Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Atilla Yeşilada 2. Dip için tarih verdi

FED Başkanı Jerome Powell’ın bir TV programında söylediklerinin çok çarpıcı olduğuna işaret eden Yeşilada, “Powell, konuşmasında koronavirüs salgını nedeniyle ABD ekonomisinin toparlanmasının 2021’i bulabileceğini ve ABD’nin gayri safi yurt içi hasılasında (GSYH) yüzde 20 ila 30 arasında daralma yaşanabileceğini ifade etti

 

İntegral ForexTV’de piyasalarda yaşanan gelişmeleri değerlendiren İntegral Yatırım Danışmanı Dr. Artunç Kocabalkan’ın konuğu Atilla Yeşilada oldu.

 

Artunç Kocabalkan, öncelikli olarak Yeşilada’ya, yurt dışındaki önemli haber akışlarını ve bunların piyasalara etkilerini sordu.

Geçen hafta Wall Street ve Avrupa Borsalarının yüzde 2-3’ten fazla değer kaybettiğine dikkat çeken Atilla Yeşilada, “Geçen hafta dünya borsaları açısından çok kötüydü. Ama bu ikinci bir dip değil. Bugün biraz toparlanma var” dedi.

FED Başkanı Jerome Powell’ın bir TV programında söylediklerinin çok çarpıcı olduğuna işaret eden Yeşilada, “Powell, konuşmasında koronavirüs salgını nedeniyle ABD ekonomisinin toparlanmasının 2021’i bulabileceğini ve ABD’nin gayri safi yurt içi hasılasında (GSYH) yüzde 20 ila 30 arasında daralma yaşanabileceğini ifade etti. Bundan nasıl olumlu bir mesaj çıkartıyor yatırımcılar, anlamakta güçlük çekiyorum” dedi. Yeşilada, uzman görüşleri ile riskli varlıların davranışları arasındaki uçurumun gittikçe büyüdüğünün altını çizdi.

Gelen veriler ışığında, ilk çeyrekte yüzde 3.8 daralan Euro Bölgesi ekonomisinin, ikinci çeyrekte daha fazla daralacağını söyleyen Yeşilada, “Japonya resesyona girdi” şeklinde konuştu.

6 ülkede ekonominin kısmen açılıp yeniden kapandığına işaret eden Yeşilada, “Ekonomileri açılıyor ama salgının bittiği ya da yavaşladığına dair bir en ufak bir kanıt yok” dedi.

ABD ile Çin arasında soğuk savaş başladığına değinen Yeşilada, “Karşılıklı yaptırımlar göreceğiz. Bu açık bir şekilde piyasalara yansıyacak” dedi. Avrupa’da virüs ve mali sorunların yaşanacağını ifade eden Yeşilada, Türkiye için beklentilerini de açıkladı.

Atilla Yeşilada, piyasada ikinci dip beklentisinde değişiklik olup, olmadığı konusuna da açıklık getirdi.

Piyasada 2. dip beklediğini vurgulayan Yeşilada, ikinci dip için beklenilen tarihi de açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 21 Mayıs Perşembe günü gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına da değinen Atilla Yeşilada, TCMB’nin politika faiz kararına dair beklentisini açıkladı.

Yeşilada, amatör veya çok tecrübeli olmayan yatırımcıları da uyardı.

 

Dr. Artunç Kocabalkan ve Atilla Yeşilada’nın, TCMB politika faizi,  ABD – Çin ticareti, Avrupa Borsası ve piyasalara ilişkin görüşlerini Youtube videomuzdan izleyebilirsiniz. Sorularınızı ve yorumlarınızı videonun altına yazabilirsiniz.

 

Videoları “ Beğen”meyi,  “Paylaş”mayı ve hakkında “Yorum” yapmayı ihmal etmeyin.

“ABONE” olmayı ve bildirimlerin gelmesi için “ZİLİ” (🔔) açmayı unutmayın ve canlı yayınlarımızı kaçırmayın.

 

Tuncay Turşucu, Dr. Artunç Kocabalkan, Cüneyt Paksoy, Atilla Yeşilada, Murat Sağman ve tüm ekibimiz sizler için piyasaları yorumluyor.

Daha detaylı bilgi almak, hisse senetleri ve emtialar hakkında merak ettiklerinizi sormak için bize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler