Sosyal Medya

Ekonomi

Bitcoin 3 yılın zirvesinde!

Bir tarafta, artık saatler kalan kritik TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) kararının yarattığı ‘karın ağrısı’, diğer tarafta ise, dün akşam…

Bitcoin 3 yılın zirvesinde!

Bir tarafta, artık saatler kalan kritik TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) kararının yarattığı ‘karın ağrısı’, diğer tarafta ise, dün akşam saatlerinde sonuçlanan Kabine toplantısı öncesinde artan vaka sayılarına paralel endişe edilen izolasyon tedbirleri, dün Türk mali piyasalarında, son günlerin aksine kar satışlarını tetikledi.

TCMB toplantısı öncesinde, TL lehine uzun pozisyon alanlar, ister istemez bir miktar da olsa tedirginlik yaşıyor. Sebebi de gayet normal. Büyük bir beklenti yaratan faiz artırım kararının montanı kadar, Bankanın kredibilite sınavından da geçip geçemeyeceği, büyük bir heyecanla takip ediliyor.

Hem PPK, hem de Kabine toplantısı öncesinde, son günlerde bankacılık hisseleri önderliğinde sert bir yükseliş kaydeden BIST100 endeksi, dün yine bankacılık hisseleri önderliğinde günü %2,6 oranında düşüşle tamamladı.

USDTRY kuru, Pazartesi günü artan iyimser beklentiler ve TL lehine kaleme alınan yabancı raporların önderliğinde, 7,60 seviyesine kadar gevşe de, son günlerde, kritik toplantı öncesinde kısmı pozisyon kapamaların da yardımı ile, dün bültenimizde ön plana çıkardığımız 7,77 seviyesine kadar gün içerisinde yükseldi.

Akşam saatlerinde açıklanan Kabine kararları, ekonomik anlamda korkulduğu kadar sert izolasyon tedbirleri içermemesi, TL üzerinde var olan baskıyı bir miktar da olsa bugün alabileceğini düşünüyoruz. Her ne kadar izolasyon tedbirleri, tam bir kapanmaya işaret etmese de, hizmet sektörü için olumsuz etkiler doğurabileceğini düşünüyoruz.

 

CDS (yabancının Türkiye algısı) risk primi, TL varlıklarda görülen iyimserlik, ve Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, para politikasının yanısıra, hukuk ve yapısal reform konusunda vermiş olduğu değişim sinyallerinin de etkisi ile, 130 baz puan iyileşerek 400 baz puanın altına sarksa da, dün havanın bir miktar da olsun bozması ile sınırlı oranda bir artış kaydederek 410 baz puana yükseldi.

Yurtdışı piyasalar, açıkça söylemek gerekirse, hem artan vaka sayıları hem de her gün yenisi eklenen izolasyon önlemlerini şimdilik görmezden gelmeyi tercih edip, bir tarafa Biden’in seçilmesini, diğer tarafta ise aşı iyimserliğini fiyatlamayı tercih ediyor.

FED Başkanı Powell, yaklaşan ‘kara kışın’ tehlikelerinin farkında olarak, mali teşvik olmaksızın, ekonominin ivme kaybetmeye devam edebileceğini yineleyerek topu bir kez daha Senato’ya attı. Taraflar arasında görüş ayrılıkları devam ederken, seçim sonuçlarına yönelik o cenahta da kafalar halen daha karışık.

Ne kadar yazarsak yazalım, ister istemez radarmızda yarın TSİ14:00’da sonuçlanacak TCMB faiz kararı bulunuyor. Hem faiz tarafında, hem de Bankanın kredibilite tesisi anlamında gereken adımların atılacağı, ana senaryomuzu teşkil ediyor.

TCMB’nin ilan ettiği %10,25 olan faize karşı (esas faiz), bankaların TCMB’den borç aldığı faiz (işgören faiz) dün itibariyle %14,75 seviyesine dayandı. Aradaki makas, 450 baz puanın, politilka faize eklenerek, karmaşık faizler, kafa karışıklığının giderilmesi, basit ve sade bir para politikası ile öngörülebilirlik isteyen piyasaların, yarın istediğini alacağını düşünüyoruz.

Bu minvalde, politika faizinin %14,75’e yükseltilmesi, ve Bankanın kredibilite tesisinden geçer not alması durumunda, TL açısından ilk nazarda aşağıda 7,44 seviyesi; aksi durumda ise yukarıda 8,20 seviyesini ön plana çıkarıyoruz.

ABD borsaları, geceyi kayıplarını törpüleyerek tamamlaması ardından sabah saatlerinde Asya borsalarında Japonya borsası hariç alıcı bir seyir görüyoruz. ABD borsalarının vadeli işlemlerinde minimal kayıplar göze çarpıyor.

Son günlerde, Dolar endeksi (DXY)’nin yönünü aşağıya çevirdiğini ve doların değer kaybettiğini görüyoruz. Aşağıdaki DXY grafiğimizi incelediğinizde, doların pandemi ile zirve yaptığı Mart’a göre %10’dan fazla değer kaybettiği ve teknik manada önemli bir seviyeyi de aşağı yönlü zorladığını görüyoruz. Citibank stratejistleri, aşıların geniş çaplı dağıtımının sağlanması durumunda, dolar 2021’de %20’ye kadar düşüş yaşayabileceğini savundu. Aşı ardından, piyasalarda risk iştahının daha da artacağı ve FED’in güvercin duruşunu koruyacağı beklentisi, analizde temel varsayım olarak kullanılmış.

Bitcoin’in artan risk iştahı ile bu sabah 18bin doları devirdiğini ve 3 senenin zirvesine yükseldiğini göz ardı etmeyin! Geleceğin parası, dolu dizgin 21bin seviyesini hedefliyor. Yatırımcılar gerçekten dolardan uzaklaşıyor.

Son günlerde, EUR ve GBP tarafında herhangi bir pozisyon alamadık. Brexit’e yönelik endişeler veya olası AB ile ticaret anlaşması durumunun yaratacağı sert volatiliteden endişe ediyoruz.

Kıymetli metaller cephesinde, oyun planımızı hafta başı açıkladık. Altında, 1,830 seviyesine doğru olası geri çekilmeyi alım fırsatı olarak okuyacağız. Gümüşte, hayat belirtisinin devam edebilmesi için haftalık kapanışının 24,25 seviyesinin üzerinde olması gerekiyor.

 

 

Kaynak: İktisatbank

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler