Sosyal Medya

Piyasalar

ANALİZ:  Enflasyonda hedefe erişmek 10 yıl sürecek

Halkın TCMB’nin ilan ettiği enflasyon hedefine güvenmemesinin dövize, Borsa’ya, arsaya, altına yarattığı talep önemsizdir. Çünkü,  ekonomide randımanlı kaynak dağılımı diye bir kural yoktur. Türkiye’de tüm kaynaklarını Saray toplar ve dağıtır...

ANALİZ:  Enflasyonda hedefe erişmek 10 yıl sürecek

 

TCMB Para Politikası Kurulu bu hafta toplanarak faizleri gözden geçirecek.  TCMB’nin faizleri 25 baz puana daha indirmesi bekleniyor. Güvendiğim ekonomistler 50 baz puanı daha olası görüyor. Eğer TCMB bir kez daha faiz indirirse, Gelişmekte Olan Ülkeler arasında reel faizi en  negatif ülke statüsüne erişeceğiz. Hala faizsiz ekonomi, yatırımlar için bedava fon hayaliyle yaşayan bir hükümet için bu büyük başarı olacak. “Ne güzel işte, faizleri indirdik, kur  da patlamadı” diye methiye düzülecek. TCMB’nin temel amacının enflasyonu orta vadede %5’e  düşürmek olduğu, bu para politikasıyla ENFLASYON’UN DÜŞMEYECEĞİ es geçilecek.

TCMB’nin Haziran Beklenti Anketi’ne göre %5 enflasyona erişmek onyılımızı alacak. Belki bu yeni hedef AKP’nin   2033 Yılı Vizyonu’nda yer alır. Yükselen enflasyonun ekonomi ve sosyal dokuya verdiği zararı ise bizim gibi bir kaç kelaynak ekonomist cılız seslerle anlatacak.

Reuters’ın 16 kurumun tahminleriyle yaptığı kotasyon anketinde medyan beklenti 25 baz puan indirim yönünde oluşurken, tahminler faizlerin sabit bırakılması ile 50 baz puan indirim arasında değişiyor. Benim görüştüğüm ve güvendiğim, dolayısıyla da assalar ismini vermeyeceğim ekonomistler 50 baz puan diyor.

Niye 50 baz puan?  Çünkü hükümetin bir an önce ekonomiyi dört nala koşturma ihtiyacı vahim. MAK Danışmanlık Anketi’ne göre çekirdek oylar %30’a indi.  İkincisi, TCMB ve kamu bankalarının “ustaca, akıllıca” dövize müdahaleleri sayesinde TL uzun zamandır sakin seyrediyor. Bas 50 puanı, dövize talep gelirse, kamu bankaları biraz daha satar. TCMB’nin gerçek net rezervlerinin eksi $20-30 milyarda dolaşması da hiç mi hiç mühim değil. Nasıl olsa vatandaş bankalara mebzul miktarda döviz yatırıyor. Bunlar da hükümetin malı değil mi? Alır bankalardan dövizi Merkez, satar kamuya; onlar da  piyasaya. Bu Devr-i Daim Makinası Kainat bir Kara Deliğ’e düşüp kayboluncaya kadar sürer gider.

Kimsenin de aklına gelmez:  Faizleri düşürmenin enflasyona etkisi ne olacak?  Bu ülkede enflasyon sorun değildir ki?  Yükselirse, TUIK hesaplama yöntemini değiştirir, ya da Rekabet Kurulu bir kaç süpermarketi filan basıp gözdağı verir, düşürürüz.

Eksi reel faizin halkı nasıl tasarruftan soğuttuğu, kimsenin resmi enflasyon hedefine inanmamasının fiyatlama ve ücret beklentilerine nasıl olumsuz yansıdığı ise biz akademisyenler arasında bir tartışma konusu olur en fazla.

Halbuki, TCMB’ni kendi derlediği Aylık Beklenti Anketi’nde 12 sonrasında TÜFE beklentisi %9.03 olmuş.

 

 

 

 

 

Yine bu ankete göre  2 yıl sonra TÜFE %8.38, 10 yıl sonra ise %6.13 olarak gerçekleşir.

Halkın TCMB’nin ilan ettiği enflasyon hedefine güvenmemesinin dövize, Borsa’ya, arsaya, altına yarattığı talep önemsizdir. Çünkü,  ekonomide randımanlı kaynak dağılımı diye bir kural yoktur. Türkiye’de tüm kaynaklarını Saray toplar ve dağıtır.

Kronik yüksek enflasyonun sabit sermaye yatırımları ve döviz kuru üstünde ebediyen baskı yaratacağı da bir “Emperyalist safsatasıdır”.

 

Websitemde  ilginç haber ve makaleler var, Adresi nah işte burada:

 

http://atillayesilada.com/basin/

Erdal Sağlam: Yabancılar satıp gidiyor, döviz ihtiyacı daha da büyüyor

 

FÖŞ: Cari Açık, Sermaye Kaçışı ve Döviz Kuruna Etkisi

 

Tuğrul Belli yazdı:  Trilemma ve Konvertibilite

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler