Sosyal Medya

Ekonomi

Aşıların gecikmesi piyasaları baskılıyor!

Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü, koronavirüs salgınının ikinci dalgası ve buna bağlı sert kısıtlamaların, Alman ekonomisinin kışın gerilemesine neden olacağını belirterek, bu yılın son çeyreğinde GSYH'nin yaklaşık %1 daralacağını ve 2021’nin ilk çeyreğinde ekonomideki daralmanın son çeyrekten daha da fazla olacağı öngörüsünde bulundu. Ülkemizde de rakamalar farklılık gösterse de benzer bir tablonun ortaya çıkması sürpriz olmayacak gibi görünüyor.

Aşıların gecikmesi piyasaları baskılıyor!

TCMB 2021’de ne yapacak?

Alınan faiz kararı ve yapılan açıklamalar önümüzdeki süreçte fiyat istikrarı hedefinden; büyüme, istihdam gibi diğer makroekonomik hedefler uğruna vazgeçilmeyeceğini gösteriyor. Bu sıkı duruş ifade edildiği gibi korunabilecek olur ise 2021 yılında TL daha istikrarlı bir seyir izleyebilir. TCMB’nin sıkılaşma adımları sadece faiz tarafındaki artışla da sınırlı kalmıyor.

Önceki haftalarda bankaları daha fazla kredi kullandırmaya zorlayan aktif rasyosunun kaldırılması ve zorunlu karşılıklara nema verilmesinin kredi büyümesine bağlanması gibi uygulamalar ile geçtiğimiz hafta BDDK’nın taksit düzenlemesi gibi adımlar bu sıkı duruş ile paralellik sergiliyor. BDDK geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile kuyum, mobilya ve elektronikte taksit sayısının düşürülmesine karar verdi. Buna göre kredi kartında taksit sayısının; basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda sekiz aydan altı aya, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan televizyon alımları hariç elektronik eşya alımlarında altı aydan dört aya, mobilya ve elektrikli eşya alımlarında on sekiz aydan on iki aya indirilmesine karar verildi.

Aşılamanın gecikmesi ekonomileri baskılıyor

Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü, koronavirüs salgınının ikinci dalgası ve buna bağlı sert kısıtlamaların, Alman ekonomisinin kışın gerilemesine neden olacağını belirterek, bu yılın son çeyreğinde GSYH’nin yaklaşık %1 daralacağını ve 2021’nin ilk çeyreğinde ekonomideki daralmanın son çeyrekten daha da fazla olacağı öngörüsünde bulundu. Ülkemizde de rakamalar farklılık gösterse de benzer bir tablonun ortaya çıkması sürpriz olmayacak gibi görünüyor. Bu durum hisse senedi piyasaları için kısa vadeli riskler olduğunu gösteriyor. Özellikle artan faiz ortamında yüksek borçlu ve düşük kar marjları ile çalışan şirketler bu durumdan daha fazla olumsuz etkilenebilir. Diğer taraftan aşılar ile ilgili açıklamalar da yakından takip ediliyor. Avrupa İlaç Ajansı, BioNTech ve Pfizer’in geliştirdiği Kovid-19 aşısının AB’de kullanılmasına onay verdi. Pfizer ve BioNTech firmalarının ABD’ye ek 100 milyon doz Kovid-19 aşısı sağlayacağı açıklandı. ABD hükümeti, ilave 100 milyon doz için Pfizer ve BioNTech’e 1,95 milyar dolar ödeme yapacak. Kovid-19 aşısını geliştiren, Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Türkiye ile aşı konusunda görüşmelerin sürdüğünü hatırlatarak, kısa süre içerisinde sözleşme imzalamanın mümkün olacağını düşündüğünü belirtti.

Diğer taraftan bir süredir ülkemizde de test edilen Çin aşısının bu hafta başında 3 milyon doz olarak Türkiye’de olacağı açıklandı. İlk aşamada 9 milyon kişinin aşılacağı belirtilirken, Aşıda önceliğin, virüsle mücadelede en ön safta yer alan sağlık çalışanlarında ve riskli grup kabul edilen 65 yaş üstü vatandaşlar da olacağı ifade edildi. Aşılamada kronik hastalar ile evden çıkamayacak durumdakilere adreslerinde aşılama yapılacak. Sadece daha önce koronavirüse yakalanmamış kişiler aşılanacak.

Şubat ayına kadar Çin’den 50 milyon doz COVID-19 aşısı getirilmesi planlanırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun Çin aşısının etkinliği ile ilgili inceleme sonuçlarını açıkladı. Koca,”Bu sonuçlar aşıyla ilgili dünyada açıklanan ilk veriler. Aşının koruyuculuğu yüzde 91,25 oranında. Artık aşının Türk insanında etkili ve güvenilir olduğundan eminiz” ifadelerini kullandı. Aşılama takvimindeki belirsizliğin büyük oranda azalması salgının etkilerinin en yüksek düzeyde hissedileceği yılın ilk çeyreğinin getireceği olumsuz havayı sınırlayabilir. Bu dönemde ortaya çıkabilecek olumsuzlukların etkisini azaltmak için Resmi Gazete’de yayımlanan kararla kısa çalışma ödeneği uygulamasının 28 Şubat 2021 tarihine kadar uzatılmasına karar verildi. COVID-19’dan etkilenen ekonomik faaliyetlere destek sağlanması amacıyla çok sayıda hizmet kolunda katma değer vergisi oranlarında yılsonuna kadar geçerli olan indirim oranları 31 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Beklentiler gelecek haftaya kaldı

Bu hafta dünya genelinde birçok piyasa kapalı olacak ve işlemler ağırlıklı olarak yeni yılın ilk haftasına kalacak. Veri takviminin de oldukça sakin olması tatil rehavetine geçilmesine neden olabilir. Bu nedenle volatilitenin ve likiditenin düştüğü bir hafta görebiliriz.

BIST 100 rekorlarını yenilemeye devam etti

Geçtiğimiz haftaya İngiltere’deki mutasyon haberleri endişesi ile başlayan BIST 100 pazartesi günü en düşük 1.369 seviyesini görerek günü kritik gördüğümüz 1.370 desteğinin üzerinde kapattı. Sonraki günlerde aşının bu mutasyon üzerinde etkili olacağına dair açıklamaların ile etkisi pozitif bir tablo oluştu ve endeks haftanın son üç günü yeni rekorlar gördü. Haftanın son günü 1.438 ile rekorunu tazeleyen BIST 100 haftayı 1.426 puandan tamamladı. Önceki haftaların aksine son günlerde yükseliş genele yayılsa da alımların zirve yürüyüşünü destekleyecek coşkuya dönüştüğünü söylemek zor. Bu hafta düşük likidite ile yön bulmak daha da zorlaşabilir. Kısa vade için endekste 1.140-1.450 aralığı izleyeceğimiz ilk direnç bölgesi olacak. Buranın geçilmesi endeksteki yukarı yönlü hareketin yeni bir ivme kazanmasını sağlayabilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise ilk olarak 1.410 ve sonrasında son oluşan kısa vadeli trendin bulunduğu 1.390 civarı destekler olarak izlenebilir. Orta vade içinse  en önemli desteğin geçtiğimiz hafta da test edilen 1.370 civarında oluşacağını düşünüyoruz. Bu seviyenin altında olacak kapanışlar satışların sertleşmesine ve daha sonrasında olacak yükselişlere daha kuşkulu bakılmasına neden olabilir.

 

Gedik Yatırım haftalık bülteninden alıntıdır…

 

EKONOMİTUBE TV – AŞI GÜNDEMİNİN BORSALARA ETKİSİ NE OLABİLİR? ECE PULAŞ

 

BORSADAKİ HİPOTERMİK İNTİHARLAR

 

Güney Örnek: YATIRIMCI SAYISINDA REKOR ARTIŞ ve HALKA ARZLAR

 

Atilla Yesilada: Sıcak para resesyonu engelleyemez

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler