Sosyal Medya

Piyasalar

Çin borsaları tatilden hezimetle döndü

Cuma akşamı dünya borsalarında kendini hissettiren koronavirüs paniği, Pazartesi sabahı Çin borsalarının açılmasıyla gerçek bir kan banyosuna döndü.  İlk işlemlerde…

Çin borsaları tatilden hezimetle döndü

Cuma akşamı dünya borsalarında kendini hissettiren koronavirüs paniği, Pazartesi sabahı Çin borsalarının açılmasıyla gerçek bir kan banyosuna döndü.  İlk işlemlerde %9 göçen Şangay ve Şenzen, TSİ 05:00’de kayıplarını %7’ye indirdiler. MSCI Asya-Pasifik Endeksi %1.5, Nikkei 225 %1 gerilerken, yuan da dolar karşı yeniden kritik 7.00 direncine doğru geriliyor.

 

Blooomberg’de yer alan bir rapora göre, petri kitlerinin eksikliği ve şüpheli vakaların çokluğu yüzünden Çin hala hastalığın boyutları konusunda sağlam bilgilere sahip olmayabilir.  Imperial College London’dan sağlık uzmanı Neil Ferguson’a göre dünya çapında hasta sayısı 15 bin değil, 100 bin civarında olabilir.

 

Çin’de Caixin özel imalat sanayi PMI 50.1’e gerileyerek 2019 Ağustos’tan bu yana en düşük düzeyini gördü. Japonya ve Güney Kore’de de imalat sanayi PMI’ların AA gerilemesi Asya’da satışlara ivme kazandırıyor.

Petrol ve genelde emtialarda fiyatlar gerilerken, altın $1.886/onsla henüz Çin’deki panikten prim yapamadı. Dolar/TL güne 5.98’den başladı.

 

Gün içinde Wuhan’dan gelecek yeni vaka haberleri takip edilecek. PBoC’nin piyasaya enjekte ettiği $30 milyar likidite bu panik ortamında çok etkili olmaz. Avrupa ve ABD de yeni vakaları takip edecekler.   Bu kıtalarda ölüm vakaları piyasaları sarsabilir.  Akşam saatlerinde ise tüm dünyadan gelen imalat sanayi PMI verileri değerlendirilecek. Bunların öncü PMI’ların altına düşmesi tedirginlik yaratabilir.  Satış ağırlıklı bir gün bekliyoruz.

 

Emre Demir Pekin’den bildiriyor:  Korona virüs dünya ekonomisini nasıl etkiler?

 

FÖŞ yazdı: Kara Kuğu beklerken, korona buyurdu

 

Dünya borsalarında büyük çöküş

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler