a bağlı

 

Citibank Raporu:  Ayı-boğa çekişmesi bir yıl sürecek

 

PMI verileri açıklandı; küresel toparlanma nasıl bir tempoda?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler